Trwa ładowanie...
12-06-2012 15:56

8 sposobów na lepsze biwakowanie

Pożegnaj się z zadymionym miastem i obudź w sobie dzikość serca. Ale nie zapomnij o gadżetach. Przedstawiamy biwakowanie w stylu Stuffa.

8 sposobów na lepsze biwakowanieŹródło: stuff/materiały prasowe
drhhc72
drhhc72

Ekspresowy namiot
Quechua 2 Seconds II
Cena: 200 zł

Na obozie wędrownym biwakowanie bywa trudne. Kiedy po dniu przeprawiania się przez puszcze i knieje docierasz na pole namiotowe i znowu musisz składać cholerne rurki, wbijać śledzie i naciągać linki, to robi się nieciekawie. Ten namiot rozłożysz w dwie sekundy. Wystarczy tylko wyrzucić go w powietrze, a następnie konstrukcję przytwierdzić szpilkami do ziemi.

Słodkich, ciepłych snów
Therm-a-Rest Haven 20F TopBag
Cena: 849 zł

Kiedy podróżujesz z całym dobytkiem, waga każdego sprzętu jest bardzo istotna. Ten śpiwór nie będzie obciążeniem, bo waży 624 g. Haven jest pozbawiony suwaków i izolowanego dna, dlatego warto dokupić sobie karimatę. Ogrzeje cię, także gdy powietrze będzie miało temperaturę minus sześciu stopni. Ten śpiwór zapewni ci godny wypoczynek nawet w spartańskich warunkach.

drhhc72

Palcem po mapie
Memory-Map
Cena: darmowa

Czytelna aplikacja na Androida i iOS-a, dzięki której nigdy się nie zgubisz. Możesz planować trasy, sprawdzać prędkość, z jaką je pokonałeś, dystans, który przebyłeś, i szukać informacji na temat miejsc, które chcesz odwiedzić. Możliwy jest także dostęp do zapisanych map, kiedy jesteś offline. Upewnij się, czy bateria w smartfonie to wytrzyma.

Naprawdę dużo zniesie
Berghaus Torridon 65
Cena: 499 zł

Plecak o pojemności 65 litrów powinien być wystarczająco duży, by pomieścić twoje szpargały. Jest wygodny za sprawą systemu A-Trek, który pozwala ci dostosować plecak do swojego wzrostu. Ma oddzielną komorę, np. na brudne skarpetki, pozwala oddychać plecom i chroni swoją zawartość przed wilgocią. Pusty waży 1,8 kg.

drhhc72

Światło na życzenie
Lampa kempingowa 9W z pilotem zdalnym
Cena: 46 zł

Gramolenie się do śpiwora po ciemku, przebieranie czy zdejmowanie soczewek to bardzo ryzykowne przedsięwzięcia. Ta lampa ze świetlówką jest świetnym rozwiązaniem. Lekka i przenośna. Jej baterie wytrzymają ok. 10–12 godzin nieprzerwanego świecenia. I ma jeszcze pilot. Zdalne gaszenie i włączanie światła doda twojemu namiotowi tego cennego uroku luksusu.

Koniec z biwakową Inką
Grower's Cup
Cena: 11,70 zł

drhhc72

Dzięki Grower's Cup będziesz mógł zaparzyć znakomitą kawę. Możesz wybierać między ziarnami z Gwatemali, Hondurasu czy Meksyku. Jedyne, co musisz zrobić, to zalać torebkę wrzątkiem i poczekać pięć minut. Z jednego opakowania wyjdzie ok. trzech filiżanek napoju. Nie zapomnij więc zapakować rodowego porcelanowego serwisu.

Energia z patyków
BioLite CampStove
Cena: ok. 230 zł

O ile nie jesteś górskim pustelnikiem, w trakcie swojej survivalowej wyprawy będziesz potrzebował gadżetów. A o gniazda elektryczne w lesie trudno. Ten piecyk zapewni ci ciepłą strawę, a dzięki generatorowi termoelektrycznemu napędzany jest mały wiatraczek, który przyspiesza proces spalania. Powstałej w ten sposób nadprogramowa energia, którą możesz podładować swoje gadżety USB.

drhhc72

Stoliczku, nakryj się
HotCan
Cena: od 28 zł

Z pogodą bywa różnie, ale zwykle psuje się pierwszego dnia urlopu. Na biwaku trudno machnąć na wszystko ręką i pójść do restauracji. Musisz gotować na żywym ogniu. Jednak może się to okazać trudne, kiedy leje deszcz. Samopodgrzewające się dania HotCan będą świetnym rozwiązaniem. Puszka ma specjalny podgrzewacz, który uaktywnia się pod wpływem powietrza. Magia!

Jak przetrwać biwak?

Codzienne szorowanie
Jasne, kiedy jedziesz pod namiot, chciałbyś stać się człowiekiem lasu, ale bycie czystym jest jedną z najważniejszych spraw. Weź ze sobą płyn dezynfekcyjny, który wystarczy na całą wycieczkę i używaj go przed posiłkami. Bardzo łatwo zepsuć sobie cały urlop, zatruwszy się jakąś wyjątkowo złośliwą bakterią. Dbaj o higienę stóp i staraj się unikać obtarć i bąbli. Śpij w innych ubraniach niż te, w których podróżujesz.

drhhc72

Szukaj obozowiska
W poszukiwaniu idealnego miejsca zainwestuj więcej czasu. Sprawdź na mapie, gdzie są rzeki lub jeziora. Dodatkowe dwie godziny na poszukiwania sprawią, że nie spędzisz nocy na podmokłej łące wśród krowich placków.

Zainwestuj w technologię
Jeśli wybierasz się na długą wyprawę, to systemy ładujące i gadżety są niezbędne. Mały panel solarny, taki jak Goal Zero Nomad 7, pozwoli twojemu aparatowi fotograficznemu na dłuższe życie i da możliwość słuchania muzyki na odtwarzaczu MP3.

Wykop fosę
Nocujesz na zboczu góry? Wykop dookoła namiotu rów. Dzięki temu prostemu zabiegowi w razie deszczu twój namiot nie zostanie zalany, a cała woda wpadnie do wgłębienia i spłynie wokoło. Przemoczone ubrania pod namiotem to jedna z największych zmór ludzkości.

Miej dostęp do ciepłej wody
Zimno? Napełnij bidon zagotowaną wodą. W ten sposób stworzysz sobie mały przenośny kaloryfer. Kiedy wystygnie, będziesz miał po prostu cały bidon wody pitnej, która też się przecież przyda.

drhhc72
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
drhhc72

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj