Trwa ładowanie...
d20z32a
14-12-2007 11:37

Boże Narodzenie w Wielkiej Brytanii

Okres bożonarodzeniowy w Wielkiej Brytanii to plejada mieniących się świateł w centrach miast, świąteczne przedstawienia na deskach najlepszych teatrów, lodowiska, jarmarki oraz wyjątkowa tradycja.

d20z32a
d20z32a
(fot. VisitBritain)
Źródło: (fot. VisitBritain)

Jak wynika z danych Brytyjskiej Centrali Turystycznej VisitBritain, Polacy chętnie wyjeżdżają do Wielkiej Brytanii w ostatnim kwartale roku. Jest to nie tylko związane z wyjazdami do pracy i odwiedzinami u znajomych oraz rodziny, ale również z bogatą ofertą świątecznych atrakcji w kraju Szekspira. Okres bożonarodzeniowy w Wielkiej Brytanii to plejada mieniących się świateł w centrach miast, świąteczne przedstawienia na deskach najlepszych teatrów, lodowiska, jarmarki oraz wyjątkowa tradycja.

Tradycje świąteczne

Brytyjska tradycja związana z Gwiazdką jest powszechnie znana głównie za sprawą rosnącej roli języka angielskiego i wynikającej z tego popularyzacji brytyjskiej kultury. W Zjednoczonym Królestwie święta Bożego Narodzenia rozpoczynają się 24 grudnia. Jednak w przeciwieństwie do Polski, dzień ten nie ma tak rodzinnego i symbolicznego znaczenia. W wigilijny wieczór dzieci zawieszają na kominku lub łóżkach specjalne, bożonarodzeniowe skarpety z nadzieją, że następnego dnia znajdą w nich prezenty od Świętego Mikołaja (Santa Claus). W zamian za prezenty dzieci zostawiają dla Mikołaja bakaliowe babeczki i wiśniówkę, a towarzyszącemu mu reniferowi - marchewki. Natomiast dorośli często spędzają Wigilię w gronie przyjaciół na zabawie w pubach.

Typowym posiłkiem świątecznym w Wielkiej Brytanii jest pieczony, nadziewany indyk podawany z ziemniakami i warzywami w Dzień Bożego Narodzenia (25.12). Na deser, w większości tradycyjnych domów, serwuje się Christmas Pudding czyli słodki pudding polewany brandy. Stał się on częścią typowo świątecznego obiadu za sprawą księcia Alberta, męża królowej Wiktorii, który postanowił go dodać do bożonarodzeniowego menu.

d20z32a

Natomiast 26 grudnia znany jest jako Boxing Day. Nazwa pochodzi od pudełek z upominkami, którymi tradycyjnie obdarowywano handlarzy, służących oraz przyjaciół. Obecnie, 26 grudnia jest dniem wolnym od pracy, który większość Brytyjczyków spędza odwiedzając krewnych i znajomych, zaś dostawcy, listonosze czy śmieciarze otrzymują swój świąteczny upominek w formie napiwków. Dawniej Boxing Day rozpoczynał dwunastodniowe obchody Bożego Narodzenia, które kończyły się 6 stycznia w święto Trzech Króli. Po raz pierwszy były one oficjalnie celebrowane w XVI wieku jako najbardziej radosna część roku. Tradycja nakazywała także ciągłe podtrzymywanie palącego się ognia w piecach lub kominkach w tym okresie, co miało zapewnić powodzenie w nadchodzącym roku.

Kolejną typowo brytyjską tradycją, jest wysyłanie bożonarodzeniowych pocztówek do przyjaciół i rodziny. Początki tego zwyczaju sięgają czasów królowej Wiktorii, kiedy to Sir Henry Cole zlecił angielskiemu malarzowi Johnowi Calcottowi zaprojektowanie dla niego kartki świątecznej, którą wysłał potem do swoich krewnych i znajomych. W czasach wiktoriańskich należało wykonać świąteczną kartkę własnoręcznie. Dziś większość Brytyjczyków kupuje gotowe pocztówki. Zgromadzone karty ustawia się zazwyczaj na kominku lub wiesza się na sznureczku w poprzek salonu. Oprócz wysyłania życzeń z czasów wiktoriańskich pochodzi zwyczaj wzajemnego obdarowywania się prezentami 25 grudnia oraz szczególnego wyróżniania w tym względzie dzieci.

