Trwa ładowanie...
17-08-2009 16:08

Transport

Najgęstszą sieć komunikacji autobusowej ma Majorka. Autobusy odjeżdżają z dużą częstotliwością do większości miast i miejscowości na wyspie w ciągu całego roku.

TransportŹródło: sxc.hu
d37uv3j
d37uv3j

Autobusy i kolej

Najgęstszą sieć komunikacji autobusowej ma Majorka. Autobusy odjeżdżają z dużą częstotliwością do większości miast i miejscowości na wyspie w ciągu całego roku. Linie podzielone są na 5 stref: 100 (południowy zachód), 200 (zachód), 300 (północ), 400 (wschód), 500 (południowy wschód). Szczegółowy rozkład jazdy autobusów oraz mapkę komunikacyjną można znaleźć na stronie TIB (Transport de les Illes Baleares): tib.caib.es.

Na Minorce autobusy kursują regularnie pomiędzy Maó a Ciutadellą, zatrzymując się w większych miejscowościach: Alaior, Es Mercadal i Ferreries. W sezonie turystycznym można dojechać autobusem do większych miejscowości turystycznych z plażami. Rozkład jazdy znajdziemy na stronach dwóch firm transportowych: TMSA – Transportes Menorca: http://www.tmsa.es oraz Torres (autobusy kursujące w Maó i Ciutadelli w okolicach): www.e-torres.net.

Ibiza ma regularne połączenia pomiędzy głównymi miastami – miastem Ibiza, Sant Antoni de Portmany i Santa Eulària des Riu. Do nadmorskich miejscowości turystycznych i plaż można dojechać tylko w sezonie. Wtedy też kursuje specjalny discobus dowożący przyjezdnych do największych klubów na wyspie. Rozkład jazdy autobusów znajdziemy na stronie: www.ibizabus.com. Można go też dostać w punktach informacji turystycznej.

Główne miejscowości Formentery – La Savina, Sant Francesc Xavier, Sant Ferran de ses Roques, Es Pujols i El Pilar de la Mola połączone są liniami autobusowymi, jednak poza sezonem ich częstotliwość jest znikoma.

d37uv3j

Pociągiem możemy przemieszczać się tylko na Majorce, i to w ograniczonym zakresie. Jedyna linia kolejowa łączy miasta i wioski interioru (rozkład jazdy na stronie TIB: tib.caib.es.). Turyści korzystają także z zabytkowego pociągu wąskotorowego z Palmy do Sóller. Więcej o połączeniach kolejowych można przeczytać w podrozdziale o Palmie oraz Sóller.

Podróżowanie samochodem, motorem i skuterem

Dobry stan dróg na wszystkich wyspach i ich oznaczenie sprzyja podróżowaniu w sposób zmotoryzowany. Większość turystów wynajmuje tu samochód lub skuter, dlatego też w sezonie letnim trzeba liczyć się z tym, że niektóre drogi i parkingi mogą być zatłoczone. Trudne jest zwłaszcza poruszanie się wąskimi, krętymi drogami w górach Serra de Tramuntana i górskich wioskach na Majorce. Tutaj lepiej sprawdza się skuter.
Jedyną autostradę zbudowano na Majorce – ma ona trzy odcinki: Palma – Inca – Sa Pobla (MA-13), Palma – Llucmajor (MA-19), Palma – Peguera (MA 1) wraz z obwodnicą wokół Palmy. Jest też dwupasmowa droga szybkiego ruchu Palma – Manacor (MA-15). Płatny jest odcinek głównej drogi Palma – Sóller pomiędzy Alfàbią a Sóller prowadzący tunelem pod Serra de Tramuntana (Tunel de Sóller, cena 4,50 EUR). Ten odcinek można pokonać także bezpłatnie krętymi serpentynami.

Trasy przecinające góry Serra de Tramuntana z widokami na morze należą do najbardziej widokowych – zwłaszcza droga na półwysep Cap de Formentor, droga do zatoki sa Calobra oraz przejazd przez góry z Andratx do Sóller i Fornalutx.

Dozwolone maksymalne prędkości na drogach wynoszą:
- autostrada – 120 km/godz.
- droga szybkiego ruchu (min. 2 pasy dla jednego kierunku) – 100 km/godz.
- inne drogi poza terenem zabudowanym – 90 km/godz.
- drogi na terenie zabudowanym – 50 km/godz.

d37uv3j

W centrum miast i większych miejscowości można parkować w wyznaczonych miejscach parkingowych oraz przy ulicy, kupując bilet w parkometrach (dobrze mieć drobne euro, gdyż nie wydają reszty, przybliżona cena – 0,75–1,25 EUR za godz., najczęściej spotykane godziny płatnego parkowania: pn.–pt. 09.00–14.00 i 16.30–20.00, sb. 09.00–14.00). W centrum Palmy można zatrzymać się na podziemnym parkingu.

Wypożyczalnie samochodów zarówno wielkich międzynarodowych koncernów, jak i lokalnych firm znajdziemy we wszystkich miastach i miejscowościach turystycznych wysp oraz na lotniskach i w portach promów. W większości ośrodków turystycznych można też wypożyczyć skuter lub motor (te ostatnie są jednak stosunkowo drogie). Ceny wynajmu pojazdów zależą od pory roku i modelu oraz długości wypożyczenia. Przybliżone koszty oraz adresy wypożyczalni podajemy w informacjach praktycznych przy głównych miastach Balearów – Palma, Maó, Ciutadella, Ibiza i La Savina. W większości firm do wypożyczenia pojazdu niezbędne jest posiadanie karty kredytowej. Nie można podróżować wypożyczonym autem, motorem czy skuterem pomiędzy wyspami.

Dominika Zaręba

d37uv3j
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d37uv3j