Wyjazdy na ferie są w tym roku mało popularne. Większość dzieci spędzi je w domu

Newseria.pl | dodane 2016-02-08 (15:32) 8 miesięcy 16 dni 9 godzin i 57 minut temu | 3 opinie
 Tylko co piąte dziecko wyjeżdża na zimowe ferie - wynika z najnowszych badań. Częściej jest to wyjazd zorganizowany niż rodzinny wypoczynek. Na zimowy wyjazd rodzice są skłonni przeznaczyć ok. 1,7 tys. zł., a 14 proc. deklaruje, że mogliby na ten cel zaciągnąć pożyczkę. Większość uczniów spędzi jednak ferie w domu.

- W tym roku niewiele dzieci wyjeżdża na ferie. 81 proc. uczniów w wieku szkolnym zostaje w domu. 12 proc. z nich będzie miało zorganizowany czas. Będą chodzili bądź już chodzą na półkolonie, uczestniczyli w zajęciach organizowanych przez domy kultury czy świetlice na lokalnych osiedlach - mówi Karolina Łuczak, kierownik ds. komunikacji z Provident Polska.

Zdecydowana większość dzieci, które w tym roku wyjadą na ferie, pojedzie bez rodziców. Częściej są to gimnazjaliści niż uczniowie szkół podstawowych (18 proc. vs. 10 proc.). Wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych odsetek wyjeżdżających wynosi 8 proc.

- 19 proc. dzieci wyjeżdża na ferie zimowe. Są to głównie najmłodsze dzieci, których rodzice nie mogą zostawić samych w domu. Większość to wyjazdy na zorganizowany wypoczynek, na zimowiska czy na obozy młodzieżowe - mówi Łuczak. - Jeżeli wyjeżdżamy samodzielnie, nie korzystając z biur podróży i oferty zorganizowanej, to są to głównie wyjazdy do rodziny - do babci, do cioci.

Ferie z rodziną spędzi ok. 2 proc. dzieci

W tym roku rodzice, którzy zdecydowali się na wyjazd, przeznaczą na ten cel ok. 1,7 tys. zł. Co siódmy mógłby na ten cel zaciągnąć pożyczkę. Ponad połowa badanych rodziców nie planuje jednak przeznaczyć żadnych dodatkowych pieniędzy na organizację czasu wolnego swoich dzieci podczas przerwy zimowej.

- Analizując wyniki badania można dojść do wniosku, że ferie to trudny okres dla rodziców. To nie jest czas, w którym staramy się zapewnić dzieciom atrakcyjne formy wypoczynku, tylko raczej opiekę. Zauważyć można, że gdy tylko dzieci mogą wyjechać same, to wyjeżdżają, gdy już mogą zostać same, to zostają w domu - mówi Przemysław Kasza, ekspert ds. badań rynkowych.

Z przeprowadzonego badania wynika, że na ferie wyjedzie dwukrotnie więcej uczniów ze wsi i małych miast (do 50 tys. mieszkańców) niż z dużych aglomeracji.

Uczniowie z województw kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, wielkopolskiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego wrócili już do szkoły, ale ferie zimowe trwają w województwach dolnośląskim, mazowieckim, opolskim i zachodniopomorskim. Za tydzień zimowy wypoczynek rozpoczną dzieci z lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego.

Newseria.pl / wg

Polub WP Turystyka na Facebooku

oceń
tak 0 0%
nie 4 100%

Opinie (3)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~Brachmaputra 2016-03-26 (19:24) 6 miesięcy 28 dni 6 godzin i 5 minut temu

w związku z kłótniami w rządzie i podwyższkami nie ma kasy.

odpowiedz

0
1
~mj 2016-02-11 (21:00) 8 miesięcy 13 dni 4 godziny i 29 minut temu

nigdy nie byłem nigdzie na feriach zimowych, taki mamy klimat..

odpowiedz

5
3
~FILUTEK. 2016-02-08 (19:15) 8 miesięcy 16 dni 6 godzin i 14 minut temu

bieda, bieda i jeszcze raz bieda. za wrednej komuny wyjeżdżałem 5 razy w czasie ferii zimowych. byłem dwa razy w Bieszczadach, w Zakopcu, dwa razy w Świętej Katarzynie. taka straszna była ta komuna. a, jeszcze coś- matka pracowała "na pudełkach" w Skarżysku Kamiennej. ferie już nie popularne, za to popularna staje się gruźlica. jak po wojnie.

odpowiedz

  • wycieczki
pokaż więcej