Trwa ładowanie...
Informacja prasowa
26-02-2015 09:30

Wałbrzych - Stara Kopalnia w nowej odsłonie

Zakończył się pierwszy etap rewitalizacji kompleksu Starej Kopalni w Wałbrzychu. Do dyspozycji zwiedzających oddano część z kilkunastu pokopalnianych obiektów wchodzących w skład historycznego kompleksu KWK Julia. Goście odwiedzający Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia mogą oglądać zrewitalizowane budynki nr 1, 3, 5, 6 i 17.

Wałbrzych - Stara Kopalnia w nowej odsłonieŹródło: Materiały prasowe
de00vdp
de00vdp

Stara Kopalnia - Centrum Nauki i Sztuki to placówka multidyscyplinarna. Zlokalizowana jest na terenie jednego z najstarszych i najlepiej zachowanych kompleksów poprzemysłowych w regionie Dolnego Śląska. Łącznie liczy ona 4 hektary powierzchni i obejmuje swym zasięgiem pokopalniane zabudowania. Każdy z rewitalizowanych budynków zyskuje unikatowy kształt, nowe przeznaczenie i funkcje.

Budynek nr 1 (mieściła się w nim m.in. dawna Łaźnia Łańcuszkowa)
Obiekt został przeznaczony na działalność Wałbrzyskiego Ośrodka Kultury oraz Zespołu Pieśni i Tańca Wałbrzych. Znalazły się w nim przestrzenie, gdzie będą organizowane spektakle teatralne czy koncerty. Budynek mieści nowoczesną salę taneczna WOK, zespół przebieralni, pokoje dla instruktorów, sale do ćwiczeń wokalnych i pomieszczenia reżyserskie. Na ostatnim piętrze ulokowana jest pierwsza część projektowanej przez NDI ekspozycji – przestrzennej instalacji obrazującej górniczy szlak turystyczny. Wyjątkowe spektakle świetlne odbywać się będą w specjalnie zaaranżowanej przestrzeni szatni łańcuszkowej.

Budynek nr 3 (dawna kuźnia)
W hali można oglądać specjalnie zaprojektowaną dla tego obiektu ekspozycję zabytkowych maszyn górniczych. Używanym niegdyś przy wydobyciu węgla maszynom – tokarkom, frezarkom i innym elementom wyposażenia dawnych warsztatów towarzyszą nowoczesne multimedialne ekrany i ekspozytory oraz oświetlenie stanowiące oprawę dla opowieści o wydobywaniu węgla i górniczej historii miasta. Za projekt i realizację wnętrz ekspozycyjnych obiektów odpowiadała Pracownia Mirosława Nizio, architekta odpowiadającego m.in. za projekt i wykonanie wystawy głównej Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie czy rewitalizację „Świętokrzyskiego Sztetla” – dawnej synagogi w Chmielniku.

Budynek nr 5 (dawna siedziba starej kotłowni)
Kotłownia została przekształcona w Centrum Wystaw Czasowych. Poprzemysłowy budynek, wyczyszczony z zastanego w nim wyposażenia stał się przestrzenią, która posłuży do organizowania wielkogabarytowych wystaw czasowych, sztuki współczesnej i multimediów.

de00vdp

Zwiedzający Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia mogą już podziwiać zrewitalizowany obiekt dawnej Wieży Chłodniczej, który obok dwóch szybów stanowi najwyższy punkt widokowo-świetlny kompleksu. 25-metrowa przeszklona struktura, wypełniona została zielonymi zwojami roślinnymi pnącymi się na sam szczyt ekologicznej wieży. Otulające konstrukcję szkło nocą zyskuje wyjątkową oprawę w postaci oświetlenia. Wnętrze Wieży Ekologii zostało zaplanowane jako przestrzeń ekspozycyjna. Prezentowane tu będą zagadnienia związane z wodą i ekologią, np. wystawy dotyczące gospodarki wodnej regionu, źródeł wód pitnych i leczniczych w rejonie Wałbrzycha czy współczesnych problemów związanych z globalnym ociepleniem.

