Trwa ładowanie...
d3ighqw

Bieszczady

Najnowsze informacje
Strefa czasowa:

UTC + 1 godz.

Waluta:

PLN

Shutterstock
Źródło: Shutterstock

Bieszczady w województwie podkarpackim to fenomen turystyczny Polski. Cisza, spokój i niewielkie trawiaste wzniesienie zyskały ogromna popularność. Choć coraz więcej osób stwierdza, że: „rzuca wszystko i jedzie w Bieszczady”, to nadal jest tam wiele dziewiczych zakątków, które mogą się stać naszym azylem i oazą spokoju. Szlaki turystyczne i miejsca noclegowe przyciągają każdego, kto chce poznać bieszczadzkie wzniesienia. Bieszczadzkie atrakcje kuszą też ciekawymi wydarzeniami.

Bieszczadzkie szczyty

Bieszczady rozciągają się na pograniczu Polski, Słowacji i Ukrainy, na malowniczym Podkarpaciu.

Najwyższym szczytem całych Bieszczadów jest Pikuj leżący już na Ukrainie, ma on 1405 m n.p.m., w polskich Bieszczadach natomiast Tarnica (1346 m n.p.m.), na którą polecamy wejść bez względu na to, czy zdobędziemy szczyt, czy tylko jego fragment, to obowiązkowy element wycieczki w Bieszczady.

Bieszczady – jak dojechać?

Jeśli wybieramy się w Bieszczady samochodem, należy dojechać do Sanoka, a dalej kierować się w zależności od miejscowości, do której zmierzamy. Bieszczadzki Park Narodowy znajduje się na południowym wschodzie.

Aby dostać się w zachodnią część Bieszczadów, należy skręcić w Zagórzu w stronę Komańczy.

Pociągiem jedziemy do Zagórza. Przez położony nieopodal Sanok kursują pociągi pośpieszne z Warszawy, Krakowa, Łodzi i Gliwic. Autobusem jedziemy do Sanoka z większości większych polskich miast. Dalej przemieszczamy się transportem lokalnym.

Bieszczady — największe atrakcje

Dlaczego warto zobaczyć Bieszczady? To najbardziej dzikie i na razie najmniej zatłoczone polskie góry. Tu nie znajdziesz tylu luksusowych hoteli co w Tatrach, ale możliwość relaksu wśród drewnianych schronisk i krętych dróg pośród buczynowych lasów to niezapomniane wrażenie.

Żubry, jelenie, niedźwiedzie, wilki, rysie, żbiki czy koniki polskie to zwierzęta występujące w Bieszczadach. Na szlaku rzadko spotyka się te bardziej niebezpieczne dla ludzi, bo poza okresem, kiedy w naturalnym środowisku brakuje im żywności, raczej stronią od ludzkich siedlisk. Dzika natura Bieszczad to ich największa atrakcja, a widok osnutej mgłą, śniegiem czy zalanej słońcem połoniny nie daje o sobie zapomnieć, kiedy wracamy do miasta.

Możemy odwiedzić część doliny Sanu, w pobliżu Ukrainy, zwaną Bieszczadzkim Workiem. Ważną atrakcją Bieszczad jest Komańcza, czyli miejsce internowania kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz miejsce, gdzie znajduje się piękny klasztor Nazaretanek. Warto pojechać do sanktuarium w Kalwarii Pacławskiej.

Bieszczady – szlaki turystyczne

Najatrakcyjniejsze i dostępne dla turystów szlaki znajdują się w obrębie Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Należy pamiętać, że przemieszczamy się tam tylko po oznakowanej trasie. Bieszczadzkie atrakcje to sporty górskie: narciarstwo biegowe, zjazdowe oraz ski-tourowe. Zwolennicy aktywnego wypoczynku, mogą wziąć udział w spływie kajakowym w Bieszczadach.

