Trwa ładowanie...
Informacja prasowa
12-07-2012 12:30

Walkiria 2012: Normandia w Gierłoży

Po inscenizacjach walk w Prusach Wschodnich, w tym roku w dn. 21-22 lipca, podczas Walkirii 2012 - po raz pierwszy będzie można spotkań wojska alianckie, a wraz z nimi dywizję generała Stanisława Maczka. To już trzecia edycja Walkirii – największego pikniku militarnego na Warmii i Mazurach.

Walkiria 2012: Normandia w GierłożyŹródło: Park Miniatur Warmii i Mazur
dllhq53
dllhq53

Po inscenizacjach walk w Prusach Wschodnich, w tym roku w dn. 21-22 lipca, podczas Walkirii 2012 - po raz pierwszy będzie można spotkań wojska alianckie, a wraz z nimi dywizję generała Stanisława Maczka. To już trzecia edycja Walkirii – największego pikniku militarnego na Warmii i Mazurach.

Już w sobotę rano, Park Militariów oraz Park Miniatur Warmii i Mazur w Gierłoży, obok legendarnego Wilczego Szańca, zamienią się w prawdziwy obóz wojskowy. Do Gierłoży przyjadą Grupy Rekonstrukcji Historycznej, aby w nowatorski sposób przybliżyć widzom historię walk w *Normandii *z 1944 roku.

Temat przewodni imprezy został wybrany nieprzypadkowo. W tym roku przypada 120 rocznica urodzin generała Stanisława Maczka, który w składzie 2 Korpusu Kanadyjskiego, dowodził swą dywizją w zwycięskiej bitwie pod Falaise *we *Francji. Odtworzenie tej bitwy zaplanowano na niedzielne popołudnie. Maczek prowadził swe oddziały do zwycięstw w kolejnych bitwach, a w 1945 roku został odznaczony Komandorią Krzyża Legii Honorowej.

W sobotę każda z Grup Rekonstrukcji Historycznej przygotuje dla turystów własną dioramę tematyczną. Odwiedzający będą mogli wziąć udział w licznych zabawach i konkursach, a także wcielić się w rolę rekruta przyjmowanego do wojska amerykańskiego, niemieckiego lub polskiego. Dioramę przygotuje również Agencja Mienia Wojskowego.

dllhq53

Podczas *Walkirii 2012 *odbędą się również pokazy pojazdów, które zawsze są atrakcją dla zwiedzających. Zobaczyć będzie można m.in. niemiecki półgąsienicowy transporter opancerzony Sdkfz 251 produkowany w latach 1939-1945, pierwszą ciężarówkę wykorzystującą olej napędowy - Magirus S3000, samochód Renault Primaquatre w niespotykanej wersji pick-up, a także najbardziej znane pojazdy alianckie – Jeep Willys MB, Ford GPW oraz Dodge WC.

W nocy z 21 na 22 lipca na terenie pikniku po raz pierwszy w historii odbędzie się Przegląd Filmów Wojennych i Historycznych w formie polowego maratonu filmowego. Od godz. 21.00 widzowie zobaczą siedem produkcji prezentujących ciekawostki i mało znane fakty z czasu II wojny światowej. Ponadto, w ramach partnerstwa z Centrum Szkolenia Straży Granicznej z Kętrzyna, podczas Przeglądu Filmów Wojennych i Historycznych nastąpi premiera dwóch filmów kętrzyńskiej produkcji poświęconych pracy „pograniczników”.

W niedzielę, 24 lipca jednostki ponownie rozbiją swoje przyfrontowe obozowiska w Parku Miniatur Warmii i Mazur w Gierłoży, 900 m za legendarnym Wilczym Szańcem, jednak uwaga widzów zostanie w dużej mierze skupiona na pokazie 15 Brygady zmechanizowanej Wojska Polskiego im. Zawiszy Czarnego z Giżycka. Jednostka, która w ostatnich miesiącach prowadziła działania w Afganistanie zaprezentuje m.in. pojazdy bojowe BRDM oraz Hummer i wojskowe quady. Zaplanowano również pokazy aktywne.

