Trwa ładowanie...

Badania potwierdzają – chcesz być szczęśliwy? Zacznij podróżować!

Wspaniała wiadomość dla osób, które kochają wyjeżdżać. Podróżowanie daje więcej szczęścia niż kupowanie przedmiotów. Dlaczego tak jest? Zobacz, co mają na ten temat do powiedzenia naukowcy.

Badania potwierdzają – chcesz być szczęśliwy? Zacznij podróżować!Źródło: Shutterstock
d3lk79h
d3lk79h

Dr Thomas Gilovich, profesor psychologii na Uniwersytecie Cornella w Nowym Jorku, od dwóch dekad bada zależności między pieniędzmi a szczęściem. Opublikowany przez niego raport potwierdza, że nawet jednorazowa podróż czyni nas szczęśliwszymi na dłużej, niż gdy kupujemy rzeczy, które mają nam dawać przyjemność.

Badania przeprowadzone przez specjalistów na Uniwersytecie Cornella wykazały, że odpowiedzialny jest za to mechanizm adaptacji. Choć wydawałoby się, że nabywane przedmioty będą cieszyły nas dłużej, ponieważ mają dłuższą „żywotność” niż trwające zazwyczaj kilka czy kilkanaście dni wycieczki, okazuje się, że jest inaczej. Nawet gdy kupujemy coś, o czym marzyliśmy przez długi czas, owa rzecz szybko staje się dla nas codziennością i przestaje wzbudzać ekscytację. Przyzwyczajenie sprawia, że nasz poziom zadowolenia spada.
Z raportu opublikowanego przez profesora Gilovicha i jego zespół wynika, że wyruszając w podróż, doświadczamy takiego samego wzrostu szczęścia, jaki początkowo odczuwamy nabywając przedmiot, którego pragniemy. Natomiast poziom zadowolenia z jakiegokolwiek zakupu z upływem czasu bardzo szybko spada. To doświadczenia z naszych wojaży, nowe rzeczy, których się podczas nich nauczyliśmy, dają radość na znacznie dłużej. A to ze względu na wspomnienia, które sprawiają, że pewne rzeczy możemy przeżywać wciąż od nowa.

Tę zależność tłumaczy również fakt, że – w odróżnieniu od konsumpcji – doświadczanie buduje nasze relacje z innymi. Podczas podróży zazwyczaj umacniamy związki z osobami, które nam towarzyszą, a także nawiązujemy nowe więzi z ludźmi poznanymi w odwiedzanych przez nas miejscach. Ponieważ kojarzymy ich z przyjemnościami, które przeżywamy w czasie urlopu, z chęcią podtrzymujemy te znajomości. To oczywiste, że z dużo większym prawdopodobieństwem pozostaniemy w kontakcie z kimś, kogo spotkaliśmy podczas wyjazdu do Azji, niż z osobą, od której kupiliśmy np. samochód.

Z badań Gilovicha wynika, że jeśli chcemy być szczęśliwi, nasze inwestycje finansowe powinniśmy zdecydowanie przekierować z rzeczy materialnych na doświadczenia. Już wiecie na co wydać zaoszczędzone pieniądze?

d3lk79h
d3lk79h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3lk79h