Najbardziej odludna jest zachodnia część Bieszczad. Tam najlepiej poczują się wytrawni znawcy szlaków, dysponujący dobrym kompasem i mapą. Nie zaleca się wypraw w te rejony niedoświadczonym turystom. Choć wzniesienia w tej okolicy Bieszczad są niższe, to roślinność jest bardziej bujna, a zwierząt jest znacznie więcej. Ciekawą opcją na wycieczkę poza Połoniną Caryńską i Połoniną Wetlińska są szlaki graniczne.

Bieszczady — największe atrakcje

Warto odwiedzić legendarne schronisko na Połoninie Wetlińskiej – Chatka Puchatka. To przystanek, gdzie możemy się na moment schronić i napić herbaty. Połonina Caryńska słynie z najpiękniejszych szlaków pieszych. Warto też odwiedzić Międzynarodowy Rezerwat Biosfery "Karpaty Wschodnie".

Atrakcje niezwiązane z unikalną przyrodą Bieszczad to przejażdżka bieszczadzką kolejką wąskotorową lub rejs po Jeziorze Solińskim.

Bieszczady to wiele mniejszych miejscowości – dla entuzjastów punk rocka ciekawostką jest, że popularny polski zespół KSU wykonujący ten gatunek muzyczny pochodzi z miejscowości Ustrzyki Dolne. Wiele atrakcji zapewni nam największe miasto w regionie Bieszczad – Sanok, gdzie będziemy mieć możliwość zobaczyć największy skansen w Europie. Mniejsze miejscowości kuszą swoim malowniczym położeniem i gościnnymi kwaterami.

Bieszczadzki tygiel kultur

Bieszczady to tygiel kultur, zwłaszcza wpływy różnych mniejszości etnicznych odznaczyły się na lokalnej architekturze, sztuce ludowej i kuchni. Mowa tutaj głównie o kulturze Bojków i Łemków, których unikalne wzornictwo, talent do rzemiosła widoczny w pięknych drewnianych detalach chat i wnętrz oraz pyszne potrawy tworzą dodatkową atmosferę. Po długim szlaku polecamy zjeść charakterystyczne dla okolicy słone i pikantne smaki. W *bieszczadzkiej kuchni *jest sporo ziemniaków i pożywnych, treściwych potraw, które docenimy przed długim szlakiem.

Bieszczady – okoliczne atrakcje

Jak wiadomo, pogoda w górach nie zawsze rozpieszcza. Jeśli nie ma warunków do wyprawy górskiej lub nieodpowiednio się do niej przygotowaliśmy – polecamy wycieczkę do okolicznego Sanoka, Przemyśla, Krosna lub mniejszych miasteczek. Szlak architektury drewnianej biegnący między innymi przez Bieszczady pozwoli nam poznać piękne cerkwie i urokliwe domki. W Pobliżu Krosna podziwiamy ruiny zamku Odrzykoń. Pasjonaci historii powinni odwiedzić Skansen Archeologiczny „Karpacka Troja”.

Bieszczady
Komunikacja

Samochodem należy dojechać do Sanoka.
Aby dostać się w zachodnią część Bieszczadów należy odbić w Zagórzu na Komańczę. Jadąc dalej na wschód dotrzemy do Leska i stamtąd na Wetlinę lub Ustrzyki Dolne.
Pociągiem jedziemy do Zagórza. Przez położony nieopodal Sanok kursują pociągi pośpieszne z Warszawy, Krakowa, Łodzi Kaliskiej i Gliwic.
Autobusem jedziemy do Sanoka z większości większych polskich miast. Dalej przemieszczamy się transportem lokalnym.

Co warto zobaczyć
Położenie

Województwo podkarpackie

Orientacyjna odległość

436 kilometrów od Warszawy

Czas lotu / jazdy samochodem

Gdańsk-Rzeszów 2 godz. 25 min. samolotem/z Warszawy 7 godz.

Najpopularniejsze lotniska

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ighqw
d3ighqw
d3ighqw