Trwa ładowanie...
19-11-2015 12:35

Najniebezpieczniejsze miejsca - świat po zamachu w Paryżu

Po tragicznych wydarzeniach, które miały miejsce 13 listopada w Paryżu, a wcześniej w Egipcie czy Tunezji, zadajemy sobie coraz częściej pytanie o bezpieczeństwo w krajach, do których podróżujemy. Zamachy terrorystyczne i zapowiedzi kolejnych to w ciągu ostatnich dni jeden z najczęściej pojawiających się tematów w światowych mediach. Na podstawie informacji podawanych przez polskie MSZ oraz brytyjski Foreign Office przygotowaliśmy dla was zestawienie komunikatów mówiących o zagrożeniu, nie tylko terrorystycznym w Europie oraz najpopularniejszych krajach na świecie.

Najniebezpieczniejsze miejsca - świat po zamachu w ParyżuŹródło: Marta Sitkiewicz/infografika.wp.pl
d2dvnpv
d2dvnpv

Po tragicznych wydarzeniach, które miały miejsce 13 listopada w Paryżu, a wcześniej w Egipcie czy Tunezji, zadajemy sobie coraz częściej *pytanie o bezpieczeństwo *w krajach, do których podróżujemy. Zamachy terrorystyczne i zapowiedzi kolejnych to w ciągu ostatnich dni jeden z najczęściej pojawiających się tematów w światowych mediach. Na podstawie informacji podawanych przez polskie MSZ oraz brytyjski Foreign Office przygotowaliśmy dla was zestawienie komunikatów mówiących o zagrożeniu, nie tylko terrorystycznym, w Europie oraz najpopularniejszych krajach na świecie.

Francja
Po paryskich zamachach, 14 listopada polskie MSZ wydało ostrzeżenie, w którym apeluje do polskich obywateli przebywających w Paryżu o bieżące monitorowanie sytuacji bezpieczeństwa i bezwzględne stosowanie się do zaleceń sił porządkowych. Zaleca również wszystkim osobom planującym podróż do lub z Paryża rozważenie aktualnego stanu bezpieczeństwa i nawiązanie kontaktu z przewoźnikiem w celu potwierdzenia ew. możliwości odbycia podróży.

Na terenie Francji został wprowadzony na okres 3 miesięcy stan wyjątkowy. W Paryżu i regionie Ile-de-France obowiązuje najwyższy stopień zagrożenia terrorystycznego, zakazane zostały m.in. zebrania publiczne, używanie dronów czy fajerwerków. Brytyjskie Foreign Office utrzymuje ostrzeżenie o najwyższym poziomie zagrożenia terrorystycznego w całej Francji.

fot. Marta Sitkiewicz/infografika.wp.pl
fot. Marta Sitkiewicz/infografika.wp.pl

*Egipt *
Ze względu na zagrożenie zamachami terrorystycznymi w Egipcie, które mogą być kierowane także przeciwko turystom, Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże do Egiptu z wyłączeniem wyjazdów grupowych do miejscowości turystycznych położonych po stronie afrykańskiej nad Morzem Czerwonym (Hurghada, El – Gouna, Safaga, Marsa Alam) oraz Sharm el-Sheikh na Półwyspie Synaj. Komunikat ten łagodzi wcześniejsze ostrzeżenie z 2 lipca 2015 roku, wprowadzone w związku z zamachem na plaży w tunezyjskiej Susie, zaostrzeniem walk na półwyspie Synaj i na podstawie informacji o sytuacji bezpieczeństwa w Egipcie – dotyczyło ono wówczas terenu całego kraju, w tym także kurortów. Resort odradza też wszelkie wyjazdy grupowe lub indywidualne poza wyżej wymienione ośrodki, ograniczenie wyjazdów biznesowych do niezbędnych i odbywanie ich w zorganizowanych grupach, a także rekomenduje stosowanie się do zaleceń miejscowych służb bezpieczeństwa oraz monitorowanie komunikatów zamieszczanych na stronie internetowej resortu,
Ambasady RP w Kairze oraz informacji w mediach lokalnych i zagranicznych.

