Trwa ładowanie...
16-09-2016 15:30

Niemcy - w Monachium rozpoczyna się Oktoberfest

W sobotę 17 września w Monachium rozpocznie się 183. święto piwa, Oktoberfest 2016. Zgodnie z tradycją, w samo południe burmistrz stolicy Bawarii Dieter Reiter odszpuntuje pierwszą beczkę. Organizatorzy największego tego typu festynu na świecie spodziewają się kilku milionów miłośników zabawy i piwa.

Niemcy - w Monachium rozpoczyna się OktoberfestŹródło: ETIENjones / Shutterstock.com
d1il835
d1il835

W sobotę, 17 września, w Monachium rozpoczyna się 183. święto piwa - Oktoberfest 2016. Tradycją jest, że w samo południe burmistrz stolicy Bawarii Dieter Reiter odszpuntowuje pierwszą beczkę. Organizatorzy największego tego typu festynu na świecie spodziewają się kilku milionów miłośników zabawy i piwa.

Oktoberfest, który tradycyjnie organizowany jest na słynnej Łące Teresy (Theresienwiese), w tym roku będzie odbywać się w dniach 17 września – 3 października. Choć wydarzenie nazywane jest "świętem październikowym", ma miejsce we wrześniu. Do roku 1871 odbywało się zgodnie z tradycją, jednak od 1872 r. początek imprezy został przesunięty na wrzesień - ze względu na bardziej przychylną dla gości pogodę. Oktoberfest od wielu lat jest symbolem przyjaźni między narodami. Jest też dniem, którego nieodłącznym elementem są duże liczby – w trakcie szesnastu dni konsumuje się ok. 6 milionów litrów piwa, 120 tys. szt. kiełbasek, pół miliona kurczaków, 100 wołów z rożna, a także górę słodyczy i wszelkich bawarskich specjalności.

Organizatorzy spodziewają się do końca festynu sześciu milionów gości. Konsumpcja piwa odbędzie się w olbrzymich, mogących pomieścić nawet kilka tysięcy osób, namiotach. O zaopatrzenie gości będzie dbać 1600 kelnerek i kelnerów. Wielu uczestników świętuje Oktoberfest w tradycyjnych bawarskich ubiorach ludowych: panie w strojach zwanych Dirndl, składających się z białej bluzki, gorsetu, spódnicy i fartucha, a panowie w bawarskich krótkich skórzanych spodniach na szelkach (Lederhose). W takim stroju na festynie pojawiają się także czołowi bawarscy politycy.

_ Oktoberfest, Monachium (fot. Wolfilser / Shutterstock.com)
_

d1il835

Kilka milionów litrów niepowtarzalnego piwa

W trakcie trwania festynu piwa sprzedawane są w tradycyjnych, litrowych kuflach, tzw. Mass. Pierwotnie były one wykonane z ceramiki, zmieniono je jednak na szklane, aby zapobiec oszustwu w ich napełnianiu. Kelnerki na Oktoberfeście znane są z tego, że potrafią przenieść do dziesięciu Mass na jeden raz.

_ Oktoberfest, Monachium (fot. Sean Pavone / Shutterstock.com)
_

Browary monachijskie warzą na to wydarzenie specjalne piwo - Oktoberfest Bier. W przypadku słynnego browaru Paulaner to produkowane na imprezę jest jasne, o dolnej fermentacji. Jego przyprawa, stanowiąca o sile trunku, jest mocniejsza niż w przypadku innych jasnych piw. Także zawartość alkoholu, wynosząca 6 do 7 procent, jest wyższa niż w normalnych lagerach.

Jaka jest historia Oktoberfest?

Historia Oktoberfest zaczęła się w 1810 r. od uroczystości weselnych z okazji zaślubin bawarskiego księcia Ludwika I z Teresą von Sachsen-Hildburghausen. Stąd łąka (Wiese), na której rozbija się tradycyjnie wielkie namioty biesiadne, nosi nazwę "Theresienwiese". Od tamtej pory festyn organizowany był co roku, odwoływano go jedynie ze względu na epidemie lub wojny.
wg

d1il835
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1il835