Trwa ładowanie...

Jura Krakowsko-Częstochowska - Klucze. Gmina na pustynnym szlaku

Na terenie kluczewskiej gminy, w niezwykłej krainie jaką jest Jura Krakowsko-Częstochowska, można zobaczyć słynną Pustynię Błędowską oraz podziwiać krajobraz pełen malowniczych skałek i tajemniczych jaskiń.

Jura Krakowsko-Częstochowska - Klucze. Gmina na pustynnym szlakuŹródło: © Marcin Mrowka - Fotolia.com
d3lk79h
d3lk79h

Klucze to gmina położona na terenie powiatu olkuskiego w zachodnio-północnej części województwa małopolskiego na terenie niezwykłej krainy jaką jest Jura Krakowsko-Częstochowska. To właśnie na terenie kluczewskiej gminy można zobaczyć słynną Pustynię Błędowską oraz podziwiać krajobraz pełen malowniczych skałek i tajemniczych jaskiń.

Na atrakcyjność turystyczną obszaru też wpływa swoista budowa geologiczna (Jura Krakowsko-Częstochowska to największy w Polsce obszar zjawisk krasowych, urozmaicony krajobraz skalistych wzgórz, ostańców), bogaty świat roślinny i zwierzęcy (ok. 1500 gatunków roślin, w tym liczne rzadkie i endemiczne – warzucha polska, ok. 200 gatunków ptaków, 3 tys. gatunków owadów, pospolite ssaki leśne oraz w licznych jaskiniach nietoperze) oraz zabytki kultury.

Klucze przyciągają turystów pieszych i rowerowych, a także miłośników skałek, jaskiń i jazdy konnej poprzez dobrze rozwiniętą sieć szlaków turystycznych i coraz lepszą infrastrukturę. Dojazd do najbardziej znanych atrakcji turystycznych jest oznakowany tablicami identyfikacji turystycznej. Uwagę zwracają także ścieżki dydaktyczno-przyrodnicze utworzone na terenie gminy.

Na odwiedzających gminę Klucze czeka wiele atrakcji o rozmaitym charakterze. Miłośników piękna przyrody, a także amatorów wspinaczki i speleologów, urzecze wspaniały jurajski krajobraz, pełen ciekawych w formie skałek wapiennych i jaskiń o rzadkiej urodzie. Przyrodniczą i geograficzną osobliwością gminy jest najsłynniejsza polska pustynia – Pustynia Błędowska.

d3lk79h

Ci, których interesuje historia i architektura, koniecznie powinni odwiedzić pochodzący z 1601 r. kościółek św. Marka w Rodakach. O wyjątkowej wartości tej świątyni świadczy chociażby fakt, że w 2001 r. został on wpisany na listę obiektów zabytkowych należących do Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce.

Nie można też ominąć znajdujących się na Szlaku Orlich Gniazd ruin XIV-wiecznego zamku-kościoła w Bydlinie. Powikłana historia tej fortyfikacji sprawiła, że pełniła ona rolę warownego zamku, kościoła i zboru ariańskiego, padała łupem pożarów, zmieniała właścicieli – warto na własne oczy zobaczyć jej stare mury i posłuchać opowieści zaklętych w kamiennych ścianach.

Na terenie gminy znajduje się też wiele zabytków młodszych niż te wspomniane powyżej, nie znaczy to jednak, że mniej ciekawych. Z obiektów sakralnych obejrzeć warto m.in. XIX- wieczny kościół św. Małgorzaty w Bydlinie, kaplicę Pocieszenia NMP z XVIII w. na bydlińskim cmentarzu, wewnątrz której znajduje się figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem z 1. poł. XV w., klasycystyczny kościół z 1807 r. w Chechle czy kapliczki – św. Antoniego oraz tzw. na Borach – z pamiętnego roku 1863.

Pamiątką po dawnym świecie rycerzy i szlachty jest np. XVI-wieczna rycerska wieża obronna w Kwaśniowie. Warta uwagi jest też zabudowa dworska z pocz. XX w.: cztery dworki pozostałe po rodzinie Dietlów, dawnych właścicieli Klucz, a także cieśliński kamienny posąg św. Jana Nepomucena z 2. poł. XIX w. stojący „na wodzie”.

d3lk79h

Przez opisywane tereny przebiegają liczne szlaki turystyczne, m.in. Szlak Orlich Gniazd, Szlak Pustynny, Szlak Partyzancki. Niewątpliwą atrakcją gminy jest także prowadzący przez jej tereny Transjurajski Szlak Konny PTTK.

Piękna przyroda, malownicze krajobrazy, ciekawe zabytki i coraz lepsza infrastruktura – wszystko to sprawia, że gmina Klucze jest jednym z tych zakątków Polski, które po prostu trzeba odwiedzić. Jednak zamiast czytać o atrakcjach Klucz, lepiej będzie zobaczyć je na własne oczy. Zapraszamy więc do gminy na pustynnym szlaku.

d3lk79h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3lk79h