Trwa ładowanie...
27-02-2015 10:12

Najciekawsze regiony Europy, w których łączą się kultury

Europa pozostaje pod wpływem wielu kultur oraz niezwykłych etnicznych mieszanek i połączeń. Między innymi dzięki temu Stary Kontynent pozostaje celem ogromnie atrakcyjnym turystycznie. Oto kilka przykładów miejsc, w których kultura różnych nacji i wyznań przeplata się, tworząc inspirującą całość.

Najciekawsze regiony Europy, w których łączą się kulturyŹródło: Shutterstock
dw30lfz
dw30lfz

Polska stolica różnorodności – Podlaskie
By poczuć mieszankę różnych kultur i wpływów, nie musimy wyprawiać się daleko. Nie każdy wie, jak wiele skarbów mamy u siebie. Jednym z regionów, które coraz chętniej odkrywają turyści, jest Podlaskie. To najbardziej zróżnicowany kulturowo obszar Polski. Tutaj dziewicza natura przeplata się z nowoczesnością, a wielokulturowa tradycja doskonale prezentuje się w ramach dobrze zorganizowanej turystyki. To właśnie w stolicy województwa podlaskiego, Białymstoku, Ludwik Zamenhof stworzył słynne _ esperanto _ – język, który miał połączyć przedstawicieli różnych kultur i narodowości, tak licznie obecnych w tym regionie.

Jeden region – wiele nacji
Od wielu stuleci Podlasie jest regionem wielokulturowym i wielonarodowym. Poza Polakami żyje tam prawie 50 tysięcy Białorusinów, około 6 tysięcy Litwinów i pół tysiąca Tatarów. Mieszkają tu także Rosjanie i Ukraińcy, a także Żydzi i Romowie. To kraina okraszona orientem, ludowymi tradycjami i bogatym dziedzictwem religijnym.

Podziwiać tu można zarówno katolickie, jak i prawosławne, muzułmańskie, a także żydowskie i staroobrzędowe świątynie. Polska, przez wieki uważana za kraj, w którym nie karze się ludzi przez spalenie na stosie, przyciągała różnorodne nacje i wyznawców różnych religii. Pozostałości tej mieszanki kulturowej nie wszędzie są widoczne, jednak puls przeszłości nadal bije bardzo mocno właśnie w Podlaskiem.

Rejon ten to również raj dla miłośników interesującej kuchni, gdyż różne wpływy stykają się na swojskich stołach i w regionalnych, tradycyjnych gospodarstwach agroturystycznych. W tym miejscu można spotkać zarówno kresowe _ bliny czy _ cepeliny _, jak i pierogi czy też _ tatarskie kartacze _, blielusze lub pierekaczewniki _. Warto też skosztować tradycyjnego _ sękacza _ lub kiszek i babek ziemniaczanych, a wszystko to podlać _ miodem z Sejneńszczyzny _.

dw30lfz

Do dziś na Podlasiu można znaleźć bogatą tradycję tatarską. Przybysze ci licznie pojawili się na tych ziemiach już w XVII wieku – wówczas sprowadził ich Jan III Sobieski w zamian za niewypłacone żołdy w wojsku. Jednak orient nadal jest żywy w Podlaskiem, kto nie wierzy, ten może się o tym przekonać, przybywając choćby na _ Sabantuj _, czyli tatarskie święto pługa w Kruszynianach. Tutaj można poznać zarówno kulturę tatarską i zakochać się w orientalnej kuchni, jak i odkryć bogatą tradycję innych grup etnicznych - Białorusinów, Ukraińców, Żydów czy Litwinów.

Mniejszości etniczne na tym terenie wrosły w tradycję i region, zachowując przy tym swoją pierwotną kulturę. Tutaj poza szlakami tematycznymi samodzielnie można odkryć magię przeszłości, gdzieś w gęstych lasach czy zaroślach tropiąc kurhany, grodziska czy stare cmentarze. Podlaskie jest dziś jednym z ciekawszych kierunków podróży po Polsce, wiodącym przez historię, style architektoniczne, wyznania i kulturę wielu różnych nacji.

Niemcy – kraj obfitości kulturalno-religijnej
Niemcy to kraj poetów i myślicieli, a także mieszanka kulturowa podlana aż 6 tysiącami rozmaitych gatunków piwa. Tradycja piwa jest tu silna i długa, niemal jak niemieckie wyrazy (obecnie najdłuższy uznany wyraz to _ Kraftfahrzeughaftpflichtversicherung _, czyli obowiązkowe ubezpieczenie pojazdów mechanicznych). Naród niemiecki wywodzi się od Franków, Germanów, a także Sasów, Szwabów i Bawarów. Do dziś zachowały się różne tradycje i dialekty sprawiające, że kraj ten może się pochwalić wyjątkowym bogactwem etnicznym.

