Trwa ładowanie...
29-06-2016 13:52

Ranking reputacji krajów. Polska na słabej pozycji

Reputaton Institute, firma zajmująca się oceną reputacji krajów, jak co roku, opublikowała raport Country RepTrak, prezentujący opinie mieszkańców państw wchodzących w skład G8 na temat kilkudziesięciu państw na świecie. Ich dobór jest nieprzypadkowy – dotyczy tych, które dominują pod względem bogactwa czy liczby mieszkańców. Zobacz, który kraj zdobył najlepszą ocenę i jak na tle innych wypadła Polska.

Ranking reputacji krajów. Polska na słabej pozycjiŹródło: itsmejust / Shutterstock.com
dft9liv
dft9liv

Reputaton Institute, firma zajmująca się oceną reputacji krajów, jak co roku, opublikowała raport Country RepTrak, prezentujący opinie mieszkańców państw wchodzących w skład G8 na temat kilkudziesięciu krajów na świecie. Ich dobór jest nieprzypadkowy – dotyczy tych, które dominują pod względem bogactwa czy liczby mieszkańców. Zobacz, który zdobył najlepszą ocenę i jak na tle innych wypadła Polska.

Tegoroczny raport prezentuje ranking 70 państw. Badanie przeprowadzono online pośród 58 tys. obywateli krajów grupy G8 (USA, Francja, Japonia, Kanada, Niemcy, Rosja, Wielka Brytania i Włochy) w I kwartale 2016 r. W skali 0-100 punktów znalazły się 4 strefy - od "złej" (0-40 pkt), przez "słabą" (40-60 pkt), do "umiarkowanej" (60-70 pkt) i "silnej" (70-100 pkt). Na dobór państw miały wpływ:
- wysokość PKB,
- wielkość populacji,
- ważne wydarzenia w bieżącym roku,
- rozpoznawalność na arenie międzynarodowej.

Na reputację wpływa cały szereg czynników, takich jak kwestie polityczne, gospodarcze oraz sprawy związane ze stylem życia. W ten sposób kraj wypracowuje sobie dobrą opinię, która rzutuje nie tylko na jego atrakcyjność dla turystów, ale przede wszystkim przyciąga inwestycje na warunkach korzystniejszych niż w krajach o gorszej reputacji.

Państwem o najlepszej reputacji w 2016 r. jest Szwecja (awans z 3. miejsca), a najgorszej spośród państw objętych oceną - Irak (spadek z przedostatniego miejsca). W 2015 r. pierwsze miejsce zdobyła Kanada, natomiast w 2014 r. – Szwajcaria.

Polska uzyskała w badaniu 56,7 pkt. na 100-stopniowej skali i tym samym zajęła 27. miejsce, wchodząc do kategorii państw o słabej reputacji. W zeszłym roku znaleźliśmy się na 23. miejscu. Nasz kraj zdobył wówczas 56,8 pkt.

Największy skok liczby punktów w porównaniu do ubiegłego roku uzyskały:
Francja (+4,9), Rosja (+4,7), Peru (+2,9), Boliwia (+2,3), Włochy (+2,3), Czechy (+2,2), Portugalia (+2,2), Paragwaj (+2,1), Irlandia (+2,1) i Irak (+2,1).

dft9liv

Największy spadek od 2015 r. dotyczy 11 państw:
Turcja (-7), Arabia Saudyjska (-4,7), Belgia (-4,3), Grecja (-3,9), Nikaragua (-3,7), Egipt (-3,4), Indie (-2,4), Ekwador (-1,9), Maroko (-1,7 ), Zjednoczone Emiraty Arabskie (-1,7) oraz Niemcy (-1,4).

Co ciekawe, w przypadku kilku krajów rozbieżność pomiędzy tym, jak są one postrzegane na zewnątrz, a jak widzą je ich obywatele, jest kolosalna. W przypadku *Rosji *jest to różnica wynosząca 41 punktów. Przyznanie sobie wysokiej oceny (80,8 pkt. - żaden kraj nie uzyskał tak wysokiej noty w rankingu) tłumaczą tym, że są ważnym graczem w globalnej gospodarce, liderem w dziedzinie kultury światowej oraz dlatego, że ich kraj jest wyjątkowo piękny.

Kolejne są Chiny - ich reputację oceniono na 44,1 pkt., jednak Państwo Środka przyznało sobie 76,4 pkt. Powód? Obywatele uznali, że odgrywa niezwykle ważną rolę w gospodarce globalnej, jest to kraj bezpieczny i o atrakcyjnym stylu życia.

Następne są Indie – zewnętrzna ocena to 50,3 pkt., a wewnętrzna 81,6 pkt. Podobnie jak Chiny, uważają, że są bezpiecznym miejscem do zamieszkania, gdzie ludzie prowadzą ciekawy tryb życia. Duża różnica jest też w przypadku Turcji - z 42,7 pkt. na 71,4 pkt. Turcy uważają, że powinnni otrzymać wyższą notę ze względu na gościnność i przyjaznych mieszkańców, a także dlatego, że ich kraj jest bezpiecznym miejscem do życia oraz posiada rozpoznawalne marki.

dft9liv

Jest też kilka państw, które postrzegają swoją reputację znacznie gorzej niż przedstawiono to w rankingu. Największa różnica jest w przypadku Republiki Południowej Afryki, która przyznała sobie 29 pkt. (49 pkt. w ogólnym rankingu). Podobnie Włochy. Na zewnątrz reputacja tego kraju oceniana jest na 71,7 pkt., natomiast przez samych mieszkańców na 57,1 pkt. W *Brazylii *wynik przedstawia się następująco - 57,8 pkt. w rankingu i 47,5 pkt. w ocenie wewnętrznej.

Wojciech Gojke/udm

dft9liv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dft9liv