Trwa ładowanie...

Antarktyda - kontynent, który nie należy do nikogo

Antarktyda to kontynent położony wokół południowego bieguna kuli ziemskiej, niemalże w całości pokryty lodem - jego grubość szacuje się nawet na ok. 3 km. Zamarznięty kontynent zajmuje powierzchnię niemalże 14 mln km kw. To także jedyny kontynent, na którym nie ma żadnego państwa. Dzięki traktatowi antarktycznemu istnieje też duża szansa, że to się nie zmieni.

Antarktyda - kontynent, który nie należy do nikogoŹródło: Shutterstock.com, fot: FotoMonkey
d49aug0
d49aug0

Antarktyda, kontynent położony wokół południowego bieguna kuli ziemskiej, jest niemalże w całości pokryty lodem - jego grubość szacuje się nawet na ok. 3 km. Zamarznięty kontynent zajmuje powierzchnię niemalże 14 mln km kw., co daje mu 4. pozycję na świecie (po Azji i obu Amerykach). Leży on w strefie wyjątkowo zimnego i wietrznego klimatu glacjalnego. Występują tam jedynie nieliczne gatunki flory, zwierzęta wodne (m.in. foki, słonie morskie, walenie fiszbinowe oraz wieloryby) oraz ptaki, w tym najliczniej 3 gatunki pingwinów. Miejsce to jest praktycznie niezamieszkane - okresowo przebywają tam jedynie pracownicy 37 stacji badawczych lub podróżnicy.

Antarktyda to jedyny kontynent, na którym nie ma żadnego państwa. Istnieje też duża szansa, że to się nie zmieni, gdyż cały jej obszar został objęty zapisami traktatu antarktycznego. Jego nadrzędnym celem jest leżące w interesie całej ludzkości zapewnienie wykorzystania Antarktydy jedynie do celów pokojowych, tak, aby nigdy nie stała się ona przyczyną międzynarodowych konfliktów. Traktat wszedł w życie 23 czerwca 1961 r., po czym został przedłużony na kolejne 50 lat na mocy _ Protokołu o ochronie środowiska naturalnego _ z 1991 r. W skład Układu antarktycznego, który sprawuje pieczę nad działalnością człowieka na Antarktydzie, wchodzi 51 państw, z czego w tej chwili jedynie 29 ma prawo głosu (wymóg posiadania stacji badawczej). Polska jest jego członkiem od 1961 r., a od 1977 r. może brać udział w głosowaniach.

d49aug0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d49aug0