Trwa ładowanie...
21-04-2016 08:58

Wybierz najpiękniejsze miasto w Polsce!

Polskie miasta często mogą pochwalić się atrakcjami, które są unikatowe nie tylko w naszym kraju, ale także w skali europejskiej. Z roku na rok docenia je coraz więcej zagranicznych turystów. Które miasto są najpiękniejsze w naszym kraju? Głosuj!

Wybierz najpiękniejsze miasto w Polsce!Źródło: Patryk Kosmider - Shutterstock
d2x998f
d2x998f

Polskie miasta często mogą pochwalić się atrakcjami, które są unikatowe nie tylko w naszym kraju, ale także w skali europejskiej. Z roku na rok docenia je coraz więcej zagranicznych turystów. Które miasto jest najpiękniejsze w Polsce? Głosuj!

Toruń to jedno z najczęściej odwiedzanych przez turystów historycznych miast w Polsce. Swój niepowtarzalny charakter zawdzięcza przede wszystkim doskonale zachowanym zabytkom. Zespół staromiejski jest jednym z najcenniejszych w kraju, a od 1997 roku widnieje na liście UNESCO. Zabytki Torunia znajdują się na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego. To również wielki ośrodek akademicki, gdzie nauka spotyka się z kulturą.

Warszawa pojawia się bardzo często w europejskich zestawieniach najciekawszych miejsc. Piękno stolicy dostrzegają zarówno Polacy, jak i obcokrajowcy, którzy co roku licznie tu przybywają. Stare miasto, w 1980 roku wpisane na listę UNESCO, ma z pewnością niepowtarzalną atmosferę. Park Łazienkowski zachęca do rodzinnych spacerów, zabytki i muzea do zwiedzania, a na turystów zawsze czeka szeroka oferta imprez kulturalnych.

Popularny jest także Kraków, dawna stolica kraju i siedziba polskich królów. Jest to jedno z najstarszych miast w Polsce, posiadające ogromną liczbę zabytków architektury i kultury. Ma doskonałe opinie w internecie czy magazynach podróżniczych. Często nazywa się je wizytówką Polski, w czym jest wiele prawdy, ponieważ to właśnie Kraków, a nie Warszawa, jest najbardziej rozpoznawalnym polskim miastem na świecie. Co roku przyjeżdża tu ok. 10 mln turystów.

d2x998f

Bydgoszcz, największy ośrodek województwa kujawsko-pomorskiego, do niedawna nie cieszyła się zbyt dobrą opinią w kraju, jednak na przestrzeni ostatnich lat przeszła zaskakującą metamorfozę. Jest tu wciąż wiele do zrobienia, ale już teraz ośrodek jest bardzo atrakcyjny dla turystów. Szczyci się 650-letnimi dziejami i zabytkową zabudową starego miasta. Specyficzny klimat tworzy wspaniała architektura - kamienice, wille i pałace, pochodzące z końca XIX i początku XX wieku. Ozdobą miasta są także liczne spichrze, które w większości znajdują się na nabrzeżach Brdy i Młynówki.

Położony w Dolinie Warty Poznań należy do najstarszych polskich miast. W X i XI w. był jednym z ośrodków państwa Piastów. Dziś stanowi centrum naukowe, kulturalne i gospodarcze Wielkopolski. Największą atrakcją jest stare miasto, na którego zabytkowym rynku znajduje się słynny ratusz. To także ośrodek imprez i międzynarodowych konferencji. Odbywały się tu m.in.: Światowy Szczyt Klimatyczny czy Europejskie Spotkanie Młodych.

W tysiącletnim Gdańsku atmosferę tworzy trakt Królewski i Długie Pobrzeże nad Motławą. Kamienice przy ulicy Długiej i Długim Targu robią wrażenie na wszystkich. Szczególnie imponująca jest fasada Złotej Kamienicy, która została wzniesiona na początku XVII wieku. Do największych atrakcji miasta należy bazylika konkatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Trójnawowy obiekt jest największą ceglaną świątynią nie tylko w Polsce i Europie, ale i na całym świecie. Nie można także ominąć malowniczej ulicy Mariackiej.

Stolica i największe miasto województwa zachodniopomorskiego to duże centrum turystyczne i kulturalne regionu. Turyści często chwalą Szczecin ze względu na ciekawe położenie. Bliskość morza oraz granicy niemieckiej to z pewnością atuty miasta, przez władze promowanego jako "pływający ogród". Woda i zieleń stanowią ponad połowę powierzchni ośrodka, co jest interesującym zjawiskiem w skali europejskiej. Plan XIX-wiecznej urbanistycznej osi Szczecina wzorowano na układzie architektonicznym stolicy Francji. Nic zatem dziwnego, że miasto, którego charakterystyczną cechą są gwiaździście rozchodzące się ulice, szybko zyskało miano Paryża Północy.

d2x998f

Zakopane to z pewnością najpiękniej położone miasto w naszym kraju - rozległą panoramę można podziwiać z Gubałówki. Serce Zakopanego stanowią Krupówki - na dolnym odcinku zostało parę drewnianych budynków z końca XIX wieku, jak na przykład pierwszy zakopiański hotel przy ul. Nowotarskiej.

