Logo dostawcy Spis zwierząt zamieszkujących Antarktydę

PAP | dodane 2008-12-01 (15:53) 7 lat 10 miesięcy 24 dni 15 godzin i 50 minut temu | 1 opinia
 
Naukowcy stworzyli pierwszy pełny spis zwierząt lądowych i morskich zamieszkujących Antarktydę - pisze \"Journal of Biogeography\".


Zespoły badawcze z British Antarctic Survey (BAS) i Hamburg University odkryły, że Orkady Południowe zamieszkuje zaskakująca liczba stworzeń. Pod względem liczby gatunków zamieszkujących wody morskie wyprzedzają one Galapagos. Zarejestrowano 1224 gatunków, z czego 1025 kryje się w wodach Oceanu Południowego. To m.in. jeże morskie, mięczaki i skorupiaki. Odkryto też pięć gatunków, które nie były znane wcześniej, jak mszywioły i morskie \"stonogi\".

Spis sporządzono na podstawie literatury naukowej sięgającej 100 lat wstecz oraz aktualnie przeprowadzonych badań lądu, morza i brzegów archipelagu.

\"Panuje przekonanie, że najwięcej stworzeń zamieszkuje tropiki, a okolice bieguna sa zupełnie opustoszałe\" - mówi dr David Barnes z BAS. \"Jest tak zapewne dlatego, że widzimy tylko to, co dzieje się na lądzie, a wody oblewające bieguny są skute lodem. Jednak pod powierzchnią lodu znajduje się niezwykle bogate środowisko, a nurkując tam ma się wrażenie, że widzimy rafę koralową\" - dodaje.

Uzyskane w ten sposób informacje pozwolą naukowcom śledzić, jak zwierzęta zamieszkujące ten region będą reagowały na zmiany klimatyczne.

(PAP)
koc/ tot/

Polub WP Turystyka na Facebooku

oceń
tak 0 50%
nie 0 50%

Opinie (1)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~k 2013-04-09 (15:42) 3 lata 6 miesięcy 16 dni 16 godzin i 1 minutę temu
  • wycieczki
pokaż więcej