Trwa ładowanie...
21-07-2016 09:26

Wyspa Sobieszewska. Można się w niej zakochać

Wyspa Sobieszewska to nadmorska dzielnica miasta, położona u ujścia Wisły. Podobno można się w niej zakochać i już zawsze spędzać urlop tylko tutaj. Sprawdziliśmy, dlaczego.

Wyspa Sobieszewska. Można się w niej zakochaćŹródło: © Patryk Kosmider - Fotolia.com
d3lnrld
d3lnrld

Jest w Gdańsku takie miejsce, które zachwyca spokojem i przyrodą, ale wciąż przez wielu jest niedocenione. To Wyspa Sobieszewska, nadmorska dzielnica miasta, położona u ujścia Wisły. Podobno można się w niej zakochać i już zawsze spędzać urlop tylko tutaj. Sprawdziliśmy, jakie sekrety kryje ten malowniczy zakątek.

Wyspa Sobieszewska ma jedne z najpiękniejszych plaż w Gdańsku. Trójkątny kawałek lądu pełen jest przyrodniczych tajemnic. Od północy otoczony jest wodami Zatoki Gdańskiej, od południa Martwą Wisłą, od wschodu Przekopem Wisły, a od zachodu Wisłą Śmiałą.

Wyspa słynie nie tylko ze spokojnych plaż i wolnego tempa życia. Mieszkańców Gdańska oraz turystów przyciąga tu przede wszystkim wspaniała przyroda i mikroklimat. Miejsce posiada status wyspy ekologicznej, a na jej terenie znajdują się dwa rezerwaty ornitologiczne: Ptasi Raj i Mewia Łacha.

W tym niezwykłym zakątku można zobaczyć rzadkie gatunki roślin, jak storczyk kruszczyk rdzawoczerwony i mikołajek nadmorski, ale także spotkać ponad 300 gatunków ptaków, np. rybitwę białoczelną, sieweczką obrożną, bąka, kropiatkę, wąsatkę i podróżniczka. W okresie pozalęgowym przebywają tu liczne stada kaczek, gęsi, łabędzi i mew. Teren Ptasiego Raju można obejść wyznaczoną ścieżką przyrodniczo-dydaktyczną, najlepiej zrobić to w okresie od kwietnia do października. Wizyta tutaj to nie lada gratka dla amatorów fotografii.

d3lnrld

Co ciekawe, na terenie Mewiej Łachy znajduje się stałe miejsce odpoczynku kilkudziesięciu fok szarych. Walory rezerwatu można także podziwiać podczas spaceru ścieżką edukacyjną, ale także z platformy obserwacyjnej.

Ale Wyspa Sobieszewska to nie tylko przyroda. Na miejscu można zobaczyć m.in.: zabytkową śluzę w Przegalinie, Foresterówkę - modrzewiowy domek w Orlu czy izbę pamięci Wincentego Pola. Na jej terenie znajdują się także liczne ośrodki wypoczynkowe, hotele, pensjonaty i kwatery prywatne. Można więc cały urlop spędzić w tej części miasta.

Nadmorska dzielnica oddalona jest od centrum Gdańska o ok. 15 km, znajduje się w niewielkiej odległości od trasy Gdańsk - Warszawa. By dostać się na nią należy przejechać przez most pontonowy. Gdy stan Martwej Wisły jest za niski bądź za wysoki, most jest zamykany, a otwierane jest całodobowe połączenie promowe. We wschodniej części wyspy – w dzielnicy Świbno – w sezonie działa przeprawa promowa do Mikoszewa. Dzięki niej można skrócić sobie drogę z Gdańska do Krynicy Morskiej aż o 23 km. Tradycja pływania promu między Świbnem a Mikoszewem sięga roku 1895, kiedy to przekopano nowe ujście Wisły. Na obecnym odcinku przeprawa działa od 1945 r.

ir/wg

d3lnrld
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3lnrld