Trwa ładowanie...

Wiszące mosty - wyżej, dłużej, szerzej

Chociaż w XXI w. technologia w budowie mostów osiąga wyjątkowo wysoki poziom, niektóre konstrukcje wciąż zadziwiają swoim rozmachem. Największe wrażenie robią mosty wiszące, które często zdają się przeczyć prawom fizyki. Przygotowaliśmy zestawienie konstrukcji tego typu, wybierając rekordzistów w kilku kategoriach.

Wiszące mosty - wyżej, dłużej, szerzejŹródło: wikipedia.org by Glabb, licencja CC BY-SA 3.0
d21lhe0
d21lhe0

*Most wiszący *to typ konstrukcji pochodzący z XIX w. Składa się z pylonów (ustawianych parami wież nośnych - rozwiązanie znane już w starożytności), pomiędzy którymi rozpięte są liny lub łańcuchy podtrzymujące poszczególne przęsła. Proste mosty wiszące, przy których budowie nie stosowano wsporników, znane były już wcześniej w rejonach górskich.

Najdłuższy (i najdroższy) - Akashi Kaikyō Bridge

fot. KPG Payless/Shutterstock
fot. KPG Payless/Shutterstock

Zaczynamy od najdłuższego wiszącego mostu. Powszechnie znane zestawienia nie opierają się na całkowitej długości konstrukcji, a jedynie na rozmiarach jej najdłuższego przęsła. W tej kategorii palmę pierwszeństwa dzierży znajdujący się w Japonii Akashi Kaikyō Bridge, nazywany również Mostem Perłowym. Łączy wyspy Honsiu i Awaji, a jego całkowita długość to 3911 m. Rekordowe przęsło ma 1991 m i jest dłuższe o 341 m od kolejnego w zestawieniu, będącego częścią Xihoumen Bridge w Chinach. Japoński most jest również najdroższą budowlą tego typu - kosztował 500 mld yenów (ok. 16 mld zł).

Najwyższy - Si Du River Bridge

fot. wikipedia.org by Glabb, licencja CC BY-SA 3.0
fot. wikipedia.org by Glabb, licencja CC BY-SA 3.0

Wysokość mostów określana jest na podstawie największej odległości pomiędzy stałą poziomą częścią konstrukcji (np. jezdnią czy chodnikiem), a znajdującym się pod nią terenem lub taflą wody. Wybudowany w 2009 r. w chińskiej prowincji Hubei most Sidu River jest według takich pomiarów najwyższym mostem na świecie. Wznosi się nad wąwozem na 472 metry. Jest to dwa razy więcej niż Pałac Kultury i Nauki, czyli najwyższy budynek w Polsce. Jego długość to 1222 m, z czego przęsło mierzy 900 m (33. miejsce na świecie).

Najszerszy - San Francisco–Oakland Bay Bridge

fot. flickr.com by David Baron, licencja CC BY-SA 3.0
fot. flickr.com by David Baron, licencja CC BY-SA 3.0

Most łączący dwa brzegi Zatoki San Francisco jest natomiast najszerszym mostem świata. Jego wschodnia nitka, o szerokości 78,74 m, została wybudowana w 2013 r. Znajduje się na niej 10 pasów ruchu dla samochodów oraz chodniki i ścieżki rowerowe. Most jest częścią drogi stanowej Interstate 80 łączącej San Francisco z Oakland.

Najdłuższe połączenie tuneli - Aizhai Bridge

fot. PAP/EPA/DE LU CHINA OUT
fot. PAP/EPA/DE LU CHINA OUT

Wybudowany nad kanionem Dehang w chińskim Jishoumost most Aizhai po obu stronach wpada do tuneli. Jest on częścią nowej drogi pomiędzy miastami Chongqing i Changsha. Zanim powstało to połączenie podróż między nimi zajmowała nawet kilka dni, teraz odległość tę można pokonać w zaledwie 8 godzin. Rozpiętość konstrukcji (będąca równocześnie długością przęsła) wynosi 1176 m. Daje jej to pierwszą pozycję w zestawieniu najdłuższych mostów łączących dwa tunele, które dodatkowo są najwyżej położonymi na świecie. Aizhai wznosi się 336 m nad dnem kanionu, co plasuje go na siódmym miejscu w rankingu najwyższych mostów wiszących na ziemi.

d21lhe0

udm/if

d21lhe0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d21lhe0