8 malowniczych miejsc, które trzeba odwiedzić
04.02.2015 08:12, aktual.: 27.10.2016 08:26
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Jeśli nie macie pomysłu, dokąd wybrać się na urlop tego roku, oto 8 najpiękniejszych miejsc na Ziemi, które koniecznie trzeba odwiedzić. Od malowniczych plaż, aż po zimowe pejzaże. Każdy znajdzie coś dla siebie.
Oto najpiękniejsze miejsca na ziemi, które koniecznie trzeba odwiedzić. Czarują kolorami i zachwycają rozmachem Matki Natury.
Hillier Lake, Australia
Położone na należącej do Australii wyspie Middle, będącej częścią znajdującego się u południowo-zachodnich wybrzeży kontynentu Archipelagu Recherche, bezodpływowe jezioro Hillier to fenomen - zachwyca intensywnie różowym kolorem. Zostało ono odkryte na początku XIX w. i do tej pory nie ustalono źródła tak wyjątkowego zabarwienia wody. Ten zbiornik typu solankowego położony jest w eukaliptusowej dżungli, a od oceanu oddziela go jedynie wąski pas lasu i plaża.
Hitachi Seaside Park, Japonia
Ten wyjątkowo kolorowy park znajduje się w mieście Hitachinaka na wyspie Honsiu i zajmuje 190 akrów powierzchni. Kwiaty kwitną tam przez cały rok, tworząc barwne dywany. Wyjątkowe wrażenie robi m.in. wiosenne kwitnienie 4,5 mln roślin _ Nemophila menziesii _, w Polsce potocznie nazywanych porcelanką. W parku znajdziemy również ponad 170 gatunków tulipanów. Na terenie Hitachi Seaside postawiono również koło młyńskie, z którego można podziwiać kolorową panoramę.
Cinque Terre, Włochy
Cinque Terre to malowniczy fragment włoskiego wybrzeża, który leży w prowincji La Spezia, znajdującej się w Ligurii - regionie w północno-zachodniej części Italii. Wraz z Portovenere i wyspami Palmaria, Tino i Tinetto w 1997 roku został wpisany na listę UNESCO. Na jego terenie znajduje się pięć niesamowicie położonych miejscowości: Monterosso al Mare, Vernazza, Corniglia, Manarola i Riomaggiore.
Zhangye Danxia, Chiny
Narodowy Park Geologiczny Zhangye Danxia, zajmujący obszar 510 km kw., położony jest w chińskiej prowincji Gansu. Od kilku lat jest jedną z największych atrakcji Chin. Niezwykłe formy skalne z piaskowca o czerwonym zabarwieniu, płożące się kilometrami jak kolorowy dywan, niekiedy wypiętrzone w potężne góry, czarują swoim pięknem tysiące turystów. _ Danxia _ to po chińsku „czerwone promienie słońca”. Sformułowaniem tym określane są wszystkie znajdujące się na terenie Chin formacje skalne zbudowane z kolorowego piaskowca. Największe i najciekawsze znajdują się na 6 obszarach rozrzuconych po 5-ciu prowincjach. Całość została w 2010 roku wpisana na listę UNESCO.
Salar de Uyuni, Boliwia
Na płaskowyżu Altiplano w Andach, na wysokości 3653 m n.p.m., wyrasta niezwykły, śnieżnobiały krajobraz Salar de Uyuni. Kiedyś znajdowało się tu słone jezioro, dziś to tylko solnisko. Stanowi ono, wraz z jeziorami Titicaca i Poopo, pozostałość po jeziorze Ballivian, które istniało na tym terenie w plejstocenie. Teren zajmujący 10582 km kw. powierzchni Boliwii to jedno z najbardziej płaskich miejsc na ziemi. Szczególnie olśniewające jest w porze deszczowej - od listopada do marca - gdy jego powierzchnia przypomina taflę gigantycznego lustra.
Glass Beach, USA
Szklana Plaża (ang. glass beach) znajduje się w położonym w Kalifornii Parku Stanowym MacKerricher. Oprócz piasku, składa się ona z różnej wielkości i koloru szkiełek, które zostały wyrzeźbione przez ocean ze śmieci, które przez ok. 60 początkowych lat XX w. były wyrzucane na wybrzeże przez mieszkańców Fort Bragg. W 1967 r. postanowiono wdrożyć programy oczyszczania wybrzeża - plaża została uprzątnięta, ale morze wciąż wyrzuca na nią wyszlifowane różnobarwne szkło. Miejsce to stało się lokalną atrakcją turystyczną i od 2002 r. jest objęte ochroną władz stanowych jako park.
Hang Son Doong, Wietnam
Wietnam to jeden z najpopularniejszych wśród turystów krajów azjatyckich. Niespełna 25 lat temu odkryto na jego terenie najgłębszą jaskinię na świecie - Hang Son Doong. W 2003 roku Park Narodowy Phong Nha-Ke Bang, na którego terenie znajduje się jaskinia, został wpisany na listę UNESCO. Od 2013 roku, po latach badań i pomiarów, ta największa na świecie grota został udostępniona do zwiedzania turystom.
Waitomo Glowworm, Nowa Zelandia
W Nowej Zelandii, na Wyspie Północnej, znajduje się grota, w której można zaobserwować wyjątkowe zjawisko. Jest ona częścią systemu jaskiń Waitomo, położonego 12 km na południowy zachód od Te Kuiti, w którego skład wchodzą jeszcze Ruakuri i Aranuri. W Glowworm ( ang. świecący robak) występuje populacja muchówki _ Arachnocampa luminosa _, której cechą charakterystyczną jest świecenie w ciemności. Jest to gatunek endemiczny występujący na Nowej Zelandii.
udm/if