Trwa ładowanie...

Tadż Mahal - symbol Indii odzyska dawny blask

Tadż Mahal to najbardziej znany zabytek Indii i jeden z najbardziej rozpoznawanych obiektów na świecie. Monumentalne mauzoleum zostało wybudowane na polecenie władcy Szahdżahan dla upamiętnienia Mumtaz Mahal, drugiej żony, która umarła przy porodzie. Białe marmury, ogromna kopuła i minarety tworzą podkreślają znaczenie tego miejsca. Niestety, zanieczyszczone od dymu z pobliskich fabryk powietrze, a także upływający czas sprawiły, że budowla pożółkła i częściowo straciła dawny blask. Dlatego władze Indii przeznaczyły na oczyszczenie elewacji ok. 800 tys. dolarów. Do usuwania zabrudzeń używa się wyłącznie wody. Brak stosowania środków chemicznych wynika z obawy przed zniszczeniem marmuru, a także zdobień.

Tadż Mahal - symbol Indii odzyska dawny blaskŹródło: Shutterstock.com, fot: YURY TARANIK
d13dgv6
d13dgv6

Tadż Mahal to najbardziej znany zabytek Indii i jeden z najbardziej rozpoznawanych obiektów na świecie. Znajduje się w pobliżu miasta Agra na północy kraju. Monumentalne mauzoleum zostało wybudowane w XVII w. na polecenie władcy Szahdżahana dla upamiętnienia Mumtaz Mahal, drugiej żony, która umarła przy porodzie. Cały kompleks składa się z grobowca, bramy symbolizującej wkraczanie do raju, basenów, kanałów oraz ogrodów. Białe marmury, ogromna kopuła i minarety podkreślają ważność tego miejsca. Niestety, zanieczyszczone od dymu z pobliskich fabryk powietrze, a także upływający czas sprawiły, że budowla pożółkła i częściowo straciła dawny blask. Dlatego władze Indii przeznaczyły na oczyszczenie elewacji ok. 800 tys. dolarów. Do usuwania zabrudzeń używa się wyłącznie wody. Brak stosowania środków chemicznych wynika z obawy przed zniszczeniem marmuru i delikatnych zdobień.

Jedna z największych inwestycji w Indiach w XVII wieku

Przy budowie obiektu pracowało 20 tys. robotników, architektów, artystów, rzeźbiarzy i dekoratorów. Wnętrze, w którym spoczęła w złotej trumnie Mumtaz, a następnie u jej boku Szahdżahan, pierwotnie ozdobiono szafirami, diamentami, perłami i elementami ze szczerego złota. Tadż Mahal z czasem zostało zaniedbane i zaczęło popadać w ruinę, a cenne kamienie z jego wnętrza rozkradziono. Za czasów kolonii brytyjskiej pojawił się nawet pomysł, aby budynek rozebrać, a marmur sprzedać. Zmieniono jednak decyzję i postanowiono go odnowić. Ponadto w 2008 r. oraz 2012 r. dokonano drobnych napraw i powierzchownego oczyszczania elewacji, jednak efekty nie były zadowalające. Sąd Najwyższy Indii dał ultimatum fabrykom w pobliżu Tadż Mahal, że jeśli nie zaczną korzystać z lepszej jakości paliw, to będę musiały zakończyć swoją działalność. Ponadto zdecydowano, że w pobliżu dwóch kilometrów od obiektu nie będzie można poruszać się prywatnym samochodem. Jeden i drugi zakaz nie zawsze są respektowane, dlatego po kilku
latach ponownie zaistniała potrzeba oczyszczenia marmuru.

Olbrzymi grobowiec zagrożony?

Tłumy w postaci 4 milionów turystów odwiedzających rocznie to miejsce, od kilku lat zaczynają odbijać się negatywnie na budowli. Stoi ona na drewnianej podstawie, która coraz bardziej się zapada. Kolejnym zagrożeniem dla obiektu jest spadek poziomu wody kanałów, które zasilane są przez rzekę Jamun. W 2013 r. świat obiegła informacja, że Tadż Mahal przetrwa jedynie 5 lat, jednak dzięki staraniom władz wizja upadku jednego z symboli Indii oddala się.

wg

d13dgv6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d13dgv6