Trwa ładowanie...
26-09-2013 09:24

Europejski Dzień Języków

Używa ich coraz mniej osób. Języki mniejszości narodowych - białoruski, ukraiński, czy jidysz - dla części obywateli naszego kraju są mową ojczystą. Niestety, często odchodzą w niepamięć. Są jednak tacy, którzy próbują zachować język przodków i ocalić go od zapomnienia.

Europejski Dzień JęzykówŹródło: auremar - Fotolia.com
d1n0ny8
d1n0ny8

Rodzice Jakoba Weitznera pochodzili ze Lwowa. W domu rozmawiali w żydowskim języku jidysz. Jakob Weizner mieszka w Warszawie. Z żoną i z niektórymi znajomymi rozmawia właśnie w jidisz. Jak podkreśla, to jego pierwszy, ojczysty i najładniejszy język. Jak dodaje, wiele zwrotów po żydowsku brzmi bardziej dosadnie, niż po polsku.

Kiedyś to właśnie język żydowski brzmiał w wielu miastach dawnej Rzeczpospolitej - podkreśla Anna Szyba z Centrum Kultury Jidysz. Jak zaznacza, literatura pisana w jidysz to ważna część polskiego piśmiennictwa. Anna Szyba podkreśla, że w jidysz pisali Szolem Alejchem, Icchok Lejb Perec czy Isaac Bashevis Singer.

W północno-wschodniej części Polski, w okolicach Bielska Podlaskiego *i *Hajnówki, rozmawia się w gwarze języka białoruskiego. Justyna Wyszkowska pochodzi spod Bielska. Jak podkreśla, podlaską gwarą posługuje się najczęściej starsze pokolenie Białorusinów. Młodzi wybierają polski.

Justyna Wyszkowska zaznacza, że odrzucanie gwary wynika najczęściej z kompleksów, bo białoruski postrzegany jest jako język chłopski i gorszy. Jednak ona i jej znajomi idą na przekór tej tendencji i starają się między sobą rozmawiać "po swojomu".

Dziś obchodzimy Europejski Dzień Języków. Europa ma 24 języki urzędowe, a na jej terytorium istnieje ponad 60 lokalnych wspólnot, posługujących się językami regionalnymi lub mniejszościowymi .

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/ Paweł Buszko/Siekaj

d1n0ny8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1n0ny8