Trwa ładowanie...
25-02-2016 12:37

Ostrzeżenia dla turystów - jak powstają i jak je odczytywać?

Po tragicznych wydarzeniach, które miały miejsce 13 listopada w Paryżu, a wcześniej w Egipcie czy Tunezji, a ostatnio także w Turcji, zadajemy sobie coraz częściej pytanie o bezpieczeństwo w krajach, do których podróżujemy. Rezerwacje na przestrzeni ostatnich miesięcy pokazują, że sytuacja geopolityczna przekłada się bardzo wyraźnie na trendy w turystyce. Polacy coraz częściej decydują się na wczasy w Europie, na które trzeba wydać trochę więcej niż na modne parę lat temu pakiety all inclusive w Egipcie czy Tunezji.

Ostrzeżenia dla turystów - jak powstają i jak je odczytywać?Źródło: slava296 - Shutterstock
d46j85p
d46j85p

Po tragicznych wydarzeniach, które miały miejsce 13 listopada w Paryżu, wcześniej w Egipcie czy Tunezji, a ostatnio także w Turcji, zadajemy sobie coraz częściej pytanie o bezpieczeństwo w krajach, do których podróżujemy. Podczas rozmowy w studio Wirtualnej Polski, zapytaliśmy Rafała Sobczaka z Biura Rzecznika Prasowego MSZ m.in. o to, jak sprawdzić, czy w wakacyjnym kraju jest bezpiecznie?

Spadek zainteresowania wyjazdami w zagrożone miejsca pokazuje, że sytuacja geopolityczna przekłada się bardzo wyraźnie na trendy w turystyce. Polacy coraz częściej decydują się na wczasy w Europie, na które trzeba wydać trochę więcej niż na modne parę lat temu pakiety all inclusive w Egipcie czy Tunezji. Kontrolowanie bieżącej sytuacji w kraju, do którego się udajemy umożliwia strona Ministerstwa Spraw Zagranicznych. W zakładce "Ostrzeżenia dla podróżnych" możemy sprawdzić, jaki status ma interesujące nas państwo. Alerty są cztery:

  1. Zachowaj zwykłą ostrożność
  2. Ostrzegamy przed podróżą
  3. Nie podróżuj
  4. Opuść natychmiast
d46j85p

- Służby konsularne na bieżąco monitorują sytuację w danym kraju – mówi Rafał Sobczak. - Jesteśmy także w kontakcie z naszymi partnerami w ramach Unii Europejskiej. Na bieżąco reagujemy w przypadku sytuacji kryzysowych. Mówimy tu o sytuacjach nagłych: epidemiologicznych, klęskach żywiołowych, ale także w przypadku ataków terrorystycznych - dodaje.

Które wakacyjne kraje objęte są obecnie ostrzeżeniami MSZ?

Najostrzejsze jest ostrzeżenie dla podróżujących do Tunezji. Komunikat z 24 listopada 2015 roku, zaktualizowany 14 grudnia 2015 roku, mówi, że ze względu na potencjalny wzrost aktywności grup terrorystycznych w Tunezji i zagrożenia zamachami kierowanymi również przeciwko turystom, Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wyjazdy do Tunezji (status: "nie podróżuj"). Kurorty nie są wyłączone z ostrzeżenia.

Egipt, zgodnie z komunikatem z 9 stycznia 2016 roku, ma status "nie podróżuj". Ze względu na zagrożenie zamachami terrorystycznymi, które mogą być kierowane także przeciwko turystom, Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże do Kraju Faraonów z wyłączeniem wyjazdów grupowych do miejscowości turystycznych położonych po stronie afrykańskiej nad Morzem Czerwonym (Hurghada, El – Gouna, Safaga, Marsa Alam) oraz Sharm el-Sheikh na Półwyspie Synaj. Należy pamiętać, że turyści spędzający wczasy w Egipcie nie powinni opuszczać kurortów, co oznacza także rezygnację z udziału we wszystkich wycieczkach fakultatywnych do Kairu, Luksoru czy na jeep safari.

W związku z zamachami terrorystycznymi, które miały miejsce w Paryżu 13 listopada 2015 r., wprowadzony został w całej Francji stan nadzwyczajny i wzmocniono środki bezpieczeństwa. Stan wyjątkowy obowiązuje do 26 lutego, ale prawdopodobnie zostanie przedłużony. Alert MSZ dla Francji to "ostrzegamy przed podróżą". Ten sam status ma Belgia, a Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje, że władze belgijskie utrzymują stopień zagrożenia terrorystycznego na poziomie 3. Poziom ten oznacza zagrożenie poważne: zamachy są możliwe i prawdopodobne.

d46j85p

Przypominamy, że MSZ ostrzega także przed podróżą do Turcji (status "ostrzegamy przed podróżą" dotyczy całego kraju). W komunikacie z 13 stycznia 2016 roku Ministerstwo Spraw Zagranicznych podkreśla, że z uwagi na działania zbrojne na pograniczu turecko-syryjskim oraz turecko-irackim i niestabilną sytuację również w innych rejonach południowo-wschodniej Turcji, stanowczo zaleca się obywatelom polskim powstrzymanie się od podróży w te regiony kraju, osobom tam przebywającym czasowo – rozważenie ich opuszczenia, a mieszkającym na stałe – zachowanie szczególnej ostrożności.

Ze względu na utrzymującą się niestabilną sytuacją w regionie i wydarzenia, które miały miejsce w Tunezji, Algierii oraz innych krajach Basenu Morza Śródziemnego Północnej Afryki, jak również w Mali i pasie Sahelu, Ministerstwo Spraw Zagranicznych przypomina obywatelom polskim przebywającym lub planującym pobyt w Maroku o konieczności zachowania wszelkich środków ostrożności. Nie można wykluczyć zagrożenia zamachem i akcjami terrorystycznymi, dlatego dla kraju obowiązuje alert "ostrzegamy przed podróżą".

Co zrobić, gdy podczas naszego urlopu zmieni się alert?

- Najważniejszym adresem jest adres naszych służb konsularnych. Kontakt z konsulem jest konieczny. Jeśli jest to wyjazd indywidualny, trzeba bezwzględnie zgłosić się do służb konsularnych i zaplanować powrót do kraju. W przypadku wyjazdów organizowanych przez biura podróży, służby konsularne pomagają w przygotowaniu ewakuacji. Mówimy tu o identyfikacji podróżnych, tworzeniu list osób powracających do kraju czy zorganizowaniu transportu - wyjaśnia Rafał Sobczak.

ik/udm

d46j85p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d46j85p