Trwa ładowanie...

Najlepsze miasta do życia na świecie - raport EIU na 2016 rok

Poznaliśmy najnowszy ranking najlepszych do życia miast, przygotowany jak co roku przez ośrodek badawczy Economist Intelligence Unit. W zestawieniu sklasyfikowano 140 miast z całego świata. Punkty, maksymalnie 100, przyznawane są w pięciu kategoriach: stabilność, ochrona zdrowia, kultura i środowisko, edukacja oraz infrastruktura. Pierwsza piątka od lat nie ulega niemalże żadnym zmianom. Sprawdziliśmy więc, jakie miasta zanotowały w ostatnich pięciu latach największą poprawę poziomu życia. Jedno z polskich miast ma powody do zadowolenia.

Najlepsze miasta do życia na świecie - raport EIU na 2016 rokŹródło: Neale Cousland/Shutterstock
dvwwmzw
dvwwmzw

Poznaliśmy najnowszy ranking najlepszych do życia miast, przygotowany jak co roku przez ośrodek badawczy Economist Intelligence Unit. W zestawieniu sklasyfikowano 140 ośrodków z całego świata. Punkty - maksymalnie 100 - przyznawane są w pięciu kategoriach: stabilność, ochrona zdrowia, kultura i środowisko, edukacja oraz infrastruktura. Pierwsza piątka od lat nie ulega niemalże żadnym zmianom. Sprawdziliśmy więc, jakie miasta (w tym polskie) zanotowały w ostatnich pięciu latach największą poprawę poziomu życia.

Podobnie jak w ciągu kilku ostatnich lat, w 2016 roku zwyciężyło australijskie Melbourne. Od lat jest uznawane przez EIU za najlepsze miasto do życia na świecie – w tym roku zdobyło łączną notę 97,5 pkt. na 100 możliwych. Na drugim miejscu, z zaledwie jedną dziesiątą straty, uplasował się ponownie Wiedeń, a na trzech kolejnych reprezentanci Kanady: Vancouver (97,3 pkt.), Toronto (97,2 pkt.) i Calgary (96,6 pkt.). Ostatnie z nich swoją pozycję dzieli z australijskim Adelaide, które zdobyło taką samą liczbę punktów. W pierwszej dziesiątce znalazły się także: Perth (95,7 pkt.), Auckland (95,7 pkt.), Helsinki (95,6 pkt.) i Hamburg (95 pkt.). Warto zaznaczyć, że pierwsza siódemka miast osiągnęła maksymalne 100 punktów w kategoriach ochrona zdrowia i edukacja. Natomiast najniższe noty powyższa dziesiątka zebrała za kulturę i środowisko – jedynie Vancouver zdobyło trzycyfrowy wynik.

Ze 140 badanych metropolii, 96 odnotowało zmianę liczby punktów w ostatnich pięciu latach, z czego znacząca większość (71 miast) – spadek. Główną przyczyną tej sytuacji jest zmniejszanie się w ostatnim czasie stabilności na świecie, wynikające z zagrożenia terroryzmem i zamieszkami. Zaskakujące jest w tym świetle zestawienie dziesięciu miast, które odnotowały *największy procentowy wzrost liczby punktów *w omawianym okresie. Właśnie względny spokój w krajach, w których znajdują się te metropolie, spowodował poprawienie ich pozycji w rankingu.

Spośród ośrodków, które odnotowały największe pozytywne zmiany, pięć znajduje się wciąż poniżej 100. miejsca w rankingu całościowym. Są to:
Teheran w Iranie (126. miejsce, 50,8 pkt., poprawa o 5 proc.)
Harare w Zimbabwe (133. miejsce, 42,6 pkt., poprawa o 4,6 proc.)
Abidżan na Wybrzeżu Kości Słoniowej (128. miejsce, 49,7 pkt., poprawa o 3,8 proc.)
Kathmandu w Indiach (124. miejsce, 42,6 pkt., poprawa o 4,6 proc.)
Baku w Azerbejdżanie (103. miejsce, 62,3 pkt., poprawa o 1,6 proc.)

dvwwmzw

Natomiast w pozostałej piątce znajdziemy dwa miasta z wynikiem średnim – znajdujący się na 74. miejscu Dubaj (74,7 pkt. i poprawa o 4,6 proc.) oraz Kuwejt, który znalazł się na miejscu 81. (72,1 pkt. i poprawa o 2,5 proc.). W grupie miast, które osiągnęły wynik powyżej 80 punktów, znalazła się Warszawa. Stolica Polski zdobyła 80,3 pkt. (poprawa o 2,1 proc.) i z tym wynikiem zamyka listę miast, określanych mianem najlepszych do życia. Wraz z nią w tej grupie na 63. miejscu znalazła się Bratysława (81,5 pkt., poprawa o 1,7 proc.) oraz Honolulu – na 17. miejscu z wynikiem 94,1 proc. i poprawą o 1,3 proc.

Zobacz też: Najlepsze kraje do życia w 2014 roku

Dla porządku należy też wspomnieć o grupie miast, które zanotowały największe spadki *w ostatnich pięciu latach. Tu, ze względu na panujące wciąż w Syrii i na Ukrainie wojny, znalazły się *Damaszek (140. miejsce, 30,2 pkt. i -26,1 proc.) oraz Kijów (131. miejsce, 44,1 pkt. i -25,1 proc.). Pozostałe miasta odnotowały zmianę nie większą niż 5,7 proc i są to: Detroit, Moskwa, Bahrajn, Trypolis, Sankt Petersburg, Paryż, Ateny i Caracas.

Ula Drukort-Matiaszuk

dvwwmzw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dvwwmzw