d2dvnpv

31 października 2015 roku samolot Airbus A321, należący do rosyjskich linii czarterowych Kogalymavia, rozbił się na pustyni w północnej części Półwyspu Synaj. Zginęły wszystkie 224 osoby znajdujące się na pokładzie. Według doniesień Rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa katastrofa była rezultatem "aktu terroryzmu", co potwierdza informacje przekazywane przez zachodnie wywiady, które informowały, że prawdopodobną przyczyną wypadku była bomba umieszczona na pokładzie samolotu. Według brytyjskiego wywiadu cały Egipt jest wciąż miejscem o dużym zagrożeniu terrorystycznym. Według komunikatu z 17 listopada Foreign Office odradza wszelkie wyjazdy lotnicze do Sharm el-Sheikh, wstrzymane zostały też wszystkie połączenia samolotowe z Półwyspem Synaj z Wielkiej Brytanii.

Tunezja
W marcowym zamachu na Muzeum Bardo oraz czerwcowym na plaży w Susie zginęło 40 osób. Zaledwie kilka dni temu tunezyjskie służby poinformowały o udaremnieniu kolejnego ataku terrorystycznego na hotel w Susie. Od 10 lipca 2015 roku ze względu na potencjalny wzrost aktywności grup terrorystycznych w Tunezji i zagrożenia zamachami kierowanymi również przeciwko turystom, MSZ odradza wyjazdy do Tunezji. Zaleca wszystkim osobom planującym podróż rozważenie sytuacji bezpieczeństwa i rezygnację z podróży, a osobom już przebywającym w Tunezji wbrew powyższemu ostrzeżeniu, bieżące monitorowanie sytuacji, bezwzględne stosowanie się do zaleceń sił porządkowych i przedstawicieli biur podróży. Również Brytyjczycy informują, że Tunezja jest krajem o najwyższym stopniu zagrożenia atakami terrorystycznymi.

Kraje zagrożone terroryzmem wg brytyjskiego wywiadu
Foreign Office informacje o bezpieczeństwie podróży do poszczególnych krajów dzieli na kilka podkategorii. Jedną z nich jest zagrożenie terrorystyczne. Na liście z najwyższym stopniem tego typu zagrożeń *znajdujemy wiele państw, co do których nasze MSZ nie ma żadnych zastrzeżeń. W Europie są to *Wielka Brytania, Belgia, Francja, Hiszpania i Rosja. W basenie Morza Śródziemnego znajdują się na niej wszystkie kraje afrykańskie, bliskowschodnie i Turcja. Z popularnych wśród turystów światowych kierunków najwyższe zagrożenie terroryzmem według Brytyjczyków jest także w Kenii czy Izraelu.

fot. Marta Sitkiewicz, inforgrafika.wp.pl
fot. Marta Sitkiewicz, inforgrafika.wp.pl

Również przed wyjazdami do tych krajów ostrzega polskie MSZ

Turcja
Kolejny kraj popularny wśród polskich turystów, na terenie którego nie jest bezpiecznie, to Turcja. Ostrzeżenie MSZ z 27 lipca 2015 roku dotyczy obszarów objętych działaniami zbrojnymi na pograniczu turecko-syryjskim oraz turecko-irackim i niestabilną sytuacją również w innych rejonach południowo-wschodniej Turcji. Ministerstwo stanowczo zaleca obywatelom polskim powstrzymanie się od podróży w te regiony kraju, osobom tam przebywającym czasowo rozważenie ich opuszczenia, a mieszkającym na stałe zachowanie szczególnej ostrożności. Osoby przebywające w ww. regionach Turcji powinny bezwzględnie stosować się do zaleceń tureckich sił porządkowych.

d2dvnpv

Sytuacja bezpieczeństwa w pozostałych regionach Turcji nie uległa zasadniczej zmianie, nadal jest to kraj przyjazny turystom, w którym jednak nie można wykluczyć zagrożenia atakami terrorystycznymi. Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca zachowanie ostrożności podczas pobytu w większych aglomeracjach miejskich i skupiskach turystycznych oraz unikanie wszelkich zgromadzeń w miejscach publicznych, jak również ścisłe stosowanie się do zaleceń władz tureckich i organizatorów pobytów turystycznych. Stanowisko naszego MSZ pokrywa się w większości z oceną bezpieczeństwa przez brytyjski wywiad.

