Trwa ładowanie...

W Rzymie zarabiają na tym ponad 1 mln euro rocznie, w Polsce widzą problem

Odwracam się tyłem, przez lewe ramię rzucam monetę i liczę na szczęście lub że jeszcze tu wrócę. Tak jak ja robią miliony turystów przy najsłynniejszych fontannach na całym świecie. W ubiegłym roku do rzymskiej di Trevi wrzucili aż 1,4 mln euro. To większy zysk niż mogłoby przynieść niejedne muzeum. A wszystko to trafiło do Caritasu. Sprawdziliśmy, jak sytuacja wygląda w Polsce.

W Rzymie zarabiają na tym ponad 1 mln euro rocznie, w Polsce widzą problemŹródło: Shutterstock.com, fot: Alliance
d9j7btx
d9j7btx

Di Trevi jest jedyną rzymską fontanną, z której połów monet nie przeszedł jeszcze na własność miasta. Drobniaki wyłowione z innych idą na remont dróg czy ulic. Ale Rzym to niejedyne miasto na świecie, w którym dokładnie liczy się znaleziska z fontann. Wodotrysk w Mall of America w Minesocie gromadzi w ten sposób ok. 25 tys. dolarów rocznie. Właściciel obiektu przekazuje je na cele charytatywne. Sprytne, prawda? Szkoda, że u nas nikt na to nie wpadł.

Nie wrzucają, nie liczą

Okazuje się, że w Polsce zarządcy utylizują monety lub nawet ich nie liczą. - Jeżeli chodzi o fontanny zlokalizowane na Starym Rynku w Poznaniu, to przypadków, w których mieszkańcy lub turyści wrzucają do nich pieniądze, jest naprawdę niewiele. Zazwyczaj są to monety - z czasem śniedzieją w wodzie i są utylizowane w czasie oczyszczania fontanny – mówi WP Hanna Surma, rzecznik prasowy Prezydenta Poznania i Urzędu Miasta.

Fontanny na świecie Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Fontanny na świecie Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY

W warszawskim magistracie słyszymy, że w ogóle turyści nie wrzucają drobniaków do fontann w stolicy. - Monety nie są znajdywane ani w tak znanych historycznych fontannach, jak Fontanna Wielka w Ogrodzie Saskim, ani w niecce fontanny w Ogrodzie Krasińskich, ani w nowej, tej w Multimedialnym Parku Fontann na Podzamczu – informuje Anna Magdalena Łań z biura marketingu Miasta Warszawy.

d9j7btx

Kłopot z bezdomnymi

Do gdańskiej Fontanny Neptuna trafiają czasem drobniaki – złotówki, a nawet euro. Nieważne ile ich jest - także tutaj nikt nie wpadł na to, żeby pieniądze przekazać na jakiś cel. – Wyławiamy je po sezonie, ale nie liczymy, ile tego jest – informuje Agnieszka Kowalkiewicz z Gdańskich Melioracji, które administrują fontannami. - Są to zazwyczaj monety o nominałach od 1 do 50 gr oraz euro. Wszystkie trafiają do półtoralitrowych słoi i stoją u nas w siedzibie.

W mieście celowo nie zachęca się do wrzucania monet do fontanny, bo to kłopot, a nie powód do radości. - Mamy z tym duży problem, bo na monety czają się bezdomni, którzy nie tylko mogą zniszczyć fontannę, ale także narazić swoje zdrowie – dodaje Kowalkiewicz.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com, fot: rosshelen

Faktycznie na całym świecie bezdomni i osoby poszukujące łatwego zarobku wyciągają drobniaki z fontann. A że nie jest to karalne, chętnych nie brakuje. W Gdańsku taki występek nie raz miał już bolesny finał. Reprezentacyjna fontanna miasta otoczona jest ogrodzeniem z ostrymi elementami i próba przejścia przez nie może zakończyć się skaleczeniem lub upadkiem, a miastu nie zależy, by właśnie z takich powodów było głośno o grodzie nad Motławą.

Nie chcą wracać?

Cóż, trochę szkoda, że w Polsce ta tradycja się nie przyjęła. Bo przecież szczęściu trzeba pomóc. Może to nawet powód do niepokoju, że jeszcze w żadnym polskim mieście nie ma takiej fontanny, jak di Trevi. I nie chodzi tu wcale o łatwy zarobek dla zarządców czy instytucji charytatywnych. A raczej o wizerunek polskich miast - czyżby nikt nie chciał tu wracać?

d9j7btx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d9j7btx