Trwa ładowanie...
d1yfpmo

Schody Hiszpańskie

Największe atrakcje
Pixabay.com
Źródło: Pixabay.com

Schody Hiszpańskie to scenograficzne schody zbudowane w stylu rokokowym w latach 1723 – 1725, według projektu Francesca de Sanctisa i Alessandra Specchiego. Schody uroczyście poświęcił ówczesny papież, Benedykt XIII. Schody zaczynają się przy Piazza di Spagna i prowadzą ku XVI-wiecznemu kościołowi Trinita dei Monti, poświęconemu Trójcy Świętej.

Schody Hiszpańskie - historia

Fundatorem Schodów Hiszpańskich był Francuz, Etienne Gueffier, jednak swoją nazwę zawdzięczają Ambasadzie Hiszpańskiej, która w momencie powstawania konstrukcji znajdowała się w usytuowanym obok Pałacu Mondaleschi. Warto nadmienić, że nazwa ta funkcjonuje na całym świecie, ale Włosi schody nazywają Scalinata di Trinità dei Monti, od nazwy kościoła, do którego prowadzą.

Schody Hiszpańskie mają 138 stopni, przez co są drugimi (po Schodach Potiomkinowskich w Odessie) najszerszymi i najdłuższymi schodami na świecie. Od 2006 roku opiekę nad nimi sprawują Monastyczne Wspólnoty Jerozolimskie.

Schody Hiszpańskie – okolica

W bliskiej okolicy Schodów Hiszpańskich znajduje się kilka miejsc wartych odwiedzenia. U ich podnóża, na Piazza di Spagna, ustawiono w 1623 roku fontannę Barcaccia. Fontanna ma kształt łódki, która upamiętnia powódź z 1598 roku. Wykonana została przez ojca Gianlorenzo Berniniego, Pietro Berniniego.

Przy schodach znajdują się także dwa ciekawe muzea: pierwsze upamiętniające angielskich poetów romantycznych zorganizowane w domu poety Johna Keatsa, a drugie poświęcone włoskiemu artyście, Giorgio de Chirico.

Ku Piazza di Spagna i Schodom Hiszpańskim prowadzi sławna aleja Via dei Condotti. Jest to jedna z najdroższych ulic świata, na której zlokalizowane są butiki największych domów mody (Prada, Gucci, Valentino), a także znana kawiarnia Caffe Greco, gdzie bywali Goethe, Andersen, Miłosz, Mickiewicz czy Casanova.

Schody Hiszpańskie – ciekawostki

Schody Hiszpańskie to miejsce spotkań Włochów i odpoczynku turystów. Co ciekawe z obiektem tym wiąże się kilka przesądów. Pierwszy mówi, że nie powinno się tam jeść, ponieważ może to przynieść nieszczęście. Inny zaś zakłada, że radość i powodzenie w życiu można sobie zapewnić, robiąc zdjęcie na Schodach Hiszpańskich ze spuszczoną głową.

Corocznie na Schodach Hiszpańskich odbywa się Festa della Primavera, czyli rzymski festiwal kwiatów. Zimą ustawiana tu jest szopka bożonarodzeniowa. Schody Hiszpańskie to także doskonała sceneria dla pokazów mody, które tu odbywają się dość często.

Schody Hiszpańskie – lokalizacja i dojazd

Schody Hiszpańskie znajdują się w rione (dzielnicy) Campo Marzio, czyli centrum Rzymu.
W pobliżu znajduje się stacja metra „Spagna”, przy której zatrzymują się pociągi linii A. Poza tym pod Schody Hiszpańskie można dojechać autobusem numer 117 na przystanek o takiej samej nazwie co stacja.

Trasa z lotniska Rzym-Fiumicino pod Schody Hiszpańskie obejmuje podróż pociągiem Leonardo Express lub regionalnym FL1 do dworca Roma Termini, a następnie metrem linii A na przystanek „Spagna”. Z lotniska Rzym-Ciampino do Schodów Hiszpańskim można dojechać tak samo. Zmienia się tylko pociąg regionalny – nie FL1, a FL4.

Do Rzymu z Polski polecimy ze wszystkich lotnisk. Loty bezpośrednie oferują na przykład tanie linie lotnicze Wizz Air i Ryanair. Odbywają się one z Warszawy, Krakowa, Poznania, Wrocławia, Katowic i Bydgoszczy. Bilet na podróż bezpośrednią w jedną stronę może kosztować od 190 zł do 500 zł.

d1yfpmo
Schody Hiszpańskie
Czas lotu / jazdy samochodem

2 h samolotem / 19 h samochodem

Strefa czasowa

UTC+1.00

Waluta

euro (EUR)

Orientacyjna odległość

1800 km

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d1yfpmo
d1yfpmo
d1yfpmo