Trwa ładowanie...
21-10-2011 15:26

Aktywnie na Dolnym Śląsku

Spacery po Beskidach, nordic walking po nadmorskich plażach, narty w Tatrach, a windsurfing tylko na Helu? Nic bardziej mylnego. Jest taki region Polski, gdzie można posmakować naprawdę każdego sportu. To Dolny Śląsk – jeden z najbardziej atrakcyjnych regionów naszego kraju.

Aktywnie na Dolnym ŚląskuŹródło: Dolny Śląsk
d3851j4
d3851j4

Spacery po Beskidach, nordic walking po nadmorskich plażach, narty w Tatrach, a windsurfing tylko na Helu? Nic bardziej mylnego. Jest taki region Polski, gdzie można posmakować naprawdę każdego sportu. To Dolny Śląsk – jeden z najbardziej atrakcyjnych regionów naszego kraju.

Szlaki piesze? Bardzo proszę. Szlaki rowerowe? O różnym stopniu trudności – dla nowicjuszy i zaawansowanych. Szlaki narciarskie? Ponad 30 kilometrów tras i stoków do narciarstwa zjazdowego oraz 100 kilometrów do narciarstwa biegowego. Macie ochotę pożeglować? Odra i Zalew Mietkowski stoją przed wami otworem. A może kajaki? Proponujemy spływy po Odrze, Nysie Kłodzkiej, Oławie, Baryczy, Bobrze, Widawie i Bystrzycy. A to nie koniec atrakcji! Zapraszamy w podróż po Dolnym Śląsku!

**Wygodne buty**

Zacznijmy od pieszych wędrówek. Na początek proponujemy włożyć wygodne buty, bo zwiedzania jest naprawdę dużo. Dolny Śląsk oferuje ponad tysiące kilometrów szlaków. Istnieje przy tym wiele schronisk górskich, dzięki czemu podczas wędrówki nie trzeba martwić się o posiłek i nocleg. Spacerując będziemy mijać kościoły, zamki oraz kilometry korytarzy wydrążonych przez górników w poszukiwaniu węgla kamiennego, a także… złota i rud uranu. Liczne szlaki biegną przez parki narodowe, rezerwaty i parki krajobrazowe.

Do największych szlaków turystycznych Dolnego Śląska należą: Europejski Dalekobieżny Szlak Długodystansowy (E3), Główny Szlak Sudecki im. Mieczysława Orłowicza, Szlak Zamków Piastowskich, Szlak Wygasłych Wulkanów oraz Szlak im. Ułanów Legii Nadwiślańskiej.

d3851j4

**Rower i Tour de Pologne**

Jeżeli piesze wycieczki nie należą do Waszych ulubionych, proponujemy wsiąść na rower i zwiedzać region, który co roku gości zawodowy peleton renomowanego wyścigu Tour de Pologne. U podnóży Sudetów mamy do dyspozycji sieci dróg, ścieżek oraz świetnie oznakowanych, malowniczych szlaków turystycznych. Możemy przemierzać trasy o różnym stopniu trudności: od łatwych, idealnych na rodzinne wyjazdy, po te najbardziej skomplikowane, dla zawodowców. Pamiętajcie jednak o ograniczeniach w poruszaniu się rowerami po terenach parków narodowych i rezerwatów przyrody. Te miejsca zwiedzamy najlepiej pieszo.

Całe rodziny zapraszamy do Gór Izerskich. Starsze dzieci, lubiące rowerową frajdę, bez problemu poradzą sobie z łagodnymi podjazdami, długimi i bezpiecznymi zjazdami na asfaltowych czy, doskonale przejezdnych, drogach szutrowych.
Pisząc o szlakach rowerowych musimy wspomnieć o 147 kilometrowym odcinku Wrocław - Paczków. Trasa ta jest fragmentem EuroVelo9, czyli europejskiego szlaku rowerowego, który biegnie od Gdańska do Puli w Chorwacji. EuroVelo to projekt Europejskiej Federacji Cyklistów, którego celem jest budowa dwunastu długodystansowych szlaków rowerowych biegnących przez całą Europę.

**Pod żaglami**

Jeżeli myślicie o wypoczynku nad wodą warto pożeglować po Odrze lub wybrać się nad Zalew Mietkowski. Dla miłośników kajakarstwa polecamy spływy po Odrze, Nysie Kłodzkiej, Oławie, Baryczy, Bobrze, Widawie i Bystrzycy. Jest to ciekawa forma wodnego zwiedzania zarówno Wrocławia jak i okolic miasta. Nie dość, że można poprawić kondycję fizyczną, to jeszcze nacieszyć oko fascynującym krajobrazem, a nawet sprawdzić czy w legendzie o Pięknej Studni z Nysy jest choćby ziarnko prawdy.

**Błękitna adrenalina **

Dla miłośników mocnych wrażeń, województwo dolnośląskie oferuje wiele ciekawych krajobrazowo miejsc, w których śmiałkowie mogą oddać skok ze spadochronem. Jednym z nich jest leżące u podnóża masywu Ślęży, położone w pięknej okolicy na południe od Wrocławia, lotnisko Mirosławice. Ochotnicy mogą stąd zostać zabrani samolotem w błękitną otchłań nieba na wysokość aż 4000 metrów, aby chwilę później zakosztować szybowania w chmurach i zaczerpnąć odrobiny wolności.

d3851j4

Oprócz ogromnej dawki emocji możemy również upajać się pięknymi widokami. Skoki spadochronowe na Dolnym Śląsku dostarczają niesamowitych wrażeń estetycznych - zalew w Mietkowie, góra Ślęża, to tylko dwa charakterystyczne obiekty, które widać z lotu ptaka. Spadochroniarzom ukazuje się ponadto cała panorama Karkonoszy, czasem Beskidy, a niekiedy nawet... Tatry.

**Białe szaleństwo**

Miłośnicy białego szaleństwa znajdą dla siebie zarówno długie nartostrady, jak i krótkie (niezwykle ciekawe) stoki o różnym stopniu trudności. Karkonosze, Szklarska Poręba, Babiniec, Świeradów Zdrój czy Góry Sowie to najpopularniejsze regiony odwiedzane przez miłośników szusowania. Stoki narciarskie przystosowane są do zjazdów na nartach i snowboardzie zarówno dla początkujących, jak i zawodowych narciarzy.

Jakuszyce oferują jeden z najlepszych w Europie terenów przeznaczonych do narciarstwa biegowego (ponad 100 km tras). Od lat rozgrywany jest tu prestiżowy Bieg Piastów oraz inne zawody o randze ogólnopolskiej, a w zbliżającym się sezonie będziemy gościć tu Puchar Świata w narciarstwie biegowym. W Zieleńcu (największy ośrodek narciarski w Kotlinie Kłodzkiej), panuje specyficzny mikroklimat (jedyny taki w Polsce), zbliżony do alpejskiego.

d3851j4

Aktywny wypoczynek na Dolnym Śląsku, wśród opuszczonych zamków, mrocznych tajemnic, wśród lasów, pól, malowniczych wzgórz i górskich szczytów jest niezwykle atrakcyjny o każdej porze roku. Region dolnośląski jest też idealnym miejscem, jeżeli chcemy spędzić czas z dala od zgiełku, szukając spokoju i piękna natury. Dolny Śląsk to w końcu nie tylko wiele miejsc, czekających na odkrycie, ale także legendy, które mogą okazać się prawdziwe.

d3851j4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3851j4