Trwa ładowanie...
d2zblik

Położenie geograficzne

Jura Krakowsko-Częstochowska opada ku zachodowi stromą 100-metrową krawędzią (kuesta) do Wyżyny Śląskiej. Zachodnia granica biegnie przez Chrzanów, Olkusz, okolice Zawiercia, Żarki do Częstochowy. Na wschodzie Jura przechodzi łagodnie linią od Krakowa przez okolice Wolbromia i Lelowa w Nieckę Nidziańską.

d2zblik
d2zblik

Wyżyna Krakowsko-Częstochowska ciągnie się wąskim pasem o długości 80 km pomiędzy Częstochową a Krakowem. Szerokość pasa wynosi średnio 20 km, w najszerszym miejscu – 40 km. Wyżynę tworzą wzgórza o wysokości 300–500 m n.p.m.

Najwyższymi wzniesieniami są Góra Zamkowa (Góra Janowskiego) – 515,5 m n.p.m. oraz Grodzisko – 513 m n.p.m. Dawniej do Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej zaliczano również obszar Wyżyny Wieluńskiej. Można było także spotkać się z określeniem Wyżyna Krakowsko-Wieluńska. Obecnie przyjmuje się, że Częstochowa wyznacza północną granicę Jury.

Jura Krakowsko-Częstochowska opada ku zachodowi stromą 100-metrową krawędzią (kuesta) do Wyżyny Śląskiej. Zachodnia granica biegnie przez Chrzanów, Olkusz, okolice Zawiercia, Żarki do Częstochowy. Na wschodzie Jura przechodzi łagodnie linią od Krakowa przez okolice Wolbromia i Lelowa w Nieckę Nidziańską. Południową część Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej tworzy Garb Tenczyński oddzielony od pozostałej części Rowem Krzeszowickim. Granicę południową regionu stanowi Wisła. Administracyjnie Jura leży na terenie dwóch województw: śląskiego i małopolskiego.

_ Źródło: Bezdroża _


d2zblik
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2zblik