Tagi: włochy

Marche

Bezdroża | dodane 2007-09-20 (15:51) 9 lat 1 miesiąc 3 dni 11 godzin i 45 minut temu
 
Urbino


Stolica prowincji Marche wraz z Pesaro położona jest w głębi lądu, na dwóch uroczych, z pozoru łagodnych, wzgórzach. To doskonały, znakomicie zachowany przykład realizacji renesansowych wytycznych urbanistycznych i architektonicznych. Założone przez Rzymian Urvinum Metaurense w 744 r. przekazane przez Pepina Państwu Kościelnemu, od roku 1000 było własnością rodu Montefeltro di Carpegna. Wreszcie w 1626 r. ostatni książę Francesco Maria della Rovere odstąpił je papieżowi Urbanowi VIII.

Nad miastem dominuje imponująca bryła Palazzo Ducale z charakterystycznymi, smukłymi wieżami. Wnętrze pałacu udostępnione jest zwiedzającym, wraz z mieszczącą się w nim galerią – Galleria Nazionale delle Marche, w której zbiorach znajdują się m.in. dwa dzieła Piera della Francesca: znakomite Biczowanie oraz Madonna z Senigalli, a także Profanacja hostii Paola Uccella, Portret damy Rafaela, Ostatnia wieczerza Tycjana oraz Widok miasta idealnego przypisywany architektowi Lauranie.

Naprzeciwko pałacu, przy piazza Rinascimento wznosi się gotycki kościół San Domenico, przebudowany w XVIII w. przez Filippa Barigioniego. Interesujący jest zwłaszcza portyk z lunetą, w której niegdyś znajdowała się rzeźba Luki della Robbia Madonna z Dzieciątkiem i świętymi. Obecnie zastąpiono ją kopią, a oryginał podziwiać można w Palazzo Ducale. Wewnątrz kościoła warto zwrócić uwagę na dwa obrazy Francesca Vanniego.

Przy piazza Rinascimento znajduje się też katedra z XI w. Była ona dwukrotnie przebudowywana: w XV oraz w XVIII w. przez Valadiera w stylu neoklasycznym, czemu zawdzięcza swą obecną postać. W monumentalnym wnętrzu znajdują się obrazy Claudia Ridolfiego, Rafaella Motty oraz Męczeństwo św. Sebastiana Federica Barocciego. Przy katedrze znajduje się Museo del Duomo „Albani”, a w nim m.in. ceramika (XVI–XVIII w.) i cenne brązy.

Przy via Raffaello wznosi się kościół San Francesco, przebudowany w XVIII w., w którym pochowani są znakomici przedstawiciele szlacheckich rodów Urbino. Nieopodal znajduje się rodzinny dom Rafaela, w którym urodził się jego ojciec, Giovanni Santi, także malarz, a w 1483 r. sam Rafael. Wewnątrz można oglądać obrazy, rękopisy i meble. Na szczególną uwagę zasługuje zwłaszcza Madonna z Dzieciątkiem, fresk na ścianie pokoju, w którym przyszedł Rafael na świat, uznawany za jego młodzieńcze dzieło. Poza tym znajdują się tu obrazy ojca, Giovanniego i jego uczniów: Timotea Vitiego i Giulia Romana. Mówi się też, że to właśnie w domu Santich przebywał, podczas swojego pobytu w Urbino, Piero della Francesca. Na dziedzińcu widoczny jest kamień, na którym malarze, ojciec i syn, mieli mieszać farby.

Powrót do strony głównejŹródło: Bezdroża

Polub WP Turystyka na Facebooku

1 ... 5 6 7 8 9 następna ›
Tagi: włochy
oceń
tak 0 50%
nie 0 50%

Opinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!

  • wycieczki
pokaż więcej