Najważniejszym i najbardziej widowiskowym elementem imprezy będzie jednak inscenizacja historyczna. W tym roku zostanie poświęcona wydarzeniom z lipca i sierpnia 1944 roku, które miały miejsce w Normandii, kiedy wojska alianckie przełamały obronę niemiecką pod St. Lô (operacja "Cobra"). 7 VIII niemieckie wojska pancerne uderzyły w kierunku Argentan – Mortain. Dowództwo alianckich wojsk postanowiło okrążyć wojska nieprzyjacielskie, działające w Normandii, a 2. Korpusowi Kanadyjskiemu pod dowództwem generała Maczka przypadła rola zamknięcia dróg odwrotu przez opanowanie ważnego węzła komunikacyjnego - Falaise. W nocy z 7 na 8 VIII 1944r. dywizja zajęła podstawy wyjściowe na południowym skraju Caen, a 8 VIII w połowie dnia rozpoczęła natarcie czołowe wzdłuż szosy Caen – Falaise...

dllhq53

W walkach wykorzystana zostanie broń oraz profesjonalna pirotechnika. Podczas inscenizacji wykorzystanych zostanie kilkadziesiąt sztuk broni ślepej wraz z tysiącem nabojów. Dodatkowo organizatorzy zabezpieczyli udział m.in. moździerzy, pancerfaustów, karabinów samoczynnych DP 28 oraz dział samoczynnych FlaK.

Plan Walkirii 2012:
Dzień 1, sobota 21 lipca
- godz. 10.00 – 17.00 dioramy Grup Rekonstrukcji Historycznych oraz Centrum Szkolenia Straży Granicznej i Agencji Mienia Wojskowego

- pokazy musztry

dllhq53

- ćwiczenie postaw strzeleckich

- treningi rzutu granatem

- zwiedzanie okopów

- konserwacja ekwipunku

- nauka władania bronią

- układanie linii telefonicznej

- inne przygotowane atrakcje

- godz. 13.00 – 14.00 - pokazy pojazdów zabytkowych

- Sdkfz 251
- Magirus S3000
- Jeep Wllys MB
- Ford GPW
- Dodge WC
- Renault Primaquatre pick-up
- BMW R75
- BMW R12
- godz. 21.00-03.00 - Przegląd Filmów Wojennych i Historycznych w formie maratonu filmowego w miasteczku polowym

dllhq53

Dzień 2, niedziela 22 lipca

- godz. 10.00 – 16.00 - dioramy Grup Rekonstrukcji Historycznych oraz 15 Brygady Zmechanizowanej Wojska Polskiego im. Zawiszy Czarnego, Centrum Szkolenia Straży Granicznej i Agencji Mienia Wojskowego

- pokazy musztry

- zabawy z bronią – ćwiczenie prawidłowych postaw strzeleckich

- treningi rzutu granatem

- zwiedzanie okopów

- zabezpieczanie pola minowego

- konserwacja ekwipunku

- układanie linii telefonicznej

dllhq53

- nauka władania bronią białą

- godz. 11.30 - 12.30 – pokazy desantu, artylerii, technik wojskowych i ratownictwa medycznego prowadzone przez 15. Giżycką Brygadę Zmechanizowaną im. Zawiszy Czarnego – BRDM, HUMMER, QUADY

- godz. 13.00 – 14.00 – wielka inscenizacja historyczna

25 VII wojska alianckie przełamały obronę niemiecką pod St. Lô (operacja "Cobra"). W lukę weszła 3 armia amerykańska, która jednym zagonem poszła w kierunku Brestu, drugim zaś szerokim łukiem w kierunku Le Mans. 7 VIII wojska pancerne nieprzyjaciela uderzyły w kierunku Argentan - Mortain z zamiarem odcięcia 3 armii amerykańskiej. Dowództwo alianckich wojsk inwazyjnych postanowiło dwustronnym oskrzydleniem okrążyć wojska niemieckie, działające w Normandii. 1 armii kanadyjskiej przypadła rola zamknięcia nieprzyjacielowi dróg odwrotu przez opanowanie ważnego węzła komunikacyjnego Falaise. Zadaniem 1 Dywizji Pancernej, nacierającej na skrajnym wschodnim skrzydle 1 armii kanadyjskiej, było zdobyć - wspólnie z 4 Dywizją Pancerną kanadyjską - miasto Falaise. W nocy z 7 na 8 VIII 1944r. dywizja zajęła podstawy wyjściowe na południowym skraju Caen, a 8 VIII w połowie dnia rozpoczęła natarcie czołowe wzdłuż szosy Caen – Falaise.