W Zjednoczonym Królestwie każdy przywiązuje ogromną wagę nie tylko do udekorowania salonu, ale także budynku z zewnątrz. Zwyczaj ten powoli zaczyna gościć również w Polsce, choć nie jest jeszcze tak powszechny jak w Wielkiej Brytanii. Głównym elementem świątecznych dekoracji jest choinka obwieszona bombkami, lampkami oraz innymi świecidełkami. Zwyczaj ten przywędrował na wyspy dopiero w XIX wieku z Niemiec za sprawą Księcia Alberta von Sachsen-Coburg-Gotha, który podczas wizyty w 1839 roku obdarował choinką ubóstwianą przez siebie królową Wiktorię. Tak zrodziła się nowa tradycja. Od tamtej pory, co roku na Zamku w Windsorze ustawiane jest przepięknie udekorowane drzewko.

Typowo brytyjską ozdobą każdego domu jest jemioła, która od osiemnastego wieku stała się częścią bożonarodzeniowych dekoracji. To wtedy narodził się zwyczaj całowania każdej osoby, która znajdzie się pod zrobioną z jemioły wiązanką. Jednak nie wszyscy wiedzą, że liczba pocałunków jest ograniczona do liczby owoców znajdujących się na jej liściach. W czasach starożytnych jemioła na Wyspach Brytyjskich, była uważana za świętość. Druidzi, czyli celtyccy kapłani, stosowali ją podczas ofiar składanych bogom, a wszyscy mieszkańcy wysp przypisywali jej magiczne właściwości. Uważano wtedy, że ludzie, którzy spotkają się pod drzewem porośniętym jemiołą nie mogą ze sobą walczyć, a każdy ozdobiony nią dom chroniony jest przed złymi duchami. Do tej pory zachował się przesąd mówiący, że jemioła przynosi szczęście, dlatego Brytyjczycy tak chętnie wieszają ją w swoich domach podczas Świąt. Szkocji natomiast w wigilijną noc (Sowans Night) palą gałęzie jarzębiny, by pozbyć się wszelkich negatywnych uczuć i obdarować
najbliższych dobrocią i życzliwością.

d20z32a

W Wielkiej Brytanii znaczna część zwyczajów bożonarodzeniowych ma swoje źródło w średniowiecznych rytuałach i wierzeniach. Początki świętowania Bożego Narodzenia sięgają już VI wieku, kiedy to dołączyły one do obchodzonych, pogańskich świąt zimowych. Część zaczęła być praktykowana dopiero w epoce wiktoriańskiej. Ze średniowiecza bierze się na przykład zwyczaj kolędowania. To w tamtych czasach bardowie wędrowali po zamkach i śpiewali kolędy zarabiając w ten sposób na życie. Dziś, kolędnicy udając się od domu do domu najczęściej zbierają fundusze na działalność charytatywną.

Atrakcje Świąteczne

W Wielkiej Brytanii co roku w okresie Świąt Bożego Narodzenia organizowanych jest wiele imprez okolicznościowych, które mają wprowadzić wszystkich w niepowtarzalny świąteczny nastrój. Liczne zimowe atrakcje uprzyjemniają mieszkańcom i turystom długie i chłodne wieczory. Co roku odbywają się koncerty, z których fundusze przeznacza się na cele charytatywne. W niektórych muzeach czy kościołach spotkają się dzieci, aby posłuchać kolęd lub świątecznych opowieści w wydaniu muzyków i aktorów.

