Trwa ładowanie...
d38gt4d

Malediwy

Największe atrakcje
Strefa czasowa:

UTC +4

Waluta:

rupia malediwska (MVR)

Języki:

malediwski (dhivehi), angielski

iStock
Źródło: iStock

Malediwy to archipelag na Oceanie Indyjskim będący państwem wyspiarskim. Znajduje się wśród najczęściej wybieranych kierunków turystycznych, co zawdzięcza malowniczemu położeniu oraz upalnym temperaturom, jakie panują tam przez cały rok.

Malediwy – położenie geograficzne

Republika Malediwów, czyli kraj leżący na około 1200 małych wyspach, ma łączną powierzchnię lądową nieprzekraczającą 300 km kwadratowych. Znajduje się na południowy zachód od Indii. Od indyjskiego wybrzeża dzieli go około 500 km. Do 1965 roku był terytorium zależnym Wielkiej Brytanii. Dlatego też wśród turystów z Europy odwiedzających Malediwy dominują Brytyjczycy. Najwięcej, bo aż 20 proc. odwiedzających to państwo pochodzi jednak z Chin.

Stolicą Malediwów jest Male – jedyne miasto znajdujące się na terenie kraju. Mieszka tam 25 proc. ludności. Wysepki należące do republiki w zdecydowanej większości pozostają niezamieszkałe. Mimo to zagęszczenie ludności utrzymuje się tutaj na dość wysokim poziomie (11 miejsce w skali całego świata). Jedno domostwo zamieszkują wielopokoleniowe rodziny.

Malediwy – pogoda na wyspach

Pogoda na Malediwach jest bardzo wakacyjna. Kraj znajduje się w strefie równikowej, co sprawia, że można spodziewać się tutaj upalnych temperatur, ale również dużej wilgotności powietrza. Między majem a listopadem wpada pora monsunowa – występują obfite opady atmosferyczne, a niebo jest cały czas zachmurzone. Dlatego na Malediwy najlepiej wybierać się zimą. Od grudnia do kwietnia przeważają słoneczne i bezdeszczowe dni.

Malediwy – wycieczki z Polski

Tygodniowe wczasy na Malediwach poza sezonem turystycznym, który wypada w miesiącach zimowych, w formule all inclusive okazyjnie można wykupić za około 5,5 tysiąca złotych. Co najmniej połowę tej kwoty kosztują połączenia lotnicze. Na krajowych lotniskach próżno szukać bezpośrednich połączeń Polska–Malediwy. W porcie lotniczym Velana International na Malediwach lądują m.in. linie Emirates i Qatar Airways. Podróżni z Polski (lecący z Warszawy, Nowego Dworu Mazowieckiego, Katowic lub Krakowa) najczęściej przesiadają się w Katarze lub Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Malediwy – nurkowanie i inne atrakcje

Malediwy są rajem dla nurków. Pod wodą na amatorów mocnych wrażeń czekają niezapomniane widoki. Znajdują się tam niezniszczone rafy koralowe, tunele podwodne, malownicze jaskinie wyżłobione w skałach głębinowych oraz ciekawe nawisy. W nurkowiskach można spotkać tysiące kolorowych tropikalnych ryb, mureny, żółwie, płaszczki, a nawet rekiny wielorybie i rekiny młoty. Na dnie Oceanu Indyjskiego spoczywają też liczne wraki. Słynną atrakcją dla turystów jest okręt handlowy na Halaveli.

Popularne miejsca do nurkowania na Malediwach to m.in. Atol Ari, Atol Thilas, Hukreuli Faru, Atol Raa i Atol Baa. Warto zobaczyć Fish Head, czyli najpiękniejszą rafę na Malediwach.

Wśród pozostałych atrakcji Malediwów wymienia się przede wszystkim piękne piaszczyste plaże koralowe, takie jak Bandos, Villingili i Meeru. Nie brakuje tu również zabytkowych budowli. Meczet Piątkowy w Male pochodzi z XVII wieku. W jego grobowcach pochowani są bohaterowie narodowi Malediwów. W pobliży meczetu znajduje się Pałac Sułtana będący siedzibą rządu. To bardzo ciekawy przykład architektury kolonialnej. Wewnątrz mieści się muzeum z ekspozycją sułtańskich militariów, insygniów władzy oraz elementów garderoby.

Z tropikalnej roślinności Malediwów wyłaniają się ruiny buddyjskich świątyń. Z drugiej zaś strony pojawiają się monumentalne obiekty, które zostały wzniesione dopiero w ostatnich latach. Wieczorem warto wybrać się na przejażdżkę przez pięknie oświetlony most Sinamale, który łączy wyspy Male i Hulhule (gdzie mieści się lotnisko) i jest jedyną drogą lądową biegnącą przez ocean. Będąc na Malediwach, trzeba również zobaczyć pomnik Tsunami, który upamiętnia ofiary kataklizmu z 2004 roku.

