Pokazali nagranie z Tatr. "Zabijają i zjadają"

Niedźwiedzie zamieszkują lasy w Tatrach
Niedźwiedzie zamieszkują lasy w Tatrach
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
oprac. NGU

13.06.2024 15:31, aktual.: 14.06.2024 08:50

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Po długiej zimie niedźwiedzie już dawno obudziły się ze snu. Po kilkumiesięcznym poście poświęcają wiele czasu na pozyskiwanie pokarmu. Pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego zdradzili, czym teraz żywią się te drapieżne ssaki.

Tatrzański Park Narodowy stale raczy internautów ciekawostkami z otaczającego nas świata flory i fauny. Ich ostatni post na Facebooku to nagranie niedźwiedzia, który zajęty jest jedzeniem. Przy okazji pracownicy TPN zdradzili, co znajduje się w niedźwiedzim menu.

Co jedzą niedźwiedzie?

Dorosłe osobniki niedźwiedzi brunatnych potrafią ważyć nawet ok. 200-300 kg. Nic więc dziwnego, że takie potężne zwierzaki muszą sporo zjeść, aby zaspokoić swój głód.

Niedźwiedzie są wszystkożerne, a ich dieta zmienia się w zależności od pory roku. "W Tatrach po opuszczeniu gawry poszukują padłych w zimie jeleni i zasypanych lawinami kozic. Potrafią także odebrać zdobycz wilkom. Zabijają i zjadają zarówno drobne, jak i duże zwierzęta, od mrówek po dziki i jelenie" - czytamy w poście, opublikowanym przez TPN na Facebooku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Oprócz mięsa niedźwiedzie chętnie zjadają także trawy i owoce. "Po zejściu śniegu i pojawieniu się młodych traw i ziół przestawiają się na pokarm roślinny, w którym latem i jesienią pojawiają się owoce malin, borówek i jarzębiny. Owoce pozwalają na zgromadzenie niezbędnych zapasów tłuszczu na zimę" - podaje TPN.

Dokarmianie zwierząt

Należy pamiętać, że wędrując po szlakach na terenie TPN, nie można wyrzucać żadnych odpadków jedzenia. Pozostawione resztki mogą skusić niedźwiedzie i inne dzikie zwierzęta, np. sarny, jelenie czy lisy, a takie jedzenie nie wpłynie korzystnie na ich zdrowie.

- Szkodą dla zwierząt jest to, że nie zdobywają one w sposób naturalny pokarmu, którego mają pod dostatkiem, bo przyzwyczajają się do resztek ludzkiego jedzenia, które są dostępne przez cały rok. Często też turyści sami dokarmiają zwierzęta, z którymi robią sobie zdjęcia. Dla turysty to fajna zabawa, ale dla zwierząt może skończyć się tragicznie - tłumaczył niegdyś Tomasz Zając z TPN.

Źródło: Tatrzański Park Narodowy

Źródło artykułu:WP Turystyka
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (47)
Zobacz także