Maroko
Zgodnie z ostrzeżeniem z 27 marca 2015 roku ze względu na utrzymującą się niestabilną sytuacją w regionie i wydarzenia, które miały miejsce w Tunezji, Algierii oraz innych krajach Basenu Morza Śródziemnego Północnej Afryki, jak również w Mali i pasie Sahelu, Ministerstwo Spraw Zagranicznych przypomina obywatelom polskim przebywającym lub planującym pobyt w Maroku o konieczności zachowania wszelkich środków ostrożności.

Sytuacja bezpieczeństwa w Maroku nie uległa zasadniczej zmianie, nadal jest to kraj przyjazny turystom, w którym jednak nie można wykluczyć zagrożenia zamachem i akcjami terrorystycznymi. Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza jednak wyjazdy w przygraniczne regiony Maroka (zwłaszcza na Saharę oraz tereny graniczące z Mauretanią i Algierią), zaleca zachowanie wzmożonej ostrożności podczas pobytu w większych aglomeracjach miejskich i skupiskach turystycznych oraz unikanie wszelkich zgromadzeń w miejscach publicznych.

d2dvnpv

Osobom przebywającym w Królestwie Maroka zaleca się również bieżące, uważne śledzenie informacji i doniesień mediów o stanie bezpieczeństwa, stosowanie się do zaleceń przedstawicieli biur podróży, władz lokalnych i służb porządkowych a także śledzenie bieżących komunikatów MSZ.

Libia i Algieria
Warto przypomnieć, że od 31 lipca 2014 roku w związku z trwającymi w Trypolisie walkami oraz nieprzewidywalnością dalszego rozwoju sytuacji bezpieczeństwa w całym kraju, do odwołania została zawieszona działalności Ambasady RP w Libii, a kraj ten jest objęty najwyższym stopniem zagrożenia - nie podróżuj. Natomiast w związku z utrzymującą się niestabilną sytuacją bezpieczeństwa w regionie Afryki Północnej, a także w związku z ostatnimi zamieszkami o znacznym natężeniu w okolicach miejscowości Ghardaia (ok.700 km na południe od Algieru) MSZ przypomina obywatelom polskim przebywającym lub planującym pobyt w Algierii o konieczności zachowania wszelkich środków ostrożności oraz stosowania się do zaleceń lokalnych władz i służb porządkowych.

Izrael i Strefa Gazy
14 października został także zaktualizowany komunikat dotyczący Izraela, Jerozolimy Wschodniej, Strefy Gazy i terytoriów podległych Palestyńskiej Władzy Narodowej. W związku z możliwością występowania aktów przemocy w Jerozolimie Wschodniej, w miastach na Zachodnim Brzegu Jordanu, a także sporadycznie w większych miastach w Izraelu, Ministerstwo Spraw Zagranicznych przypomina o konieczności zachowania szczególnej ostrożności oraz bezwzględnego stosowania się do wszystkich zaleceń miejscowych służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i jednocześnie zaleca unikanie demonstracji, miejsc zgromadzeń publicznych (np. bazarów) i - w miarę możliwości - ograniczenie korzystania z komunikacji miejskiej, zwłaszcza w Jerozolimie. MSZ zwraca uwagę, że okresowo może być ograniczany dostęp do niektórych obiektów w Jerozolimie Wschodniej, a turyści mogą być poddawani dodatkowym kontrolom bezpieczeństwa.

d2dvnpv

W związku z niestabilną sytuacją w Strefie Gazy oraz zamknięciem - do odwołania - przejścia granicznego w Rafah pomiędzy Strefą Gazy a Egiptem oraz w Erez pomiędzy Strefą Gazy i Izraelem, resort kategorycznie odradza wszelkie podróże na terytorium Strefy Gazy, w tym także członkom rodzin polsko-palestyńskich. Obywatele polscy przebywający na tym terenie muszą liczyć się z brakiem możliwości powrotu do kraju do czasu ponownego otwarcia granic. Przejście graniczne w Erez może być wykorzystywane wyłącznie w sytuacjach wyjątkowych za zgodą władz izraelskich. W razie wątpliwości dotyczących bezpieczeństwa na granicy Egiptu i Strefy Gazy należy skontaktować się bezpośrednio z Ambasadą RP w Tel Awiwie pod numerami telefonów: +97237253118 lub +972547444106 albo Ambasadą RP w Kairze: +201005485500. Z uwagi na napięcia w pobliżu granicy z Libanem i z Syrią odradza się także podróżowanie na tereny przygraniczne.

