Okulice: Sanktuarium Matki Bożej Okulickiej

Hachette Polska | dodane 2012-03-19 (16:20) 4 lata 7 miesięcy 1 dzień 22 godziny i 38 minut temu
 
Okulice: Sanktuarium Matki Bożej Okulickiej Okulice: Sanktuarium Matki Bożej Okulickiej (fot. Hachette Polska)

Wieś w województwie małopolskim, niedaleko ujścia Raby do Wisły. Założona w średniowieczu na potrzeby opactwa benedyktynów w Tyńcu.


Sanktuarium Matki Bożej Okulickiej

Pierwsza kaplica w Okulicach ufundowana została przez polskiego władcę Bolesława Wstydliwego, męża św. Kingi. Legenda głosi, że w czasie najazdu Tatarów na Polskę w 1241 roku przyśniła mu się przed bitwą stoczoną nieopodal Okulic Matka Boża i obiecała zwycięstwo, pod warunkiem, że ufunduje dziękczynną świątynię. Takie miały być początki sanktuarium w Okulicach. Dokumenty kościelne nie wspominają o legendzie, wynika z nich natomiast, że w 1597 roku stał w Okulicach kościół pod wezwaniem NMP, do którego już wówczas pielgrzymowali wierni, w jego wielkim ołtarzu znajdował się bowiem cudowny obraz Matki Bożej. Malowidło podarował do kościoła Wojciech Krutski, w podzięce za uratowanie matki podczas morowej zarazy i siostry w czasie trudnego porodu. Nic więcej o ofiarodawcy nie wiadomo.

Wizerunek Madonny z Okulic jest swobodną kopią MB Częstochowskiej, namalowanej temperą na lipowych deskach. Obraz, o wymiarach 70 cm na 110 cm, przedstawia Matkę Bożą z Dzieciątkiem Jezus na ręku i z prawą dłonią złożoną na sercu. Madonna ubrana jest w karminową suknię z ciemnoszafirowym welonem, zarzuconym na głowę i ramiona. Mały Jezus nosi długą, powłóczystą, ciemnobrunatną sukienkę. Prawą rączkę wznosi w geście błogosławieństwa, w lewej zaś trzyma księgę.

Na przełomie XIX i XX wieku zapadły dwie ważne decyzje, które przyczyniły się do rozwoju kultu maryjnego w Okulicach. W 1888 roku założono tu parafię, a trzy lata później sprowadzono siostry służebniczki NMP, które podjęły się opieki nad sanktuarium oraz pracy w zorganizowanej przy kościele ochronce. We wrześniu 1962 roku doszło do koronacji obrazu. W uroczystościach wzięło udział 16 biskupów, na czele z prymasem Polski Stefanem Wyszyńskim, około 500 kapłanów i ponad 100 tys. wiernych. Obecny był również krakowski biskup Karol Wojtyła. W nocy z 14 na 15 września 1990 roku papieskie korony padły łupem włamywaczy.

Nowe regalia poświęcił Jan Paweł II, a arcybiskup Józef Życiński, ówczesny ordynariusz tarnowski, w lipcu 1991 roku dokonał aktu powtórnej koronacji. Przybywający przed cudowny obraz pielgrzymi czerpią również wodę ze studzienki obok kościoła, wierząc w jej uzdrawiającą moc. W domu pielgrzyma przy sanktuarium znajduje się niewielkie muzeum z bogatą kolekcją rzeźb maryjnych z całego świata, a także zbiorami etnograficznymi, dokumentami, dziełami sztuki ludowej i biblioteką. 


Parafia Narodzenia NMP
 
Okulice 54
32-712 Bratucice
Tel. 014 685 10 94

parokulice@tarnow.opoka.org.pl 
www.parokulice.tarnow.opoka.org.pl

Dojazd

Samochodem przez Bochnię w kierunku północno-wschodnim, ulicą Krzeszowską, po przejechaniu drogą lokalną około 8 km skręcamy na północ we wsi Rogatka i jedziemy jeszcze około 4 km.
Pociągiem do Bochni, Brzeska lub Tarnowa, dalej autobusem.

Uroczystości

19 marca – św. Józefa Zesłanie Ducha Świętego
8 października – Narodzenie NMP

Noclegi

Dom pielgrzyma przy sanktuarium,
Tel. 014 685 10 94 

Hotel i  kwatery prywatne we wsi Rzezawa.
Motel w miasteczku Łazy. 
W Bochni – hotele, zajazdy i  kwatery prywatne. 

Sanktuaria w pobliżu

Okulice: Sanktuarium Matki Bożej Okulickiej
(fot. Hachette Polska)
Okulice: Sanktuarium Matki Bożej Okulickiej
(fot. Hachette Polska)

Bochnia, Lipnica Murowana, Odporyszów, Porąbka Uszewska, Tarnów 

Polub WP Turystyka na Facebooku

‹ poprzednia 1 2
oceń
tak 0 50%
nie 0 50%

Opinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!

  • wycieczki
pokaż więcej