Trwa ładowanie...
16-12-2013 09:21

100 policjantów na stokach w tym sezonie

Blisko 100 policjantów będzie pilnowało bezpieczeństwa na stokach narciarskich w Małopolsce podczas rozpoczynającego się sezonu narciarskiego. Patrole na stokach pojawią się wraz z przyjazdem narciarzy w góry - powiedział PAP Krzysztof Łach z małopolskiej policji.

100 policjantów na stokach w tym sezonieFot: PAP/Jacek Bednarczyk
d4lmgvv
d4lmgvv

W Małopolsce policjanci będą obecni na około 25 zorganizowanych terenach narciarskich m.in. w Zakopanem, Białce Tatrzańskiej, Jaworzynie Krynickiej, Piwnicznej, Rytrze i Zawoi.

Funkcjonariusze na stokach będą zwracali uwagę na respektowanie zapisów ustawy o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich. Jeden z zapisów zabrania uprawiania narciarstwa w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego. Za łamanie tego przepisu grozi kara grzywny.

Policja przypomina o obowiązku używania w czasie jazdy na stoku kasku ochronnego przez dzieci. Ratownicy narciarscy radzą, aby kasku używali wszyscy narciarze i snowboardziści.

Patrole będą zwracać także uwagę narciarzom i snowboardzistom na przestrzeganie zasad kodeksu FIS, czyli zbioru reguł dla uczestników tras narciarskich. Z danych policji wynika, że użytkownicy stoków najczęściej nie stosują się do tych zasad. W ubiegłym sezonie narciarskim policja w Małopolsce pouczyła o zasadach bezpieczeństwa zawartych w katalogu FIS aż 1700 osób i ujawniła 37 wykroczeń.

Pierwszy i najważniejszy zapis w kodeksie FIS mówi o tym, że każdy narciarz powinien zachować się w taki sposób, aby nie stwarzać niebezpieczeństwa dla innej osoby i nie powodować żadnej szkody.

Policjanci pełnią służbę na stokach narciarskich regularnie już od 2005 roku. Nad bezpieczeństwem na stokach narciarskich czuwają też GOPR, TOPR oraz gestorzy wyciągów.

d4lmgvv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4lmgvv

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj