Trwa ładowanie...
d2phxi5
17-05-2009 12:51

Krainy Pomorza

Kraina w Kratę - tą nazwą określa się niezwykle urokliwy obszar na Pomorzu Środkowym rozciągnięty w pasie środkowego wybrzeża Bałtyku. Kaszuby to jeden z najbardziej rozpoznawalnych regionów Polski. Żuławy natomiast, mimo ciągłej depresji, posiadają wiele walorów krajobrazowych. Poznaj z nami krainy Pomorza.

d2phxi5
d2phxi5

„Kraina w kratkę”

„Kraina w kratkę” obejmuje swoim zasięgiem północne fragmenty powiatów sławieńskiego i słupskiego o powierzchni 1600 km2, gdzie zachowało się prawie 1,5 tys. budynków o szachulcowej i ryglowej konstrukcji. Nazwa regionu wzięła swój początek od charakterystycznej dla tego obszaru architektury – białych domów z czarnymi „kratkami” na ścianach. W kwatery drewnianych konstrukcji budynków o kratownicowym szkielecie wstawiano tyczki, które okręcano powrósłami ze słomy. Pola pomiędzy belkami konstrukcji wypełniano gliną lub cegłą bieloną wapnem. Całość tworzyła charakterystyczny wzór: czarną kratę na białym tle ściany. Stolicą krainy jest wieś Swołowo (19 km od Ustki). Można tu zobaczyć prawie 100 oryginalnych i zrekonstruowanych budynków, z których większość ma ponad 150 lat. Podróżując po „krainie w kratkę”, człowiek przenosi się nie tylko w przestrzeni, ale i w czasie.


Kaszuby

Kaszuby, obok Podhala i Śląska, uważa się za najbardziej oryginalny region Polski. W zasadzie nie wiadomo skąd wzięła się nazwa „Kaszuby”. Pewne jest, że niegdyś brzmiała ona Cassubia i po raz pierwszy w formie pisanej pojawiła się na początku XIII w. Region obejmuje tereny od Mierzei Helskiej poprzez Trójmiasto aż po Bory Tucholskie na południu, na zachodzie ogranicza go rzeka Łeba, a na wschodzie – Wisła. Badania statystyczne pokazują, że do kultywowania tradycji kaszubskich przyznaje się blisko pół miliona mieszkańców Pomorza. Kaszubów wyróżnia przede wszystkim własny język, posiadający wiele cech starosłowiańszczyzny. Dla przeciętnego Polaka jest on zupełnie niezrozumiały, dlatego istnieją specjalne słowniki kaszubsko-polskie i podręczniki do jego nauki.

Żuławy

Ciągłe zagrożenie powodzią i podmokłość terenu sprawiły, że przez stulecia obszar ten był bardzo słabo zaludniony. Specjalistami, którzy okiełznali wodny żywioł, okazali holenderscy osadnicy, borykający się we własnym kraju z podobnymi trudnościami. Niestety, pracowici protestanci, którzy przez wieki walczyli z wodą i wiatrem, musieli opuścić Żuławy po II wojnie światowej, ustępując miejsca przesiedleńcom z Wołynia, Wileńszczyzny i Kaszub. Pamiątką po ich obecności są brzmiące z niemiecka nazwy miejscowości oraz sieć kanałów i rowów melioracyjnych. Żuławy to znakomite miejsce dla wielbicieli dwóch kółek. Uprawianiu tego sportu z pewnością sprzyja ukształtowanie terenu, niewielki ruch i stosunkowo dobrze utrzymane drogi.

d2phxi5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2phxi5