Trwa ładowanie...

Mężczyzna wpadł na przejściu granicznym. Oto, co przewoził

Podczas kontroli samochodu dostawczego, który wjeżdżał do Polski z Ukrainy, funkcjonariusze znaleźli coś zaskakującego. Obywatel Ukrainy próbował przewieźć torebkę. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie była ona wykonana ze skóry chronionego gada.

Celnicy nie spodziewali się takiej niespodzianki w samochodzieCelnicy nie spodziewali się takiej niespodzianki w samochodzieŹródło: Adobe Stock, Podkarpacka KAS
docq9ek
docq9ek

Jak poinformowała rzeczniczka prasowa Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie podkom. Edyta Chabowska, 62-letni obywatel Ukrainy próbował przewieźć przez przejście graniczne w Medyce na Podkarpaciu torbę wykonaną ze skóry chronionego gada, czyli krokodyla krótkopyskiego.

Próba przemytu udaremniona

Wyjątkowa torebka została odkryta podczas rutynowej kontroli samochodu dostawczego, który wjeżdżał przez przejście graniczne do Polski z Ukrainy. Funkcjonariusze służby celno-skarbowej szybko ustalili, że przedmiot wykonany został ze skóry krokodyla krótkopyskiego (Osteolaemus tetrapsis), gatunku objętego ochroną na mocy konwencji waszyngtońskiej CITES.

"Kierujący pojazdem 62-letni obywatel Ukrainy nie miał zezwolenia, które wymagane jest na przewóz przez granicę gatunków zagrożonych wyginięciem, a także wykonanych z nich wyrobów" - zaznaczyła podkom. Edyta Chabowska.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Nie tylko piernik i Kopernik. Toruń skrywa znacznie więcej

docq9ek

Mężczyzna tłumaczył, że miał jedynie przewieźć przesyłkę przez granicę. Na nic zdały się jednak jego usprawiedliwienia. W związku z naruszeniem przez mężczyznę przepisów ustawy o ochronie przyrody funkcjonariusze zatrzymali torebkę do dalszego postępowania, które prowadzone jest przez Podkarpacki Urząd Celno-Skarbowy w Przemyślu.

Konwencja CITES

Wiele roślin i zwierząt jest zagrożonych wyginięciem, dlatego właśnie Konwencja Waszyngtońska CITES ogranicza ich pozyskiwanie i handel. Celem owej konwencji, jak zaznacza KAS, jest "ochrona dziko występujących populacji zwierząt i roślin gatunków zagrożonych wyginięciem poprzez kontrolę, monitoring i ograniczanie międzynarodowego handlu nimi, ich rozpoznawalnymi częściami czy produktami pochodnymi"

Za nielegalny przewóz chronionych okazów CITES grożą wysokie kary, nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

docq9ek

Źródło: PAP/podkarpackie.kas.gov.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
docq9ek
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
docq9ek

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj