Logo dostawcy Turcja - dwie twarze Stambułu

Travel Channel | dodane 2012-04-30 (16:28) 4 lata 5 miesięcy 25 dni 2 godziny i 51 minut temu | 4 opinie
 
Dwie twarze Stambułu Dwie twarze Stambułu (fot. Travel Channel)
Stambuł to liczące aż 12 milionów mieszkańców, największe miasto w Turcji. Ta ogromna aglomeracja dzieli się na część europejską i azjatycką, dzięki czemu stanowi swoiste połączenie tradycyjnej kultury arabskiej z nowoczesną, liberalną cywilizacją.


Aby otrzymać doskonały obraz miasta, zwiedzając Stambuł warto odwiedzić obie części metropolii, zarówno tą zabytkową, jak i tą współczesną.

Stambuł - śladami starożytnej Grecji
Największym symbolem historii Stambułu są Mury Teodezjusza, znane również jako Mury Konstantynopola. Kiedyś broniły miasto Konstanynopol (dzisiejszy Stambuł), stolicę Wschodniego Cesarstwa Rzymskiego. Gdy budowa murów została zakończona, w 410 roku naszej ery, konstrukcja liczyła prawie 7 kilometrów długości, około 40 metrów wysokości i posiadała 96 wież, niktóre wysokie na 12 pięter. W 1894 roku katastroficzne trzęsienie ziemi zniszczyło część ścian, na szczęście większość z nich nadal stoi i jest dostępna dla turystów.

U stóp Wielkiego Kościoła
Hagia Sophia to jeden z największych przykładów żyjącej biznatyjskiej kultury. Monumentalna bazylika poświęcona Mądrości Bożej, zostła wzniesiona w latach 532-537. Po zdobyciu Konstantynopola przez Turków, świątynia została przemioniona na meczet  i dobudowano do niej cztery minarety. Obecnie w bazylice znajduję się muzeum, które zdecydowanie warto odwiedzić, chociażby dla wspaniałych mozaiek, marmurowych kolumn i wykładzin które zdobią wnętrze.

Turcja - obcowanie z kulturą
Dwie twarze Stambułu
(fot. Travel Channel)
Dwie twarze Stambułu
(fot. Travel Channel)
W poszukiwaniu dobrej rozrywki warto wstąpić do Atatürk Cultural Center, nazywane często AKM (skrót pochodzi od tureckiej nazwy Atatürk Kültür Merkezi). To popularne, wielofunkcyjne centrum kultury w Stambule, jest jednym z czterech ośrodków pod opieką Najwyższej Rady Kultury, Języka i Historii Ataturk. W olbrzymim budynku znajduje się teatr, sala koncertowa, opera, kino oraz biblioteka licząca ponad 60,000 egzemplarzy książek i czasopism. Centrum Kulturowe Ataturk współpracuje z różnymi fundacjami oraz z zagranicą, dzięki czemu można zobaczyć w nim występy czy wystawy z całego świata. Ośrodek AKM mieści się na Taksim Meydanı, w europejskiej części Stambułu.

Czas na targowanie
Na liście miejsc obowiązkowych do odwiedzenie, zdecydowanie nie powinno zabraknąć Grand Bazaar, znanego równiez jako ‘Kapalicarsi’. Grand Bazaar,największy kryty market na świecie, z 60 ulicami na których znajduje się aż 5 tysięcy sklepów, przyciąga między 250 000 a 400 000 odwiedzających dziennie. Na bazarze można znależć rónorodne produkty od tureckich dywanów po wyroby z glazury, ceramiki, miedzi i mosiądzu, odzież ze skóry, bawełny i wełny, zdobione fajki, alabastrowe podpurki pod książki i popielniczki. Odwiedzając Kapalicarsi obowiązkowo trzeba nabyć ‘Sherazat’, pięknie wykonaną, turecką chustę i koniecznie nie można zapomnieć o targowaniu, w tym tkwi cała sekret zakupów.

Polecamy program Megalopolis. Alexandra Leroux wyruszy do Stambułu aby przekonać się jak ta ogromna metropolia radzi sobie z coraz większym napływem nowych mieszkańców. Alexandra odwiedzi zarówno stare, jak i nowe zakątki Stambułu, aby uzyskać jak najpełniejszy obraz tego miasta paradoksów i kontrastów. Emisja na Travel Channel HD 15 maja, godz. 20:00 oraz na Travel Channel SD 20 maja, godz. 21:00.

(Iwona Felczak)

Polub WP Turystyka na Facebooku

oceń
tak 0 50%
nie 0 50%

Opinie (4)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~Roro 2012-05-10 (18:21) 4 lata 5 miesięcy 15 dni i 58 minut temu

ISTAMBUL I S T A M B U L -tak sie nazywa w Europie

odpowiedz

0
0
~turysta 2012-05-04 (17:37) 4 lata 5 miesięcy 21 dni 1 godzinę i 42 minuty temu

janos bilety ogarnąłem na www.expressbooking.com. wszystko łatwo można wyszukać i zarezerwować

odpowiedz

0
0
~janos 2012-05-04 (17:33) 4 lata 5 miesięcy 21 dni 1 godzinę i 46 minut temu

turysta z jakiego portalu korzystałeś? Ja też słyszałem, że serwisy rezerwacyjne są lepsze niż biura podróży, tym bardziej jeśli chcesz zrobić sobie trip na własną rękę

odpowiedz

0
0
~turysta 2012-05-04 (17:20) 4 lata 5 miesięcy 21 dni 1 godzinę i 59 minut temu

właśnie jadę do Stambułu po majówce :) bilety hotelowe zarezerwowałem na portalu rezerwacyjnym - polecam żeby korzystać z tego typu serwisów, z biura wychodzi drożej

odpowiedz

  • wycieczki
pokaż więcej