Trwa ładowanie...
17-01-2014 15:50

Snowboard - pozycja podstawowa

Bezdyskusyjnie najważniejszym etapem nauki jazdy na desce jest opanowanie prawidłowej pozycji podstawowej, czyli tak zwanego - przez profesjonalistów - „dobrego stania na desce”. Jak pokazuje doświadczenie, nie jest to sprawą łatwą, bo mimo istniejących ogólnych zasad prawidłowej pozycji podstawowej, większość prawdziwych snowboarderów dochodzi do własnego, dobrego stania na desce nawet po kilku latach.

Snowboard - pozycja podstawowaFot: dr Piotr Kunysz / nasnowboard.pl
d3pjkz5
d3pjkz5

Prawidłowa pozycja podstawowa powinna więc być przede wszystkim „naturalna” i bardzo elastyczna. Ciężar ciała powinien być rozłożony równomiernie na obydwie nogi. Powinny być one lekko ugięte w stawach biodrowych, kolanowych i skokowych (proporcjonalnie), w żaden sposób nie zablokowane ani nie usztywnione. Przez cały czas powinny stwarzać możliwość obniżenia i podwyższenia pozycji, tak ważną w czasie skrętów czy np. jazdy po nierównościach. Praca ta ma przypomina pracę amortyzatorów w samochodzie (kompensowanie nierówności).

Biodra i tułów ustawione powinny być tak, jak wymusza to ustawienie nóg, a więc odpowiednio do kątów wiązań, z możliwością ewentualnego, lekkiego zwrócenia w kierunku przodu deski – przekręcanie jest niepotrzebne i wytwarza niepożądane siły na krawędziach. Ręce wysunięte w przód, w dół i w skos na boki, na wysokość bioder. Prawidłowa szerokość rozstawu rąk to nieco szerzej od szerokości barków. Głowa skierowana jest zawsze w kierunku jazdy. Pozycja podstawowa jest najbardziej anatomiczną pozycją stania na desce stanowiącą wyjściowy układ ciała podczas wykonywania ewolucji snowboardowych.

Pozycja podstawowa ulega zmianom w czasie jazdy, a wariant modyfikacji uzależniony jest od zaplanowanej techniki jazdy oraz warunków terenowych. Ważne jest natomiast to by zawsze, niezależnie od techniki, prędkości jazdy i innych czynników zachować pozycje podstawową w czasie jazdy z wychyleniem do środka skrętu.

Najważniejsze zmiany to:

d3pjkz5

- pozycja podstawowa podwyższona – pozycja analogiczna do podstawowej z wyraźnie mniejszym ugięciem w stawach skokowych, kolanowych i biodrowych

fot. dr Piotr Kunysz / nasnowboard.pl

- pozycja podstawowa obniżona – pozycja analogiczna do podstawowej z wyraźnie większym ugięciem w stawach skokowych, kolanowych i biodrowych

fot. dr Piotr Kunysz / nasnowboard.pl

Należy pamiętać, iż dobra pozycja podstawowa zależy nie tylko od świadomego ułożenia tułowia na desce ale determinowana jest również przez ustawienie sprzętu.

Stanie na desce:

  1. Rozłożenie środka ciężkości
  2. Ugięcie w stawach
  3. Ustawienie tułowia
  4. Praca rąk, barków, głowy

Ustawienie sprzętu:

  1. Kąty wiązań
  2. Rozstaw wiązań
  3. Pochylenie łyżek wiązań
  4. Dopasowanie sprzętu - rozmiar, twardość, jakość
d3pjkz5

Tekst: Piotr Kunysz/Sign-X

[

]( http://www.nasnowboard.pl )

Polecamy szkołę snowboardu i kitesurfingu pod patronatem Stowarzyszenia Instruktorów i Trenerów Snowboardu oraz Polskiej Organizacji Instruktorów Kitesurfingu: www.signx.pl

d3pjkz5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3pjkz5