Trwa ładowanie...

Air India – wydzielone miejsca dla samotnych kobiet i pracownicy w wersji "fit"

Przewoźnicy często starają dostosowywać się do zmieniającego się świata i stawiać czoła wyzwaniom, jakimi są np. różnice kulturowe i mentalnościowe. Przykładem jest linia lotnicza Air India, która wprowadziła rozwiązanie mające na celu ochronę samotnych kobiet podczas rejsów. Ten sam przewoźnik zasłynął też z innego powodu – pracownicy nie spełniający restrykcyjnych przepisów dotyczących wagi mogą szybko pożegnać się z pracą.

Air India – wydzielone miejsca dla samotnych kobiet i pracownicy w wersji "fit"Źródło: Shutterstock.com
d17ease
d17ease

Indyjskie narodowe linie Air India ogłosiły, że na krajowych trasach (których jest łącznie 46) wydzielą sześć miejsc w trzecim rzędzie klasy ekonomicznej, które przeznaczone będą dla podróżujących samotnie kobiet. Jak zapowiada Ashwani Lohani, prezes linii Air India, jeśli rozwiązanie sprawdzi się i spotka się z aprobatą pasażerek, zostanie wprowadzone także na trasach międzynarodowych.
– Jako przewoźnik narodowy zobowiązani jesteśmy podnieść poziom komfortu naszym klientom. Często podróżują z nami samotne kobiety i to z myślą o nich powstały osobne strefy – mówi Meenakshi Malik, dyrektor zarządzająca dochodami Air India.

Wydzielone miejsca w samolocie nie są obowiązkowe, a dobrowolne. Decyzja wynika z prostej, a zarazem przykrej przyczyny – kobiety w Indiach często są ofiarami aktu przemocy seksualnej, także w samolotach. To właśnie niepokojące sytuacje na pokładach w ostatnich latach przyczyniły się do fali krytyki, która spadła na Air India. Na przykład pod koniec 2016 r. pasażer podczas lotu z Mumbaju do Newark zaczął molestować śpiącą kobietę. Zdarzają się też przypadki rażącego braku szacunku wobec stewardes ze strony mężczyzn. Niestety, w Indiach wciąż jest wyraźny podział pomiędzy płciami, a gwarantowana przez prawo równość jest często tylko fikcją.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Samoloty narodowego przewoźnika są jedynym miejscem, w którym stworzono specjalne strefy. Pod ciężarem głośnej krytyki i komentowaniem dużej liczby gwałtów i przypadków molestowania kobiet przez wszystkie media na świecie, hinduskie władze podjęły kroki, aby temu przeciwdziałać. Zaczęto wydzielać przestrzenie dla kobiet także na dworcach, w pociągach i pojazdach komunikacji miejskiej.

d17ease

Otyli pracownicy zawieszeni w obowiązkach

O Air India jest głośno w ostatnich dniach nie tylko z powodu stref dla samotnych podróżniczek w samolotach. Do mediów trafiła informacja, że w grudniu 2016 r. zawieszono w pełnieniu obowiązków 57 członków załogi, ponieważ ich wskaźnik masy ciała (BMI) wynosił więcej niż określa w regulaminie linii limit. Zgodnie z wewnętrznymi normami, pracownicy mają być „fit” – w przypadku mężczyzn BMI powinno wynosić 18-25, a u kobiet 18-22.

787 AIN interior shoot Roderick Eime / Flickr.com
787 AIN interior shoot Źródło: Roderick Eime / Flickr.com

Czy stewardzi i stewardesy będą mieć szansę wrócić do pracy? Jeszcze nie podjęto decyzji. Przewoźnik już wcześniej dał im możliwość zrzucenia zbędnych kilogramów w określonym terminie, jednak osoby te nie podołały zadaniu. Linia tłumaczy, że ważne jest, aby trzymać się standardów, a zmiana jedynie w minimalnym stopniu wpłynie na płynność codziennej pracy załogi Air India, której personel pokładowy liczy łącznie 3,8 tys. osób, z czego ok. 2,5 tys. stanowią kobiety.

d17ease
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d17ease