Logo dostawcy Turcja - Kas i okolice

Bezdroża | dodane 2008-04-10 (12:47) 8 lat 6 miesięcy 12 dni 21 godzin i 1 minutę temu
 
Kas, Turcja Kas, Turcja (fot. © Nikolai Sorokin - Fotolia.com)
Wracając, możemy wejść na asfaltową drogę (idziemy w stronę wioski Pinarbasi) i łapać dolmusz do Kas lub ryzykując nieco, że zastanie nas noc, spróbować wrócić pieszo. Trzecia trasa to również część drogi licyjskiej, ciągnąca się tym razem na południe, wzdłuż wybrzeża, do miejsca zwanego Limanağızı. Wycieczka tam i z powrotem zajmie ok. 3 godz. Dokładnie opisane trasy (w języku angielskim) wraz z kiepską mapką dostaniemy w biurze informacji turystycznej.


Kas jest dobrą bazą dla zwiedzania starożytnych ruin położonych blisko morza albo – uwaga! – w samym morzu. Najpopularniejszym miejscem, dokąd przybijają statki wycieczkowe, jest leżąca na wschodzie wyspa Kekova, przy której znajdują się ruiny częściowo zatopionego antycznego miasta zwanego po prostu Batik Sehir (Zatopione Miasto). Rejs kosztuje ok. 10 USD od osoby (należy pytać przy przystani) i oprócz zwiedzenia wyspy Kekova obejmuje jeszcze wizytę w naprzeciwległej wiosce Uçağiz z ruinami starożytnej licyjskiej Teimiussy, której część również zalana jest przez Morze Śródziemne.

Obok znajdują się jeszcze pozostałości innego miasta – Simenie (dzisiaj Kalekoy), gdzie na wąskim cyplu widać ruiny średniowiecznej twierdzy bizantyńskiej. Inną opcją jest wyprawa statkiem na zachód w kierunku plaży Kaputaş, przy której w skałach można podziwiać tzw. Błękitną Jaskinię (Mavi Magara). Jaskinia ma 50 m długości, 40 m szerokości, a wysoka jest na 15 m, dlatego mogą wpływać do niej łodzie.

Również amatorzy nurkowania głębinowego znajdą w Kas coś dla siebie. Przy przystani, na pokładzie jachtów, działa kilka firm organizujących nurkowanie i szkolenia. Nurkowanie w okolicach zatopionych miast jest wprawdzie zabronione, ale z grupą zorganizowaną udaje się niekiedy tam dotrzeć. Poza tym w głębinach morskich niedaleko Kas są ukryte zatopione okręty, wśród których pływają różnokolorowe ryby. Ponieważ w Patarze i na okolicznych plażach składają jaja żółwie morskie caretta caretta, istnieje szansa, że któregoś z nich spotkamy. Delfiny też tu czasem zaglądają.

Polub WP Turystyka na Facebooku

1 2 3 następna ›
oceń
tak 0 50%
nie 0 50%

Opinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!

  • wycieczki
pokaż więcej