Trwa ładowanie...
19-07-2013 13:28

Rowerowy Liptów - nowe szlaki i ułatwienia dla rowerzystów pod Tatrami

Do tej pory słowacki Liptów był postrzegany głównie jako teren turystyki górskiej i wypoczynku na basenach termalnych. Jest też świetnym terenem dla rowerzystów – w tym sezonie przybyło ponad 70 km nowych oznakowanych tras rowerowych, a wielkim ułatwieniem w poznawaniu regionu na dwóch kółkach jest specjalny autobus łączący Liptowski Mikulasz z Rużomberkiem i małą wioską Vlkolinec, wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Rowerowy Liptów - nowe szlaki i ułatwienia dla rowerzystów pod TatramiŹródło: © Jaroslav Moravcik - Fotolia.com
d3j72u4
d3j72u4

Liptów jak mało który region górski nadaje się na wycieczki rowerowe. Łagodnie pofalowana kotlina otoczona jest wysokimi pasmami górskimi – dzięki temu można oglądać piękną scenerię górską bez potrzeby zdobywania wysokich szczytów i wspinania się stromymi podjazdami. Z pozycji siodełka rowerowego góry wyglądają równie pięknie, a wielka ilość zróżnicowanych szlaków rowerowych daje praktycznie nieograniczone możliwości wycieczkowe dla każdego – znajdują tu dogodne dla siebie trasy zarówno rodziny z dziećmi, jak i poszukiwacze większej dawki adrenaliny na rowerze.

Do dyspozycji rowerzystów jest 12 oznakowanych tras o łącznej długości ponad 634 km – ich dokładny przebieg pokazuje nowa mapa szlaków rowerowych wydana w tym sezonie. Trasy rowerowe są nie tylko oznaczone na mapach, ale także bardzo dokładnie wyznakowane w terenie, a każde skrzyżowanie i rozjazd dodatkowo oznakowany tabliczkami kierunkowymi.

Do tego zestawu tras doszła w tym sezonie nowa trasa tematyczna, licząca ponad 70 km, biegnąca z Vlkolinca do skansenu w Pribilinie. Jest to nie tylko trasa rowerowa, ale także szlak największych atrakcji Liptowa – wyznaczono przy nim 15 miejsc odpoczynku, gdzie można zaczerpnąć tchu nie tylko przed dalszą trasą, ale także zobaczyć ciekawy obiekt lub miejsce. Najciekawszym jest oczywiście wpisany na listę UNESCO zabytkowy zespół drewnianej zabudowy Vlkolinca, ale zainteresować też mogą zabytkowe kościoły w Ludrovej i św. Krzyżu (unikatowy drewniany kościół artykularny), zamek w Liptowskim Radku, czy średniowieczny klasztor w Okolicznym, dzielnicy Liptowskiego Mikulasza. Na trasie także słynąca ze źródeł termalnych wioska Liptowski Jan i słynna z jaskiń Dolina Demianowska.Trasa kończy się przy pięknym skansenie w Prybilinie.

Dla ułatwienia poruszania się rowerzystów po Liptowie został też uruchomiony specjalny Cyklo&Aqua Bus – łączy on tak odległe od siebie zakatki regionu jak Pribylina, Vlkolinec, Luczki lub Hrabovo, podobnie jak sprawdzone skibusy podczas zimy.

d3j72u4

Autobus kursuje od początku lipca do 15 września na trzech trasach:
Trasa A *(kursuje w piątek - sobotę - niedzielę): Tatralandia – Lipt. Mikuláš – Lipt. Hrádok - Pribylina - Podbanské – Pribylina – Lipt. Ján – Lipt. Mikuláš - Tatralandia
♦ *
Trasa B
(kursuje w piątek - sobotę - niedzielę): Tatralandia – Lipt. Sielnica – Bešeňová – Lúčky – Biely Potok – Vlkolínec – Ružomberok – Hrabovo – Ružomberok – Lúčky – Bešeňová – Lipt. Sielnica - Tatralandia
Trasa C (kursuje codziennie): Jasná – Tatralandia – Jasná

Dla posiadaczy kart LiptovCard w piątki, soboty i niedziele kursuje on całkowicie za darmo! Kartę LiptovCard warto mieć także po to by korzystać z rabatów przy wstępach do kilkudziesięciu atrakcji turystycznych Liptowa.

Karta ważna jest przez cały sezon letni i zimowy (2013/14), a nocując w wybranych obiektach na terenie regionu Liptów można ją otrzymać bezpłatnie.

Dokładne informacje, miejsca sprzedaży i wykaz wszystkich miejsc, gdzie można otrzymać rabaty znaleźć można na stronie www.liptovcard.sk

d3j72u4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3j72u4