Kraj naszych zachodnich sąsiadów to jedno z najludniejszych państw europejskich: zamieszkuje go ponad 80 milionów ludzi, z czego około 16 milionów to osoby mające migracyjne korzenie. Nie brakuje tu mniejszości narodowych, wśród których najliczniejszymi są Turcy (prawie 3 miliony), Polacy (ponad milion) oraz Rosjanie i Włosi. Tak liczna grupa Turków wiąże się z ich masowym sprowadzeniem jako taniej i wydajnej siły roboczej w 1961 roku.

dw30lfz

Niemiecka różnorodność
Dla turysty kraj ten jest bardzo wdzięcznym celem podróży, gdyż pod dość zwartą państwową skórką kryje się wiele ciekawych kontrastów i połączeń kultury, religii i wpływów różnych nacji. Różnorodność widoczna jest też w sercu Niemiec, czyli w Berlinie. Między rodowitymi Niemcami przelewa się fala turystów, a za szklaną ścianą znajduje się nietknięta kultura Turków – choćby na Kottbusser Strasse czy w Meczecie Męczenników. Nie bez powodu Berlin bywa też nazywany _ małym Stambułem _. Gdzieś między currywurst i licznymi tureckimi kebabiarniami (imbissi) znajdziemy liczne restauracje oferujące specjały niemal z każdego zakątka świata.

Wbrew obiegowym opiniom, Niemcy od wieków byli bardzo otwarci na zagraniczną kuchnię, co do dziś widać w ogromie regionalnych restauracji. Między turystami pojawiają się muzułmańskie chusty, a także nowoczesne, ekstrawaganckie stroje i echo słynnej Parady Miłości.

Różnorodność wyznaniowa w Niemczech
W Niemczech współistnieją różne wyznania – od katolików, przez protestantów czy muzułmanów, aż do wyznawców buddyzmu i judaizmu. Pod względem wyznaniowym widać tu wyraźny podział na katolicki północny zachód oraz protestancki południowy wschód. W kraju echo postanowień Marcina Lutra nadal jest bardzo wyraźne. Północ Niemiec jest postępowa, w znacznej części protestancka i dość tolerancyjna, za to południe z Bawarią na czele jest wierne tradycji katolickiej. Gdzieś pomiędzy nimi znajdują się silne muzułmańskie wpływy.

dw30lfz

Wielka Brytania – kraina wielu tradycji
Kraj herbaty i wiecznego deszczu stał się drugim domem dla milionów polskich emigrantów. Jest to nie tylko potęga gospodarcza, ale także miejsce o bogatej tradycji i kulturze (nie bez powodu nazywana jest kulturowym mocarstwem). Złożona jest czterech głównych części składowych o silnej tożsamości (Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Północnej) i nie od dziś wiadomo, że np. mówiąc na Szkota czy Walijczyka „Anglik”, możemy kogoś poważnie obrazić. W brytyjskich pubach można więc znaleźć zarówno konserwatywnych, zamkniętych w sobie Anglików, jak i żywiołowych i skorych do zabawy Walijczyków, Szkotów czy Irlandczyków. Wszystko to okraszone niepowtarzalnym poczuciem humoru oraz uwielbieniem herbaty i _ english breakfast _.

Wielka Brytania to suma wielu religii i narodowości, która łączy silne poczucie odrębności lokalnej z dość wyraźnym poczuciem wspólnoty narodowej. Tutaj pod jednym narodowym szyldem znajdują się szkockie kilty, bajeczne walijskie zamki, a także roztańczona Irlandia i rozkochana w monarchii Anglia.

*Zjednoczone Królestwo *ma ponad 60 milionów mieszkańców, których korzenie sięgają ludów celtyckich. Ich przodkami byli też Rzymianie, Anglosasi oraz Normanowie. Wśród imigrantów z całego globu przeważają Hindusi i Polacy. Mimo że dominującym językiem wciąż pozostaje angielski, można tu usłyszeć mieszankę różnych języków i gwar oraz spotkać obywateli niemalże każdego kraju na świecie.

dw30lfz

Różnorodność religijna
W Wielkiej Brytanii do średniowiecza przeważał katolicyzm, ale po fali reformacji zapoczątkowanej przez Henryka VIII, powstał Kościół Anglii, a także szkocki kościół prezbiteriański. Obecnie współegzystuje tam wielu anglikanów, katolików oraz szkockich prezbiterian i metodystów. Jednak w bogactwie wyznaniowym sporo miejsca zajmują też islam, hinduizm, judaizm, buddyzm czy sikhizm. W Anglii i Walii zależność państwa i kościoła jest wyraźna, inaczej niż w Szkocji i Irlandii Północnej, gdzie państwo i kościół to dwa odrębne byty.

Artykuł został zrealizowany w ramach projektu pn. „Podlaskie – odwieczna potrzeba natury” finansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego, Oś priorytetowa III. Rozwój turystyki i kultury, Działanie 3.1 Rozwój atrakcyjności turystycznej regionu. Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu Samorządu Województwa Podlaskiego.

dw30lfz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dw30lfz