*Jordania *
Ze względu na niestabilną sytuację na Bliskim Wschodzie, w tym zagrożenie zamachami terrorystycznymi w regionie, które mogą być kierowane także przeciwko turystom, MSZ w komunikacie z 28 października 2015 roku ostrzega przed podróżami do Jordanii.

Ze względów bezpieczeństwa zalecamy powstrzymanie się od podróży w rejon miejscowości Ma’an, do wschodnich dzielnic Ammanu oraz podróżowania w pasie przygranicznym z Syrią, Irakiem i Arabią Saudyjską. Osoby przebywające w Jordanii w razie wątpliwości co do sytuacji bezpieczeństwa kontaktować się bezpośrednio z Ambasadą RP w Ammanie. Ministerstwo Spraw Zagranicznych rekomenduje również stosowanie się do zaleceń miejscowych służb bezpieczeństwa oraz monitorowanie komunikatów zamieszczanych na stronie internetowej resortu, Ambasady RP w Ammanie i informacji w mediach lokalnych i zagranicznych.

d2dvnpv

*Malediwy *
W obawie przed eskalacją protestów politycznych w stolicy kraju Male, prezydent Malediwów Abdulla Yameen wprowadził 4 listopada 30-dniowy stan wyjątkowy. Pomimo że brak jest informacji o incydentach w ośrodkach turystycznych, Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca podróżującym na Malediwy stosowanie się do zaleceń miejscowych służb bezpieczeństwa i unikanie dużych skupisk ludności, szczególnie w stolicy kraju Male. Osoby przebywające na Malediwach w razie wątpliwości co do sytuacji bezpieczeństwa powinny skontaktować się bezpośrednio z Ambasadą RP w New Delhi.

Kenia
Od 30 czerwca 2014 roku, w związku z wysokim ryzykiem wystąpienia ataków rabunkowych i terrorystycznych w Kenii, Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca obywatelom polskim ograniczenie podróży do tego kraju do absolutnie niezbędnych. Bezwzględnie należy zachować środki ostrożności w miejscach publicznych, zwłaszcza barach i centrach handlowych, na dworcach autobusowych, a także na terenie obiektów religijnych, w hotelach, w pobliżu atrakcji turystycznych oraz w środkach komunikacji publicznej. Unikać należy demonstracji i innych dużych zgromadzeń publicznych, używać dobrze oznaczonych taksówek, zamykać drzwi i okna w pojazdach, nosić wyłącznie niewielkie kwoty pieniędzy, nie zakładać biżuterii, znać numery telefonów alarmowych, nie dyskutować z uzbrojonymi bandytami. Nie należy podróżować do regionów na pograniczu z Sudanem Południowym i Somalią. Odradza się ponadto podróżowanie do Mombasy i okolicznych miejscowości na Wybrzeżu, Kwale, Kilifi i Lamu oraz na północ od masywu górskiego Mt. Kenya. Niebezpieczne
jest również Nairobi, szczególnie slumsy.

Wyjeżdżasz za granicę – zarejestruj się w Odyseuszu
Ministerstwo Spraw Zagranicznych zachęca wszystkich Polaków wyjeżdżających z kraju do rejestracji w systemie „Odyseusz”. – Zapraszamy szczególnie tych, dla których dalekie podróże, peregrynacje, długi pobyt za granicą stanowią znaczną część ich życia czy działalności zawodowej – możemy przeczytać na stronie ministerstwa.

d2dvnpv

Korzystanie z tego systemu umożliwia kontakt MSZ z obywatelami Polski w przypadku wystąpienia sytuacji nadzwyczajnych za granicą, udzielenie niezbędnych informacji oraz pomoc poprzez właściwą placówkę dyplomatyczno-konsularną, a także – jeśli wyrażona zostanie taka wola - może być wykorzystany do informowania o możliwości rejestracji do udziału w wyborach za granicą. Zgłoszenia można dokonać na dwa sposoby: proste zgłoszenie podróży lub założenie profilu w systemie.

Urszula Drukort-Matiaszuk./ik

d2dvnpv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2dvnpv