*Sandomierz *leży nad Wisłą, na siedmiu wzgórzach. Zachowało się tu ponad 120 zabytków architektury z różnych epok. Do najwyższej klasy zaliczane są m.in. średniowieczny układ urbanistyczny oraz jeden z najstarszych obiektów ceglanych na terenie Polski - kościół św. Jakuba.

Zamość to polska perła renesansu, którą zachwyca się każdy cudzoziemiec. Patrząc na ormiańskie kamieniczki otaczające rynek, nietrudno przywołać w wyobraźni czasy rozkwitu, gdy miasto rozbrzmiewało wielojęzycznym gwarem. Do dziś zachowało XVI-wieczny układ, a unikalny zespół architektoniczny starego miasta daje mu tytuł "Padwy Północy".

d2x998f

Wrocław w 2016 roku promuje polską kulturę na Starym Kontynencie w ramach akcji Europejska Stolica Kultury. Po Krakowie to drugie w historii polskie miasto, które otrzymało ten tytuł. Zagranicznych turystów zachwyca przede wszystkim stare miasto oraz położenie stolicy Dolnego Śląska - 12 wysp i około 130 mostów robi ogromne wrażenie.

Lublin to dziewiąte miasto w kraju pod względem ludności i piętnaste pod względem powierzchni. Choć stolica Lubelszczyzny jest prawdziwą metropolią, nie straciła dawnego uroku. Wyjątkową atrakcję stanowi zamek z kaplicą – pierwotnie zbudowany w XII wieku, w XIII wieku dobudowano do niego romański donżon (wieżę mieszkalno-obronną).

Lublin, fot. itsmejust - Shutterstock

d2x998f

Białystok, stolica województwa podlaskiego, stawia przede wszystkim na inwestycje i ekologię. Miasto położone jest na terenie Zielonych Płuc Polski i aż 32 proc. jego powierzchni zajmują tereny zielone. Na specyficzny mikroklimat wpływają liczne parki oraz skwery. Zwiedzanie tutejszych zabytków ułatwia pięć turystycznych szlaków tematycznych.

Sopot to od lat najpopularniejsze i najmodniejsze miejsce wypoczynku w Polsce. Tłumy Polaków i obcokrajowców przyciągają czyste, piaszczyste plaże oraz bogate życie nocne. Wciśnięty między Gdynię i Gdańsk jest miastem o statusie uzdrowiska. Zabytkowy gmach działającego od 1903 roku Zakładu Balneologicznego wznosi się przy placu Zdrojowym. Obiekt oferuje wiele zabiegów leczniczych, m.in. hydro-, krio- i balneoterapię, nawiązujące do działalności dawnego Zakładu Kąpielowego Jerzego Haffnera.

Chełmno, położone w województwie kujawsko-pomorskim, w dolinie Dolnej Wisły, wraz z Toruniem nosi tytuł najstarszego miasta w północnej Polsce. Do dziś zachował się średniowieczny układ urbanistyczny i większość murów miejskich. Największe wrażenie robi renesansowy ratusz, jeden z najcenniejszych tego typu obiektów w regionie.

d2x998f

Reszel, miasto w powiecie kętrzyńskim, położone jest na Pojezierzu Mrągowskim, nad rzeką Sajną i może pochwalić się ciekawą historią. Koniecznie trzeba zobaczyć XIV-wieczny zamek biskupów warmińskich oraz malownicze gotyckie mosty. Jest pierwszym miastem w Polsce, które przystąpiło do Międzynarodowego Stowarzyszenia Miast Cittaslow, ruchu mającego na celu opieranie się globalizacji.

Kazimierz Dolny leży na prawym brzegu Wisły, w najwęższym i najbardziej malowniczym miejscu jej przełomu. Jest miastem należącym do ścisłej czołówki najliczniej odwiedzanych miejscowości turystycznych w Polsce. Nic dziwnego, rynek w Kazimierzu Dolnym to jedno z najbardziej magicznych miejsc w naszym kraju.

*Kłodzko *zostało założone pod koniec X wieku przez czeskiego księcia Sławnika - ojca św. Wojciecha i zachowało oryginalny średniowieczny układ urbanistyczny. Liczne parki i skwery, które powstały na miejscu dawnej fosy, sprawiają, że jest doskonałym punktem na weekendowy wypoczynek. Teren starówki jest dość stromy, więc uliczki są wyjątkowo malownicze. Do najcenniejszych zabytków zalicza się bastionowa twierdza, gotycki most na Młynówce oraz ratusz.

d2x998f

*Gniew *słynie przede wszystkim z turniejów rycerskich, ale warto także przespacerować się po starym mieście, w którym zachował się średniowieczny układ przestrzenny z centralnie położonym kwadratowym rynkiem. Stojący przy nim gotycki ratusz pełni do dziś swoją funkcję. Zbliżając się do tego malowniczego miasta, już z oddali dostrzeżemy okazałą sylwetkę największej twierdzy zakonu krzyżackiego po lewej stronie Wisły oraz wysoki gotycki kościół parafialny pod wezwaniem św. Mikołaja.

ik/udm

d2x998f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2x998f