Trwa ładowanie...
04-02-2015 08:12

8 malowniczych miejsc, które trzeba odwiedzić

Jeśli nie macie pomysłu, dokąd wybrać się na urlop tego roku, oto 8 najpiękniejszych miejsc na Ziemi, które koniecznie trzeba odwiedzić. Od malowniczych plaż, aż po zimowe pejzaże. Każdy znajdzie coś dla siebie.

8 malowniczych miejsc, które trzeba odwiedzićŹródło: agencja TVN
d2h760d
d2h760d

Oto najpiękniejsze miejsca na ziemi, które koniecznie trzeba odwiedzić. Czarują kolorami i zachwycają rozmachem Matki Natury.

Hillier Lake, Australia
Położone na należącej do Australii wyspie Middle, będącej częścią znajdującego się u południowo-zachodnich wybrzeży kontynentu Archipelagu Recherche, bezodpływowe jezioro Hillier to fenomen - zachwyca intensywnie różowym kolorem. Zostało ono odkryte na początku XIX w. i do tej pory nie ustalono źródła tak wyjątkowego zabarwienia wody. Ten zbiornik typu solankowego położony jest w eukaliptusowej dżungli, a od oceanu oddziela go jedynie wąski pas lasu i plaża.

Hitachi Seaside Park, Japonia
Ten wyjątkowo kolorowy park znajduje się w mieście Hitachinaka na wyspie Honsiu i zajmuje 190 akrów powierzchni. Kwiaty kwitną tam przez cały rok, tworząc barwne dywany. Wyjątkowe wrażenie robi m.in. wiosenne kwitnienie 4,5 mln roślin _ Nemophila menziesii _, w Polsce potocznie nazywanych porcelanką. W parku znajdziemy również ponad 170 gatunków tulipanów. Na terenie Hitachi Seaside postawiono również koło młyńskie, z którego można podziwiać kolorową panoramę.

d2h760d

Cinque Terre, Włochy
Cinque Terre to malowniczy fragment włoskiego wybrzeża, który leży w prowincji La Spezia, znajdującej się w Ligurii - regionie w północno-zachodniej części Italii. Wraz z Portovenere i wyspami Palmaria, Tino i Tinetto w 1997 roku został wpisany na listę UNESCO. Na jego terenie znajduje się pięć niesamowicie położonych miejscowości: Monterosso al Mare, Vernazza, Corniglia, Manarola i Riomaggiore.

Zhangye Danxia, Chiny
Narodowy Park Geologiczny Zhangye Danxia, zajmujący obszar 510 km kw., położony jest w chińskiej prowincji Gansu. Od kilku lat jest jedną z największych atrakcji Chin. Niezwykłe formy skalne z piaskowca o czerwonym zabarwieniu, płożące się kilometrami jak kolorowy dywan, niekiedy wypiętrzone w potężne góry, czarują swoim pięknem tysiące turystów. _ Danxia _ to po chińsku „czerwone promienie słońca”. Sformułowaniem tym określane są wszystkie znajdujące się na terenie Chin formacje skalne zbudowane z kolorowego piaskowca. Największe i najciekawsze znajdują się na 6 obszarach rozrzuconych po 5-ciu prowincjach. Całość została w 2010 roku wpisana na listę UNESCO.

Salar de Uyuni, Boliwia
Na płaskowyżu Altiplano w Andach, na wysokości 3653 m n.p.m., wyrasta niezwykły, śnieżnobiały krajobraz Salar de Uyuni. Kiedyś znajdowało się tu słone jezioro, dziś to tylko solnisko. Stanowi ono, wraz z jeziorami Titicaca i Poopo, pozostałość po jeziorze Ballivian, które istniało na tym terenie w plejstocenie. Teren zajmujący 10582 km kw. powierzchni Boliwii to jedno z najbardziej płaskich miejsc na ziemi. Szczególnie olśniewające jest w porze deszczowej - od listopada do marca - gdy jego powierzchnia przypomina taflę gigantycznego lustra.

Glass Beach, USA
Szklana Plaża (ang. glass beach) znajduje się w położonym w Kalifornii Parku Stanowym MacKerricher. Oprócz piasku, składa się ona z różnej wielkości i koloru szkiełek, które zostały wyrzeźbione przez ocean ze śmieci, które przez ok. 60 początkowych lat XX w. były wyrzucane na wybrzeże przez mieszkańców Fort Bragg. W 1967 r. postanowiono wdrożyć programy oczyszczania wybrzeża - plaża została uprzątnięta, ale morze wciąż wyrzuca na nią wyszlifowane różnobarwne szkło. Miejsce to stało się lokalną atrakcją turystyczną i od 2002 r. jest objęte ochroną władz stanowych jako park.

d2h760d

Hang Son Doong, Wietnam
Wietnam to jeden z najpopularniejszych wśród turystów krajów azjatyckich. Niespełna 25 lat temu odkryto na jego terenie najgłębszą jaskinię na świecie - Hang Son Doong. W 2003 roku Park Narodowy Phong Nha-Ke Bang, na którego terenie znajduje się jaskinia, został wpisany na listę UNESCO. Od 2013 roku, po latach badań i pomiarów, ta największa na świecie grota został udostępniona do zwiedzania turystom.

Waitomo Glowworm, Nowa Zelandia
W Nowej Zelandii, na Wyspie Północnej, znajduje się grota, w której można zaobserwować wyjątkowe zjawisko. Jest ona częścią systemu jaskiń Waitomo, położonego 12 km na południowy zachód od Te Kuiti, w którego skład wchodzą jeszcze Ruakuri i Aranuri. W Glowworm ( ang. świecący robak) występuje populacja muchówki _ Arachnocampa luminosa _, której cechą charakterystyczną jest świecenie w ciemności. Jest to gatunek endemiczny występujący na Nowej Zelandii.

udm/if

d2h760d
d2h760d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2h760d