dllhq53

Scenariusz Przeglądu Filmów Wojennych i Historycznych, 21.07.2012 r.

g. 21.00 – *Trzy dni w przedsionku piekła *– bitwy tomaszowskie (40 min)

Gdyby w historii można było stosować klasyfikację sportową należy tę bitwę zaliczyć do pierwszej trójki bitew decydujących o przebiegu kampanii wrześniowej. Gdyby zsumować to, co o niej napisano i powiedziano okaże się, że w pamięci społecznej jej nie ma. Nie pasowała ze swym niezwykłym heroizmem do obrazu września, jaki chciała trwale ukształtować peerelowska polityka historyczna. Dopiero w 2008 zorganizowano pierwszą rekonstrukcję, która podziałała jak zapalnik. Film przedstawia przebieg walk pod Tomaszowem i waleczną obronę, która rozegrała się na Roztoczu.
g. 22.00 – Polskie Termopile. Obrona Wizny (30 min)
Obrona Wizny rozegrała się w dniach 7-10 września 1939 roku w rejonie Wizny na północny wschód od Łomży. Punkt oporu w okolicach Wizny nazywany jest Polskimi Termopilami. Kompanią dowodził kpt. Władysław Raginis.
g. 22.45 – 2 filmy Centrum szkolenia Straży Granicznej (ok. 50 min)

g. 0.00 – Latający Holender. Tadeusz Andersz
Film dokumentalny przedstawiający sylwetkę dowódcy myśliwskiego Dywizjonu 315. Film wyróżniają unikalne zdjęcia filmowe z fotokarabinów zamieszczonych w maszynach bojowych polskich lotników.

g. 00.45 – Partyzanci trzech puszcz (30 min)
1 grudnia 1943 r., podczas odprawy, na której miano ustalić zasady współdziałania na terenie Puszczy Nalibockiej i wspólnej walki z oddziałami niemieckimi i policji białoruskiej, Rosjanie zdradziecko aresztowali oficerów polskiej delegacji. Następnie rozbroili część oddziału stacjonującą w Drywieźnie. Stawiających opór zastrzelono, pięciu oficerów przewieziono samolotem do Moskwy, a większość polskich partyzantów siłą wcielono do oddziałów radzieckich.
Adolf Pilch ps. 'Góra', 'Dolina' utworzył z 40 ocalałych z pogromu akowców Polski Oddział Partyzancki pod swoim dowództwem. Wkrótce, zawiązał on taktyczny sojusz z okupantem niemieckim przeciwko kilkunastotysięcznym zgrupowaniom sowieckim, co początkowo zostało odebrane przez Komendę Główną AK jako rokosz

g. 01.30 – *Fotograf partyzantów *(30 min)
Bohaterem filmu jest Edward Buczek, który w czasie II wojny prowadził w Biłgoraju własny zakład fotograficzny. Z jego usług korzystali mieszkańcy i okupujący te tereny żołnierze niemieccy. Bohater utrwalił klimat i nastrój tamtych dni a jego fotografie tworzą niezwykłą opowieść o partyzantach. Większość fotografii wykonał wiosną 1944 roku. Udało mu się zatrzymać w kadrze ludzi, którzy w większości zginęli w walce. Był także zaprzysiężonym fotoreporterem partyzanckim, na terenie biłgorajskiego obwodu AK, z prawem przebywania w obozach i oddziałach stacjonujących w okolicznych lasach. Są to najlepsze zdjęcia zrobione partyzantom podczas wojny na terenie Polski, pokazujące życie i działania oddziałów partyzanckich. Autor robił zdjęcia w różnych sytuacjach, np. w czasie szkoleń i podczas różnych uroczystości.

Park Miniatur Warmii i Mazur otwarty jest codziennie w godzinach 9:00 - 19:00, od
1 maja do 31 października. Cena biletów: normalny 14zł, ulgowy 10zł, dzieci do lat
4 gratis. Więcej informacji na stronach: www.walkiria.com.pl i www.miniatury.com.pl.

dllhq53
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dllhq53