Trwa ładowanie...
d471n6w

Szklarska Poręba

Największe atrakcje
Kraj:
Położenie:

Południowo-zachodnia Polska, przy granicy z Czechami, województwo dolnośląskie, w Karkonoszach

Strefa czasowa:

UTC±01:00

Waluta:

PLN

Pixabay.com
Źródło: Pixabay.com

Szklarska Poręba odwiedzana jest przez turystów już od połowy XIX wieku. Wybudowano tu wówczas drogi z Piechowic do Harrachova oraz kolej z Jeleniej Góry do Tanvaldu. Pod koniec XIX wieku zaczęli się tu także tłumnie osiedlać artyści. Szklarska Poręba weszła w granice Polski tuż po drugiej wojnie światowej.

Co robić w Szklarskiej Porębie?

Obecnie narty w Szklarskiej Porębie to największa atrakcja turystyczna okolicy, podobnie jak wycieczki licznymi trasami pieszymi oraz rowerowymi. Narciarzom (szczególnie biegowym, którzy trenują tutaj dosyć licznie) polecamy noclegi w Marysinie, skąd do stoków jest naprawdę niedaleko. Pokrywa śnieżna zalega w Szklarskiej Porębie aż przez 110 dni w roku, co stanowi naprawdę imponujący wynik.

Szklarska Poręba – noclegi

Gdzie nocować w Szklarskiej Porębie?

  • Szklarska Poręba – hotele są najmniej ekonomiczną opcją podczas poszukiwania noclegów. Ceny dwuosobowych pokojów ze śniadaniami i łazienkami w obiektach czterogwiazdkowych zaczynają się od 300 złotych za dobę.
  • Szklarska Poręba – pokoje dwuosobowe z własnymi łazienkami znajdziemy tutaj już od 90 złotych za dobę. Często w cenie zawarte są również śniadania oraz darmowa wypożyczalnia rowerów, a także dostęp do miejsca przy grillu oraz drewno do ogniska. Najtańsze są rodzinne pokoje wieloosobowe: za obszerną szóstkę można zapłacić jedyne 240 złotych za noc.
  • Szklarska Poręba – apartamenty czteroosobowe w sezonie letnim to wydatek rzędu 200 złotych za nocleg. W apartamencie typu studio są 2 sypialnie, łazienka i w pełni wyposażona kuchnia, dzięki czemu posiłki można przygotowywać samodzielnie. Im dłuższy pobyt, tym większą zniżkę na wakacje da się wynegocjować. Poza sezonem będzie jeszcze taniej.

Szklarska Poręba – pogoda

Szklarska Poręba leży na wysokości od 440 do 886 m n.p.m. Co ciekawe klimat Szklarskiej Poręby przypomina pogodę charakteryzującą alpejskie kurorty, usytuowane nawet na 2 tysiącach metrów. Walory tej największej dolnośląskiej stacji meteorologicznej (z 1891 roku, usytuowanej na wysokości 640 metrów powyżej poziomu morza) dawno temu odkryli szkoleniowcy polskich sportowców. Organizowane są tutaj liczne obozy kondycyjne dla przedstawicieli różnych dyscyplin oraz naszych rodzimych kadrowiczów. Specyficzny mikroklimat powstał dzięki częstym wiatrom i górzystemu ukształtowaniu terenu, co doprowadza do błyskawicznej wymiany mas powietrza.

W Szklarskiej Porębie najcieplejsze oraz najbardziej wilgotne są lipiec i sierpień (po około 14,5°C), a także grudzień, natomiast najzimniejsze styczeń i luty (-2,9°C oraz -2,4°C). Osobom, które nie lubią deszczu polecamy wycieczkę do Szklarskiej Poręby w maju, kiedy pada najmniej. Jest tam także mniejszy tłok niż w wakacje, a ceny nieco niższe.

Szklarska Poręba – atrakcje turystyczne

Miłośnicy aktywnego spędzania czasu z pewnością znajdą w Szklarskiej Porębie coś ciekawego dla siebie. Można wybierać spośród 200 kilometrów tras rowerowych, licznych tras dla piechurów, m.in. w dolinę rzeki Kamiennej, sportów ekstremalnych, wypraw za czeską granicę czy wspinaczek wysokogórskich. Na listę zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa wpisanych jest mnóstwo obiektów w Szklarskiej Porębie: kościoły, wille, cmentarze, pensjonaty, zabytkowe domy.

Co warto zobaczyć w Szklarskiej Porębie i okolicach?

  • Szrenicę, granitowy masyw karkonoski, ze szczytem na wysokości 1362 m n.p.m, w pobliżu czeskiej granicy. Temperatury są tu niższe niż w Tatrach, a wilgotność bardzo wysoka. Na samą górę prowadzi kolejka krzesełkowa. Widok ze szczytu wzniesienia wprost zapiera dech w piersiach.
  • Rezerwat Przyrody Torfowiska Doliny Izery, gdzie od 2000 roku chronione są torfowiska (rekordowe z nich osiągnęły wiek nawet 11 tysięcy lat) oraz fauna i flora obszaru.
  • Karkonoski Park Narodowy, z setkami kilometrów pieszych tras, prowadzących w Karkonosze, Góry Izerskie, a także w stronę Wodospadu Kamieńczyka i Szklarki.
  • Muzeum Mineralogiczne z największym polskim złotym samorodkiem, usytuowane w willi.
  • Karkonoskie Centrum Edukacji Ekologicznej, przybliżające turystom i mieszkańcom region i jego walory przyrodnicze.
  • Zakręt Śmierci, łuk na drodze pomiędzy Szklarską Porębą a Świeradowem Zdrój, na wysokości 775 metrów powyżej poziomu morza. Roztacza się stąd niesamowity widok na całą okolicę. Miejsce to słynie jednak najbardziej z ilości wypadków, powodowanych przez kierowców, którzy nie zachowują ostrożności na prawie 180-stopniowym zakręcie.
  • Kopalnię odkrywkową w Bogatyni, którą można zwiedzać i zjechać na ścianę węglową. Wyrobisko wygląda jak wielka, dość głęboka dziura w ziemi o kształcie misy, a jego całkowita powierzchnia wynosi aż 24 kilometry kwadratowe.
  • Śnieżne Kotły polodowcowe z formacjami glacjalnymi.
  • Park Ducha Gór.
  • Krucze Skały.
  • Młyn Świętego Łukasza z 1870 roku, z górską architekturą. To dawny tartak, karczma oraz młyn w jednym, odbudowany w latach 20-tych XX wieku po wielkim pożarze.
  • Dawną kopalnię pirytu.
Szklarska Poręba
Przykładowe ceny

- Bilet do Leśnej Huty: normalny - 8 zł;
- bilet wstępu na teren Wodospadu Szklarki: normalny – 5 zł;
- przejazd kolejką w Świeradowie Zdrój w dwie strony: 35 i 30 zł;
- zestaw obiadowy dwudaniowy: od 25 zł;
- kubeczek wody w pijalni wód: 1 zł;
- kawa: od 6 zł;
- piwo w restauracji: od 8 zł.

Komunikacja

Taksówki, bezpłatna komunikacja miejska do Świeradowa Zdroju; natomiast do Szklarskiej Poręby można dojechać z pobliskich miast autobusem, busem lub pociągiem.

Orientacyjna odległość

Od Warszawy: 482 km (4 h 54 min jazdy); od portu lotniczego Wrocław-Strachowice: 130 km (2 h jazdy)

Lotniska
Noclegi

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d471n6w
d471n6w
d471n6w