wp

Położenie geograficzne

Jura Krakowsko-Częstochowska opada ku zachodowi stromą 100-metrową krawędzią (kuesta) do Wyżyny Śląskiej. Zachodnia granica biegnie przez Chrzanów, Olkusz, okolice Zawiercia, Żarki do Częstochowy. Na wschodzie Jura przechodzi łagodnie linią od Krakowa przez okolice Wolbromia i Lelowa w Nieckę Nidziańską.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Podziel się

Najwyższymi wzniesieniami są Góra Zamkowa (Góra Janowskiego) – 515,5 m n.p.m. oraz Grodzisko – 513 m n.p.m. Dawniej do Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej zaliczano również obszar Wyżyny Wieluńskiej. Można było także spotkać się z określeniem Wyżyna Krakowsko-Wieluńska. Obecnie przyjmuje się, że Częstochowa wyznacza północną granicę Jury.

wp

Jura Krakowsko-Częstochowska opada ku zachodowi stromą 100-metrową krawędzią (kuesta) do Wyżyny Śląskiej. Zachodnia granica biegnie przez Chrzanów, Olkusz, okolice Zawiercia, Żarki do Częstochowy. Na wschodzie Jura przechodzi łagodnie linią od Krakowa przez okolice Wolbromia i Lelowa w Nieckę Nidziańską. Południową część Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej tworzy Garb Tenczyński oddzielony od pozostałej części Rowem Krzeszowickim. Granicę południową regionu stanowi Wisła. Administracyjnie Jura leży na terenie dwóch województw: śląskiego i małopolskiego.

Źródło: Bezdroża

Podziel się
wp
Trwa ładowanie
.
.
.
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Podziel się na Facebooku
wp
wp
wp