Logo dostawcy Rzym - Koloseum pęka w szwach

PAP | dodane 2016-03-05 (10:57) 7 miesięcy 17 dni 14 godzin i 37 minut temu | 2 opinie
 
Koloseum, Rzym, Włochy Koloseum, Rzym, Włochy (fot. Mariia Golovianko/Shutterstock)
Rzymskie Koloseum w 2015 roku zwiedziło 6,5 miliona osób. Z informacji uzyskanych od dyrekcji wynika, że liczba ta zbliża się do kresu możliwości zabytku. W związku z tym, że takie tłumy zagrażają konstrukcji amfiteatru, postanowiono wprowadzić alternatywne trasy i formy zwiedzania.


Tłumy rosną, a wraz z nimi obawy o stan zabytku, w którym w szczycie sezonu turystycznego notuje się latem po 30 tysięcy turystów dziennie. Rekordowy napływ zwiedzających stanowi ogromne wyzwanie, a zbiega się z kończącym się gruntownym remontem, dzięki któremu niszczejące w ostatnich latach mury znacząco zyskały na atrakcyjności.

Zarząd obiektu przyznaje, że w związku z tym, iż starożytny amfiteatr pęka w szwach, musi przeorganizować zasady jego zwiedzania i poszerzyć ofertę w taki sposób, aby rozładować tłumy chętnych. Jak zapowiedział główny administrator zabytku Francesco Prosperetti, pierwszym krokiem jest eksperymentalne wprowadzenie specjalnego, skróconego zwiedzania. Oferta taka będzie kierowana do wycieczek, głównie uczestników rejsów, oraz innych zorganizowanych grup. Turyści będą mogli wejść na krócej, ale za to trasa zwiedzania obejmować będzie fragmenty budowli dotąd niedostępne dla publiczności. Chodzi o to, by "wyprowadzić" ludzi z miejsc, gdzie obecnie gromadzi się ich najwięcej, co stanowi zagrożenie dla wiekowych murów.

Opracowywane są jednocześnie kolejne nowe trasy, obejmujące także pobliskie Forum Romanum i wzgórze Palatyn. Zadanie to otrzymała grupa specjalistów z prestiżowego uniwersytetu Bocconi z Mediolanu.

Jednocześnie dyrekcja Koloseum nieustannie zmaga się z problemem braku personelu. O tym, jak bardzo potrzebni są czujni i wszędzie obecni woźni świadczą powtarzające się akty wandalizmu ze strony zagranicznych turystów, przede wszystkim mazanie po wyremontowanych murach czy próby wyrycia na nich inicjałów. Dobra wiadomość jest taka, że jeszcze w marcu, na mocy porozumienia z rządem Włoch, niedobór kadr uzupełni 60 wolontariuszy służby cywilnej.

Z Rzymu Sylwia Wysocka/udm

Polub WP Turystyka na Facebooku

oceń
tak 1 100%
nie 0 0%

Opinie (2)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

14
0
~lilka 2016-03-06 (09:17) 7 miesięcy 16 dni 16 godzin i 17 minut temu

Koloseum rozsypuje się przede wszystkim dlatego, że pociągnęli prawie pod nim nową linię metra. Więc niech się nie dziwią, że zagrożenie wzrosło. Głupota nie zna granic.

odpowiedz

3
0
~marcin 2016-03-05 (22:33) 7 miesięcy 17 dni 3 godziny i 1 minutę temu

ja nie wiem kiedyś koloseum było za darmo i dawali rady teraz jest płatne w euro i ludzi nie maja i nieogarniają

odpowiedz

  • wycieczki
pokaż więcej