Lodowiska na świeżym powietrzu

W dużych miastach otwiera się lodowiska na świeżym powietrzu. W tym roku w Londynie można pojeździć w cieniu historycznych budowli takich na przykład jak: Pałac Hampton Court, Old Royal Naval College na Greenwich, Tower of London, Kew Gardens, Somerset House czy Muzeum Historii Naturalnej. Największe lodowisko w stolicy Wielkiej Brytanii zostało otwarte w Hyde Parku - ma aż 1,4 tys. mkw. powierzchni i jednocześnie może na nim jeździć około 400 łyżwiarzy.

d20z32a

Świąteczne dekoracje

W większości brytyjskich miast i miasteczek publicznie celebruje się zapalanie światełek świątecznych na wszystkich bądź tylko głównych ulicach. Często tym ceremoniom towarzyszą dodatkowe atrakcje takie jak specjalne świąteczne koncerty, przedstawienia uliczne lub pokazy sztucznych ogni. Najczęściej kolorowe lampki zapala się już pod koniec listopada co rozpoczyna trwające ponad miesiąc przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia.

Świąteczne jarmarki

Kolejną typowo brytyjską zimową atrakcją są organizowane na całych Wyspach świąteczne jarmarki. Co roku stają się one okazją do spotkań z przyjaciółmi i krewnymi, z którymi można napić się grzanego wina i zjeść bakaliowe babeczki słuchając jednocześnie kolęd. Najczęściej, poustawiane na świeżym powietrzu stragany oferują całą gamę nietypowych upominków i ozdób bożonarodzeniowych. W pobliskich butikach, otwartych wyjątkowo do późna, można kupić świąteczne prezenty. Festyn - Bankside Frost Fair w Londynie (do 16 grudnia) to echo czasów, kiedy dawno temu Tamiza zamarzała, a londyńczycy świętowali na lodzie. Obecnie festyn organizuje się przy trasie spacerowej nad rzeką, przy Tate Modern Gallery, aż do Szekspirowskiego Teatru - the Globe. Atrakcje to między innymi zaprzęgi saneczkowe psów Husky, zimowy targ, przedstawienia uliczne oraz świąteczne przysmaki i napoje. Z kolei przy Oxford Street i Princess Way od końca listopada do Świąt Bożego Narodzenia organizowany jest Christmas Craft Market. Na stoiskach
poustawianych wzdłuż ulicy handlarze sprzedają przedmioty rzemiosła artystycznego wykonane przez miejscowych artystów.

Świąteczne przedstawienia

Londyńskie teatry także kuszą swoimi świątecznymi przedstawieniami. Kolęda Charlesa Dickensa gości na deskach Greenwich Playhouse od 4 grudnia do 6 stycznia. Ross Kemp tym razem w roli Myśliwego w \"Królewnie Śnieżce i Siedmiu Krasnoludkach\" wystąpi w New Wimbledon Theatre od 7 grudnia do 20 stycznia. Komik Stephen Fry napisał scenariusz zupełnie nowej wersji ulubionej przez Anglików pantomimy \"Kopciuszek\" - na afiszu Old Vic od 4 grudnia do 20 stycznia. Teatr Peacock od 5 grudnia do 6 stycznia ponownie wystawi \"The Snowman\", opowieść według Raymonda Briggs. Wspaniała obsada męskich i damskich bałwanków, wraz z tańczącymi pingwinami, magicznymi reniferami, Jack Frost oraz Mikołaj zapewnią mnóstwo świątecznej rozrywki. Między 1 grudnia a 12 stycznia The Barbican zaprasza na przedstawienie \"Jaś i Magiczna Fasola\", gdzie Jaś zamienia ostatnią cenną rzecz rodziny -krowę Daisy na garść fasoli.


Brytyjska Centrala Turystyki VisitBritain jest instytucją rządową zajmującą się promocją Wielkiej Brytanii na świecie. Jako narodowa organizacja turystyczna przekazuje informacje o atrakcjach turystycznych, aktualnych wydarzeniach kulturalnych i ofercie turystycznej (baza noclegowa, programy wycieczek, połączenia lotnicze). VisitBritain posiada 25 przedstawicielstw w 31 krajach i zatrudnia 450 pracowników, z czego 60% zatrudnionych jest poza granicami Wielkiej Brytanii. Organizacja ściśle współpracuje z krajowymi izbami turystyki w Anglii, Szkocji, Walii oraz Irlandii Północnej.

_ Kontakt dla prasy: _
Joanna Sosnowska
Sigma International,
tel. 022 628 04 88 w. 132
kom. 0 668 368 805
e-mail: joanna.sosnowska@sigma.com.pl

d20z32a
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d20z32a