Niezwykłe zjawisko nad Norwegią

VisitNorway | dodane 2012-01-25 (14:29) 4 lata 9 miesięcy 1 dzień 10 godzin i 30 minut temu | 2 opinie
 
Niezwykłe zjawisko nad Norwegią Niezwykłe zjawisko nad Norwegią (fot. Konrad Konieczny/Visitnorway.pl)

Od 20 stycznia astronomowie zapowiadali wybuchy i rozbłyski w przestrzeni kosmicznej spowodowane wyjątkową aktywnością cząsteczek wyrzucanych przez Słońce. Faktycznie „burze słoneczne” w dniach od 21-24 stycznia br. były najsilniejsze od 11 lat.


Jak to działa? 

Gdy cząsteczki uwolnione ze Słońca zderzają się z górną warstwą atmosfery ziemskiej tworzą okrąg w postaci zorzy polarnych. Widowisko kształtuje się około 100 kilometrów nad powierzchnią Ziemi. Zwykle widoczne jest w miejscach położonych najbliżej bieguna północnego, tym razem z powodu wyjątkowo silnych wyładowań obserwowali je mieszkańcy całej Norwegii, nawet tych rejonów, które leżą na samym południu kraju jak Stavanger czy Oslo. Oglądanie zorzy mogły zakłócać tylko chmury lub padający śnieg. Tam gdzie niebo było czyste ludzi czekał niezwykły podniebny spektakl. Każdy rozbłysk zorzy jest wyjątkowy i niepowtarzalny, a efekty świetlne widoczne z różnych rejonów kraju mogą się od siebie różnić.

Gdzie je mozna oglądać? 

Niezwykłe zjawisko nad Norwegią
(fot. Bjørn Jørgensen/www.visitnorway.com)
Niezwykłe zjawisko nad Norwegią
(fot. Konrad Konieczny/Visitnorway.pl)

Teoretycznie zorze polarne widoczne są w całej Norwegii. Jednak najlepiej do ich oglądania nadają się miejsca za Kołem Podbiegunowym, a więc w Norwegii Północnej. Pas zórz polarnych dociera do Norwegii Północnej na Lofotach i ciągnie się wzdłuż wybrzeża aż po Przylądek Północny. To oznacza, że nigdzie na Ziemi nie ma lepszych warunków do obserwacji tego zjawiska. Z każdego miejsca w tej okolicy można podziwiać wspaniały spektakl świateł. W praktyce często tę samą zorzę widać na Lofotach, co w Tromsø, tylko pod innym kątem. Statystycznie największe szanse na obserwację zórz polarnych są wtedy, gdy w powietrzu nie ma wilgoci, a niebo jest czyste; najczęściej zdarza się to w głębi lądu, ale niekiedy na wybrzeżu niebo może być mniej zachmurzone niż w części kontynentalnej dzięki silnym wschodnim wiatrom.

Aby zapewnić sobie maksymalną widowiskowość spektaklu, nie powinno się planować oglądania zorzy polarnej w czasie pełni księżyca ani też w miejscach silnie oświetlonych, ponieważ światło zewnętrzne powoduje, że zorza wydaje się o wiele bledsza.

Polub WP Turystyka na Facebooku

‹ poprzednia 1 2
oceń
tak 0 50%
nie 0 50%

Opinie (2)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~Ania 2012-01-26 (02:35) 4 lata 9 miesięcy 22 godziny i 24 minuty temu

tak,tak matka natura.Potrafi pokazac piekno i sile.

odpowiedz

0
0
~ciekawy 2012-01-26 (01:55) 4 lata 9 miesięcy 23 godziny i 4 minuty temu

Widzę na jednym ze zdjęć twarz z otwartymi ustami, skierowaną do ziemi

odpowiedz

  • wycieczki
pokaż więcej