Trwa ładowanie...

Łódź - jedno z najbardziej zaniedbanych miejsc w mieście odzyska dawny blask

Stary Rynek i Park Staromiejski w Łodzi zostaną zmodernizowane. Chciałoby się powiedzieć: nareszcie, bo to jedne z najbardziej zaniedbanych obszarów miasta, które powinny przyciągać turystów, a niestety ich odstraszają. Już niedługo. Program rewitalizacji centrum Łodzi ma zakończyć się do 2021 roku.

Łódź - jedno z najbardziej zaniedbanych miejsc w mieście odzyska dawny blaskŹródło: UMŁ
d48l1h2
d48l1h2

Stary Rynek jeszcze w XIX wieku stanowił centrum życia Łodzi. Wraz z rozwojem przemysłu, wokół rynku, nad rzeką Łódką powstały jedne z największych łódzkich zakładów: browar Anstadtów, fabryka Biedermana i przemysłowe królestwo Poznańskiego. Z czasem teren ten tracił na znaczeniu, miasto rozwijało się na południe, a w czasie II wojny światowej Niemcy wyburzyli znaczną część zabudowy nad Łódką.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com, fot: whitelook

Dziś ta część miasta jest oczywiście ważnym punktem wycieczek po Łodzi, ale niewiele jest powodów, aby spędzić tam więcej czasu. Plac jest zaniedbany i, jeśli akurat nie odbywają się na nim okolicznościowe wydarzenia, to nie przyciąga uwagi. - Zamierzamy to zmienić i stworzyć tu atrakcyjną przestrzeń do spędzania wolnego czasu i do mieszkania – mówi Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi. - W ramach programu rewitalizacji gruntownie zmodernizujemy przestrzeń Starego Rynku i zmienimy oblicze Parku Staromiejskiego. Rynkowi nadamy nową, a właściwie przywrócimy historyczną funkcję – handlową.

Rynek Starego Miasta zostanie gruntownie przebudowany w ciągu najbliższych kilku lat. W planach jest wymiana całej nawierzchni i zlikwidowanie stopni, tak aby płyta była pochylona w kierunku parku. Na otaczających rynek ulicach i w podcieniach zostanie ułożona czerwona kostka brukowa.

UMŁ
Źródło: UMŁ

- W centralnej części rynku pojawi się fontanna. Po wschodniej i zachodniej stronie zaaranżujemy zadaszone miejsca do handlu. W południowej części, czyli po stronie parku, przewidzieliśmy miejsce na pawilon. Do jego budowy będziemy szukali partnera, a jego ostateczny kształt będzie przedmiotem dyskusji z architektem miasta i konserwatorem zabytków – zdradza Tomasz Piotrowski, dyrektor Departamentu Prezydenta Miasta i szef komitetu sterującego rewitalizacją. - Od strony ul. Nowomiejskiej dosadzimy drzewa – tak, aby cały plac był otoczony zielenią. Nie zabraknie także małej architektury – będzie można odpocząć na jednej z kilkunastu ławek albo na drewnianych siedziskach zamontowanych na skrajach kwater otaczających drzewa.

d48l1h2

Nowe oblicze Parku Staromiejskiego

W parku zmodernizowane zostaną aleje i fontanny, a rzeźby będą odnowione. Powstaną także nowe oświetlenie i toalety oraz więcej ławek, koszy i stojaków na rowery. Najistotniejszym elementem rewitalizacji parku jest jednak koncepcja przywracania pamięci o historii Łodzi.

UMŁ
Źródło: UMŁ

- Chcemy odtworzyć w jego przestrzeni ślady dawnej zabudowy. Najważniejszym punktem będzie dawne skrzyżowanie ulic Wolborskiej i Jerozolimskiej, które zaznaczymy elementami ścian oporowych. Chcemy także zrekonstruować dwie bramy, które prowadziły niegdyś na znajdujący się tutaj targ Eljasza Karo – mówi Paweł Bliźniuk, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej. - W przestrzeni całego parku planujemy zaakcentować niską zielenią linie przedwojennej zabudowy, która się kiedyś tutaj znajdowała. Między ulicami Nowomiejską i Zachodnią zaakcentujemy z kolei fontanną z podświetlanymi dyszami rzekę Łódkę, która dzisiaj płynie ukryta w podziemnym kanale.

UMŁ
Źródło: UMŁ

W parku pojawią się nie tylko ślady historii, ale także elementy zupełnie nowe: obok dawnej krańcówki tramwajowej powstanie zielony amfiteatr oraz drugi plac zabaw. - Chcemy, aby jeden służył dzieciom starszym, a drugi, mniejszy i bardziej kameralny – dzieciom najmłodszym – dodaje Bliźniuk.

d48l1h2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d48l1h2