Trwa ładowanie...
d3i8k0w

Kopenhaga

Największe atrakcje
Kraj:
Położenie:

wschód Zelandii, częściowo na wyspie Amager, przy cieśninie Sund

Strefa czasowa:

UTC +1 / UTC +2

Waluta:

korona duńska (DKK) = ok. 0,56 PLN

Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA, fot: Mariusz Paździora

Kopenhaga jest stolicą Danii i największym miastem tego kraju, leży na wschodzie Zelandii, a także częściowo na wyspie Amager, przy cieśninie Sund.

Kopenhaga – informacje ogólne

Pierwsze wzmianki o Kopenhadze pochodzą z XI wieku i w tym czasie funkcjonowała jako osada rybacka. Prawa miejskie posiada od 1254 roku. Obecnie Kopenhaga jest największym duńskim miastem o zaludnieniu przekraczającym 700 tysięcy mieszkańców (dane z 2016 roku).

Tereny Kopenhagi rozciągają się na dwie wyspy, Zelandię i Amager, a położona na wschodzie cieśnina Sund oddziela ją od szwedzkiego Malmö. Połączenie między miastami stanowi most nad Sundem, który otworzono w 2000 roku.

Kopenhaga – kiedy lecieć?

Kopenhaga wyróżnia się klimatem morskim, dlatego pogoda jest zmienna, przez cały rok pojawiają się opady, a powietrze jest wilgotne. Prąd Zatokowy łagodzi warunki klimatyczne, dlatego zimy w Kopenhadze nie są ostre, ale za to lata są dosyć chłodne – średnie temperatury w najcieplejszych miesiącach (lipiec i sierpień) sięgają około 21 stopni Celsjusza. W okresie wakacyjnym w Kopenhadze jest też najbardziej deszczowo, a najbardziej suchy miesiąc w roku to luty.

Do Kopenhagi najlepiej wybrać się między majem a wrześniem, kiedy dni są długie, a szanse na ładną pogodę największe. Często maj i czerwiec mogą oferować bardziej stabilną pogodę; w lipcu można się spodziewać największej liczby turystów.

Kopenhaga – kuchnia

W Kopenhadze można spróbować kuchni nordyckiej, szczególnie dań duńskich, a także odwiedzić jedną z wielu uznanych restauracji lub miejsc oferujących kuchnię eksperymentalną – kopenhaska restauracja Noma została kilkukrotnie uznana przez czasopismo „Restaurant” za najlepszą na świecie.

Podczas pobytu w Kopenhadze warto spróbować tradycyjnych duńskich kanapek smørrebrød, czyli kanapek z ciemnego żytniego pieczywa (rugbrød) posmarowanego masłem i podawanego z dodatkami: sałatką, tuńczykiem, kurczakiem lub wołowiną i pomidorem.

Charakterystyczne dla Danii są też śledzie, które dostać można wszędzie, a przyrządzane są na niezliczone sposoby. Kuchnia duńska oferuje też mielone klopsiki, które podaje się z sosem i warzywami.

W Kopenhadze można też trafić na dobre jedzenie uliczne – Duńczycy są miłośnikami hot-dogów, a szczególnie popularna jest grillowana wieprzowa kiełbaska rød pølse, która wyróżnia się wyraziście czerwonym kolorem.

Kopenhaga kojarzy się też z piwem, szczególnie z marką Carlsberg. W mieście znajduje się ponad 100 browarów, w tym wiele browarów rzemieślniczych.

Kopenhaga – zabytki i atrakcje

Kopenhaga to miasto z długą tradycją, dlatego można tam zobaczyć wiele zabytków i miejsc z tradycjami. Gdzie warto się udać?

  • Katedra Marii Panny – katedra luterańska, największy duński kościół; znajduje się tam rzeźba Chrystusa wykonana przez Bertela Thorvaldsena;
  • Kościół Fryderyka – również „Kościół Marmurowy”, zaprojektowany w 1740 roku, znajduje się w dzielnicy Frederiksstaden;
  • Wielka Synagoga;
  • Amalienborg – pałac królewski, rezydencja rodziny królewskiej; jedna z największych atrakcji turystycznych Kopenhagi;
  • Christiansborg – zamek, który był siedziba rodziny królewskiej przed Amalienborgiem, leży na wyspie Slotsholmen;
  • Zamek Rosenborg – jedna z najbardziej znanych budowli Kopenhagi, obecnie znajduje się tam muzeum;
  • Muzeum Thorvaldsena;
  • Muzeum Narodowe;
  • Duńskie Muzeum Filmu;
  • pomnik Małej Syrenki – znany na całym świecie symbol Kopenhagi;
  • Planetarium Tycho Brah;
  • Ogrody Tivoli;
  • Wolne Miasto Christiania – osiedle w dzielnicy Christianshavn;
  • Nyhavn – Nowy Port, kanał, wzdłuż którego rozciąga się malownicze nabrzeże.

Kopenhaga – komunikacja

Kopenhaga jest największym duńskim portem, można udać się z niej promem do Szwecji, Niemiec, Norwegii i Wielkiej Brytanii. W Kopenhadze znajduje się też największy w Skandynawii port lotniczy Kastrup.

Z Kopenhagi można dojechać na Półwysep Skandynawski oraz sąsiednie wyspy pięcioma mostami; w samym mieście działa metro oraz kolej. Nie można też zapomnieć o komunikacji rowerowej, z której znana jest Kopenhaga – samochody posiada mniej niż 30 procent mieszkańców.

Kopenhaga
Przykładowe ceny

– chleb ok. 5 zł
– masło ok. 9 zł
– pomidory ok. 13 zł/kg
– 1 litr soku ok. 7 zł

Komunikacja

metro, kolej, samochód, prom

Co warto zobaczyć
Orientacyjna odległość

1 000 km

Lotniska

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3i8k0w
d3i8k0w
d3i8k0w