Trwa ładowanie...
16-02-2011 20:04

Wólka Kosowska

Niewielka Wólka Kosowska, będąc typową podwarszawską miejscowością z dość dużym centrum handlu hurtowego zaopatrującego Mazowsze w produkty pochodzące z Chin, nie stanowi dziś szczególnej atrakcji turystycznej. Opisany poniżej Browar Jabłonowo zlokalizowano w sąsiedztwie drogi Warszawa–Kraków.

Wólka KosowskaŹródło: Hachette Polska
d2e0s5p
d2e0s5p

Niewielka Wólka Kosowska, będąc typową podwarszawską miejscowością z dość dużym centrum handlu hurtowego zaopatrującego Mazowsze w produkty pochodzące z Chin, nie stanowi dziś szczególnej atrakcji turystycznej. Opisany poniżej Browar Jabłonowo zlokalizowano w sąsiedztwie drogi Warszawa–Kraków.

Browar Jabłonowo

Doskonale znany w Warszawie i okolicy niewielki browar prywatny staraniem Leona i Huberta Buksowiczów oraz Włodzimierza Parola został założony w 1992 roku na miejscu dawnej przędzalni w Jabłonowie. Właściciele lubią podkreślać, że zaczynali od zera – zainwestowali wszystkie oszczędności, mimo że początkowo nie wiedzieli zupełnie nic o piwowarstwie. Kierowali się jednak – oprócz przekonania o opłacalności przedsięwzięcia – doświadczeniami rodzinnymi: przodkowie Roch i Jakub Zawadzcy w XIX wieku posiadali browary na warszawskim Powiślu.

Zakład stopniowo się rozwijał i zwiększał produkcję. Dokupywano nowoczesny sprzęt, unowocześniano technologię, dzięki czemu w ciągu dziesięciu lat produkcja wzrosła – według informacji właścicieli browaru – ponaddwudziestokrotnie! Sukces Huberta Buksowicza potwierdza jego druga firma – opisany wyżej browar restauracyjny BrowArmia.

Browar Jabłonowo ma nowoczesną warzelnię z 5 kotłami, 13 tanków do fermentacji i 24 tanków do leżakowania. Wprowadził na rynek – z sukcesem – sprzedaż piwa w plastikowych butelkach typu PET. Spora część produkcji dystrybuowana jest w w sieciach super- i hipermarketów w całej Polsce. Jabłonowskie piwo jest też dostępne w licznych tańszych sklepikach czy barach województwa mazowieckiego i znajduje klientelę pośród piwoszy lubiących nade wszystko moc drzemiącą w tym trunku. Browar zasłynął również z produkcji wielu piw aromatyzowanych (bananowego, cytrynowego i malinowego).

d2e0s5p

Jednym ze sztandarowych produktów Jabłonowa jest ciemny „Belfast” – o chronionej tajemnicą recepturze nawiązującej do irlandzkiego stouta (ekstr. 16%). Warto spróbować także tutejszego piwa miodowego oraz „Imperatora” (najmocniejsze piwo na rynku – 10% alkoholu). Miłośnicy mocnych piw powinni także sięgnąć po „23” – pod względem smaku, barwy i innych walorów oscylujące między typowym strongiem a porterem.

Browar organizuje różnego typu imprezy na specjalne zamówienie, np. zamknięte imprezy plenerowe. Szczyci się wielokrotną współpracą przy organizacji prestiżowych imprez przez Pałac Prezydencki, Belweder czy Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Browar Jabłonowo
aleja Krakowska 77
05-552 Wólka Kosowska
(0-22) 756 15 45, 715 69 71
www.jablonowo.pl

Okolica

Belsk Duży – warto zajrzeć do kościoła z końca XVIII wieku, gdzie spoczął Jan Leon Kozietulski – dowódca szwoleżerów wsławionych szarżą w wąwozie Somosierra w 1808 roku.

d2e0s5p

Grójec – centrum sadownictwa w całym regionie. Tu urodził się Piotr Skarga (wł. Powęski), tu też trzeba zobaczyć rynek z klasycystycznym ratuszem oraz XVI-wieczny kościół św. Mikołaja z chrzcielnicą, o którą ostrzyć mieli swe miecze rycerze broniący ojczyzny.

Mała Wieś – zespół pałacowo-parkowy z końca XVIII wieku należący do rodu Walickich. Odremontowany klasycystyczny pałac to obecnie ośrodek wypoczynkowy Kancelarii Premiera RP.

Otrębusy – kto chciałby zobaczyć samochód, którym jeździł Stalin – ZIS 110 – musi zajrzeć do znajdującego się tu prywatnego Muzeum Motoryzacji.

d2e0s5p

Petrykozy – skansen i wiejska galeria sztuki Wojciecha Siemiona. Radziejowice – kompleks pałacowy – rezydencja Radziejowskich, Ossolińskich i Krasińskich. Pałac pochodzi z początku XIX wieku. W skład zespołu wchodzą także: neogotycki pałacyk z czworoboczną wieżą, modrzewiowy dworek z przełomu XVIII i XIX wieku, stajnia, wozownia i inne budynki gospodarcze.

Raszyn – miejsce wielkiej bitwy z 19 kwietnia 1809 roku. Koniecznie trzeba zobaczyć pomnik wzniesiony ku czci 1300 żołnierzy ks. Józefa Poniatowskiego i arcyks. Ferdynanda d’Este poległych w tym nierozstrzygniętym boju.

Rezerwat ornitologiczny Stawy Raszyńskie – chroni około 150 gatunków ptaków (głównie błotnych).

Tarczyn – trzecia po Warszawie i Błoniu stolica ziemi warszawskiej, z udokumentowaną historią piwowarstwa co najmniej od XVI wieku. Dziś jest to centrum przetwórstwa owocowo-warzywnego.

Seria: Miejsca niezwykłe

Tytuł: Browary w Polsce

Autor: Aleksander Strojny

d2e0s5p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2e0s5p