W budynku nr 2 wykonano prace w zakresie renowacji elewacji, zaś budynki nr 4 (otwarte 13 lutego Centrum Ceramiki Unikatowej), 7-9, 8 i 11 zostały przebudowane. Obecnie trwają w nich prace nad wykończeniem i wyposażeniem wnętrz.

Na teren obiektu prowadzi zwiedzających specjalny korytarz-instalacja. Jego ażurowa konstrukcja jest efektownym elementem architektonicznym, który w intrygujący i nowoczesny sposób nawiązuje do górniczej spuścizny miejsca. Korytarz wykonany jest z ocynkowanej stali. Jego konstrukcja posłuży również jako przestrzeń do czasowych wystaw tematycznych.

Korzystając z korytarza goście mogą przejść do dawnego budynku sztygarówki. Obiekt, który był pierwotnie przeznaczony do rozbiórki zyskał dziś nowatorski kształt. W całości pokryty jest specjalnie zaprojektowaną ażurową siatką wykonaną z cynkowo-tytanowej stali. Okładzina ta okala budynek i wystaje ponad linię jego dachu. Tak zaaranżowany budynek jest siedzibą _ Welcome Center _, gdzie można kupić bilet wstępu na teren Starej Kopalni, ale też napić się kawy i zasięgnąć informacji o turystycznej ofercie Aglomeracji Wałbrzyskiej.

de00vdp

Plan zagospodarowania terenu Starej Kopalni zakłada również stworzenie atrakcyjnych miejsc rekreacyjnych dla całej rodziny na terenie dawnej hałdy. Przestrzenie te zostaną zrealizowane w kolejnych etapach inwestycji. Zrewitalizowana przestrzeń będzie składać się z terenów zielonych wraz parkiem rozrywki dla najmłodszych. Cały park wypełni labirynt korytarzy złożonych z obiektów w kształcie potężnych rur, stworzony specjalnie na potrzeby edukacyjnych aktywności. Pojawią się tu także inne urządzenia zaprojektowane z myślą o dobrej, ale bezpiecznej zabawie: huśtawki na łańcuchach zawieszonych na prostych drewnianych konstrukcjach, zjeżdżalnie, drewniane drabinki, na których umieszczone są m.in. siatki i sznury do wspinaczki.

Docelowo na terenie kompleksu, obok niekomercyjnych obiektów o charakterze muzealnym, dedykowanych stałym i czasowym ekspozycjom, sal edukacyjnych i warsztatowych, znajdą się także budynki, gdzie prowadzona będzie działalność komercyjna, np. restauracja stylizowana na górniczą kantynę. W Starej Kopalni przestrzenie do działalności ma m.in. Centrum Ceramiki. Powstanie tu też Muzeum Przyszłości, Muzeum Węgla i Górnictwa oraz Muzeum Geologii. Oprócz nowoczesnych elementów architektonicznych i ekspozycji multimedialnych oglądać będzie można zrewitalizowane wyposażenie dawnej kopalni: silniki, pompy, wentylatory, czy poddane modernizacji elementy podziemnego transportu. Inwestycja, podobnie jak inne na postindustrialnych terenach Europy, służyć ma ożywieniu kulturalnego i społecznego życia Wałbrzycha i całego regionu.

Budowlany etap inwestycji sfinalizowany został w listopadzie 2014 r. Za projekt rewitalizacji i przekształcenia przestrzeni dawnej kopalni węgla kamiennego w nowoczesne centrum nauki i sztuki odpowiada pracownia architektoniczna Nizio Design International. Również projekty wnętrz ekspozycyjnych oraz projekty przebudowy budynków 2 i 15 przygotowała pracownia Mirosława Nizio.

de00vdp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
de00vdp