wp

Nowy Jork

Nowy Jork to najludniejsze i najbardziej zróżnicowane kulturowo oraz etnicznie miasto w Stanach Zjednoczonych. Jest położony na wschodnim wybrzeżu USA, na powierzchni 780 km2 i składa się z pięciu dzielnic. Są to Manhattan, Brooklyn, Queens, Bronx i Staten Island. Działania i decyzje podejmowane w "stolicy świata" mają znaczący wpływ na takie dziedziny życia jak światowy biznes, rozrywka, sztuka, moda, finanse, media, badania naukowe, technologia czy edukacja. W metropolii można spotkać się z ponad 800 językami.

Nowy Jork nazywany także: Wielkim Jabłkiem, Gotham, stolicą świata, centrum wszechświata, miastem, które nigdy nie śpi

wp

Lotniska:Nowy Jork John F Kennedy (JFK) Nowy Jork-Newark (EWR) Nowy Jork La Guardia (LGA)

Co warto zobaczyć w Nowym Jorku: Times Square, Coney Island, Piąta Aleja, Empire State Building, Statua Wolności, Wyspa Ellis, Brooklyn Bridge, Carnegie Hall, American Museum of Natural History, Brooklyn Museum, Manhattan: Wall Street, Grand Central Terminal, Central Park, Metropolitan Museum of Art, Guggenheim Musem, Broadway, Metropolitan Opera, Madison Square Garden, Rockefeller Center, Flatiron, Chinatown, SoHo

Kraj
Waluta

dolar amerykański (USD)

Komunikacja

Najszybszym i najbardziej popularnym środkiem transportu jest metro. New York City Subway będące największym na świecie pod względem liczby stacji (468) i linii (26), jest czynne całą dobę, we wszystkie dni tygodnia.
Przestrzeń powietrzna Nowego Jorku to jeden z najbardziej ruchliwych korytarzy lotniczych świata. Do dyspozycji podróżnych są 3 lotniska, z których można dostać się niemalże do każdego zakątka świata.
Dla chcących zwiedzić miasto bez nadwyrężania własnych nóg dobrym rozwiązaniem są autobusy. Trzeba jednak liczyć się z powolnym przemieszczaniem, szczególnie w godzinach szczytu.
Znane niemalże wszystkim żółte taksówki są zawsze na wyciągnięcie reki, nie trzeba ich zamawiać, ani szukać. Opłata za kurs jest rozsądna, jeśli tylko omijamy godziny szczytu. Wówczas najszybszym środkiem transportu okazują się nasze nogi.

wp
wp