USA - Niagara przez miesiące bez wody

Atlanta News | dodane 2016-01-25 (15:51) 9 miesięcy 2 dni i 47 minut temu | 8 opinii
 
Kanadyjska oraz amerykańska część wodospadu Niagara Kanadyjska oraz amerykańska część wodospadu Niagara (fot. Jiratthitikaln Maurice / Shutterstock.com)
Amerykańska część wodospadu Niagara zostanie na okres kilku miesięcy wyłączona z użytku. Za około 2 lata rozpoczną się prace naprawcze oraz budowa nad rzeką nowych mostów. Inwestycja warta kilkadziesiąt milionów dolarów ma poprawić bezpieczeństwo na terenie jednej z najpopularniejszych atrakcji Ameryki Północnej.


Wodospad na rzece Niagara znajduje się na granicy Kanady i Stanów Zjednoczonych. Część kanadyjska położona jest w prowincji Ontario, 125 km od Toronto, zaś część amerykańska w stanie Nowy Jork. U podnóża tej jednej z najbardziej znanych atrakcji świata, tworzą się potężne wgłębienia, sięgające ok. 60 m. Ponadto, ciągłe podmywanie powoduje obrywanie się fragmentów ściany, co jest niebezpiecznie dla podpływających do kaskad statków wycieczkowych.


Amerykańska część wodospadu Niagara (fot. Javen / Shutterstock.com)

Erozja skał została w znacznej mierze spowolniona dzięki serii prac wykonanych w 1969 r. Właśnie wtedy kaskada po stronie amerykańskiej została po raz pierwszy "wyłączona" na kilka miesięcy, przez wybudowanie tymczasowej zapory na górze rzeki. Uprzątnięto wielkie głazy zalegające na dnie, co umożliwiło rejsy statków pod sam wodospad. Jednak nie udało się zrealizować wszystkich prac z powodu silnych mrozów. Dlatego też po wielu latach postanowiono przeprowadzić ponowne sprzątanie dna rzeki. Jednak to nie wszystkie działania, jakie planuje się dokonać w tamtym miejscu. Coraz bardziej pogarsza się stan wybudowanych na rzece w 1901 r. dwóch betonowych mostów łukowych, stanowiąc tym samym coraz większe zagrożenie dla turystów, którzy po nich przechodzą. Jest plan, aby zastąpić je nowymi. Prace przewidują także usunięcie wybudowanych w 2004 r. prowizorycznych mostów kratowych, używane gdy te betonowe są na pewien czas wyłączane z użytkowania.


Most na rzecze Niagara (fot. xiaolin zhang / Shutterstock.com)

Aby przeprowadzić wszystkie prace, trzeba będzie ponownie stworzyć tymczasową tamę. Sprawi to, że woda po amerykańskiej stronie przestanie płynąć przez okres od 5 do 9 miesięcy. Woda zostanie przekierowana do spływu od strony kanadyjskiej. Prace, które mają rozpocząć się prawdopodobnie w 2018 r., mają pochłonąć maksymalnie ok. 37 mln dolarów (ok. 153 mln złotych). Szczegółowe ustalenie harmonogramu inwestycji nastąpi w środę 27 stycznia 2016 r.


Podświetlony wodospad Niagara (fot. songquan deng / Shutterstock.com)

Kanadyjska strona wodospadu jest dużo bardziej atrakcyjna dla turystów od amerykańskiej, ze względu na ciekawsze widoki. Wokół kaskady znajduje się wiele atrakcji, wśród których najpopularniejszą jest rejs małym stateczkiem, który podpływa prawie pod sam wodospad. Warto także zwiedzić "Jaskinię Wiatrów". Wejście do niej znajduje się na wyspie Goat Island, rozdzielającej główne kaskady. Nocą wodospady są podświetlone. Szczególnie interesująco wyglądają zimą, kiedy zamarzająca woda tworzy dużych rozmiarów sople.

wg

Ministerstwo Podróży poleca: BlaBlaCar najlepszym sposobem na tanią podróż!

Polub WP Turystyka na Facebooku

oceń
tak 16 80%
nie 4 20%

Opinie (8)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~Jaca 2016-09-12 (08:09) 1 miesiąc 15 dni 8 godzin i 29 minut temu

Wielka mi inwestycja 153 mln zł. U nas to by kosztowało 1530 mln.

odpowiedz

34
15
~Yans 2016-01-26 (08:35) 9 miesięcy 1 dzień 8 godzin i 3 minuty temu

G...niana atrakcja ... pobudowali tyle infrastruktury że z natury to już nic jak widże nie zostało ... lepiej niech ywbudują nowy sztuczny wodospad a potem niech lemingi płacą za rozdziwianie gęby nad tytm cudem. Nasza kochana Ziemia jużtyle wycierpiała od człowieka a będzie tylko gorzej bo ludzi dla których pieniądz jest Bogiem nie brakuje, dla kasy zrobią wszystko !

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

6
29
~Qboll 2016-01-26 (11:17) 9 miesięcy 1 dzień 5 godzin i 21 minut temu

Amerykańska część wodospadu... Rozumiem że wodospad leży na granicy kontynentu Amerykańskiego i Kanadyjskiego. WP - Wirtualna Podstawówka :)

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

17
2
~ftf 2016-01-26 (10:19) 9 miesięcy 1 dzień 6 godzin i 19 minut temu

" Uprzątnięto wielkie głazy zalegające na dnie, co umożliwiło rejsy statków pod sam wodospad" - a to jest powód że wodospad szybciej się zawala

odpowiedz

5
1
~Qb 2016-01-26 (09:26) 9 miesięcy 1 dzień 7 godzin i 12 minut temu

Rzeczywiście Photoshop lub Photopaint rozwiązuje problem łysienia :)

odpowiedz

  • wycieczki
pokaż więcej