Trwa ładowanie...
18-11-2012 15:51

Półwysep Helski

Półwysep Helski należy do największych przyrodniczych osobliwości Polski. Przybrzeżne prądy morskie i wiatry przez wieki nanosiły piasek, z którego najpierw powstały małe wysepki, a potem długa na około 35 km i bardzo wąska mierzeja.

Półwysep HelskiŹródło: Hachette Polska
d6r9tvc
d6r9tvc

Półwysep Helski należy do największych przyrodniczych osobliwości Polski. Przybrzeżne prądy morskie i wiatry przez wieki nanosiły piasek, z którego najpierw powstały małe wysepki, a potem długa na około 35 km i bardzo wąska mierzeja. Z czasem zaczęły ją porastać rośliny wydmowe i sosnowe bory, które chronią ją przed wiatrami i naporem morskich fal.

Dzięki nietypowemu ukształtowaniu Półwysep Helski jest niezwykle atrakcyjnym miejscem letniego wypoczynku. Długie plaże ciągną się zarówno od strony otwartego morza, jak i Zatoki Puckiej, której płytkie wody są zwykle znacznie cieplejsze, niż oddalone o kilkaset metrów wody po drugiej stronie półwyspu. Te sprzyjające warunki sprawiły, że powstało tu kilka miejscowości letniskowych, często na miejscu dawnych osad rybackich.

Seria: Miasta dla ciekawych
Tytuł: Gdańsk
Autor: Jacek Friedrich

d6r9tvc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d6r9tvc