Malediwy – ciekawostki

Malediwy są pod wieloma względami niezwykle ciekawym krajem. Banknoty obowiązującej tam waluty należą zwracają na siebie uwagę wizerunkami nie dostojników państwowych, lecz egzotycznych zwierząt. W świecie malediwskich zwierząt zdecydowanie króluje tuńczyk. Ryba, poławiana tam w ogromnych ilościach, to składnik większości dań oferowanych przez restauracje.

Co więcej, Malediwy to jedyne miejsce na świecie, gdzie z odsalanej wody morskiej produkuje się Coca-Colę. Słodycze zaś sprowadzane są głównie z Polski – pochodzą z fabryk Wedla i Milki (produkowanej przez niemiecki koncern w naszym kraju).

Niestety, Malediwy mają problem ze śmieciami mnożącymi się w ogromnym tempie na skutek masowej turystyki. W pobliżu Male powstała sztucznie utworzona wyspa-wyspisko, gdzie składowane i utylizowane są odpady. W szczycie sezonu trafia tam nawet 300 ton śmieci w ciągu dnia.

Jednocześnie jedno władze kraju apelują o wzmożenie działań na rzecz poprawy sytuacji klimatycznej. W przypadku drastycznego podniesienia się poziomu wód Malediwy zostaną zalane jako pierwsze, ponieważ są najniżej położonym państwem świata.

Malediwy – bezpieczeństwo

Malediwy nie należą do bezpiecznych kierunków wakacyjnych. W 2018 roku ministerstwa wielu krajów wysłały ostrzeżenie o niestabilnej sytuacji politycznej na wyspach wchodzących w skład turystycznego raju. Zaapelowały, by zachować szczególną ostrożność, unikać zgromadzeń i bezwzględnie stosować się do poleceń lokalnych władz. Turyści w ostatniej chwili odwoływali rezerwacje.

Na Malediwach wciąż istnieje także zagrożenie kataklizmami – zarówno trzęsieniem ziemi, jak i tsunami. Tragedia z 2004 roku pochłonęła 108 ofiar. Ewakuowano 14 wysp. Fale zalały 2/3 stolicy kraju. Znacznie bardziej ucierpiały jednak Tajlandia, Indonezja i Sri Lanka.

Trzeba również pamiętać o niebezpieczeństwie zarażenia się na Malediwach takimi chorobami jak cholera, tyfus, polio, a także żółtaczka typu A, B i E. W sprawie szczegółowych i aktualnych informacji dotyczących szczepień należy kontaktować się z wojewódzką stacją sanitarno-epidemiologiczną. Zaleca się wykupienie ubezpieczenia od kosztów leczenia.

Kwestia bezpieczeństwa turystów zdeterminowana jest też przez obowiązujące na Malediwach prawo. Homoseksualizm i seks pozamałżeński grożą karami cielesnymi, deportacją, więzieniem, a nawet karą śmierci. Obowiązuje również zakaz publicznego kultywowania praktyk religijnych innych niż muzłumańskie.

Na Malediwach nie ma polskiej placówki konsularnej. W związku z tym w razie pojawienia się niebezpieczeństwa obywatele naszego kraju spotkają się z ograniczoną możliwością udzielenia bezpośredniej pomocy. Uprawnieni są do korzystania ze wsparcia placówek innych krajów Unii Europejskiej.

Malediwy
Komunikacja

Między wyspami do zachodu słońca kursują łodzie oraz samoloty.

Co warto zjeść i wypić

– zupa rybna garudhiya,
– pieczony pikantny kurczak fihunu kukulhu (w marynacie z miodu, curry i chili),
– huni folhi, czyli naleśniki ze startym kokosem,
– smażone ciasto bananowe dhonkeyo kajpru.

Czas lotu / jazdy samochodem

przelot z 1 przesiadką minimum 12h

Orientacyjna odległość

7349 km

Wiza

Na lotnisku w Male podczas kontroli paszportowej otrzymuje się bezpłatnie stempel władz imigracyjnych zezwalający na wjazd i pobyt na terytorium Malediwów do 30 dni. Warunki otrzymania wizy pobytowej (turystycznej) to: – przedstawienie ważnego paszportu i biletu powrotnego, – rezerwacja hotelu lub potwierdzenie posiadania środków finansowych wystarczających na pobyt (150 USD/dzień).

Służba zdrowia

Na Malediwach znajdują się tylko dwa szpitale. Bardziej skomplikowane zabiegi przeprowadza się najbliżej na Sri Lance.

Religia / obyczaje

Malediwy są krajem muzułmańskim. Zaleca się przestrzeganie odpowiednich zasad zachowania i ubioru w miejscach publicznych. W strojach kąpielowych najlepiej poruszać się tylko w ośrodkach turystycznych i na plaży. Nudyzm jest zakazany, nawet w zamkniętych resortach turystycznych.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d38gt4d
d38gt4d
d38gt4d