Trwa ładowanie...
dd0dllz

Ales Stenar

Największe atrakcje
Ales Stenar
Kraj
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA

Ales Stenar to kamienny krąg składający się obecnie z 59 wielkich, około dwutonowych głazów ustawionych w owalnym kształcie, który przypomina łódź.

Ales Stenar – szwedzkie Stonehenge

Kamienie Ales Stenar stoją pionowo, a na końcach elipsy, którą tworzą są nieco wyższe od środkowych. To tajemnicze miejsce dawnego kultu. Corocznie odwiedzają je tysiące turystów.

Ales Stenar położone jest na południu Szwecji, w Skanii - 11 km na wschód od Ystad. Jest malowniczo położone ka klifie u brzegu Bałtyku.

Ales Stenar – historia

Badania archeologiczne wykazały, że głazy były niemal w tym samym miejscu już w 650 roku naszej ery. Niektórzy badacze twierdzą, że jeszcze dłużej – podobno Ales Stenar stało tam już 1400 lat temu. To fascynujące miejsce inspiruje swoją tajemniczością i jest celem licznych wycieczek do Szwecji. Określane jest mianem szwedzkiego Stonehenge.

Ales Stenar – tajemnicze miejsce

Powstało wiele koncepcji na temat przeznaczenia budowli Ales Stenar. Odnalezione w czasie wykopalisk archeologicznych urny z resztami jedzenia to typowa ofiara składana bogom. W VII i VIII wieku takie ofiary palono w Ales Stenar. W miejscu kamiennych kręgów sprzed setek lat czasami chowano ważnych wojowników, ale tu ludzkich szczątków nie znaleziono.

Kamienie mogły też pełnić funkcję zegara słonecznego – popiera tę tezę fakt, że dwa skrajne głazy stoją mniej więcej w miejscu, gdzie słońce wschodzi i zachodzi w czasie przesilenia zimowego i wiosennego. Pierwotnie stało tam około 60 głazów, a w ciągu lat kikakrotnie zmieniano układ i liczbę kamieni.

Droga słońca po niebie przez cały rok miała duże znaczenie dla naszych przodków, potwierdza to zorientowanie wielu ówczesnych budowli i określone umieszczanie zmarłych w grobach.

Ales Stenar – zwiedzanie

Warto odwiedzić Ales Stenar w miesiącach letnich i wiosennych. Obecnie możemy podziwiać układ głazów pochodzący z 1956 roku, kiedy odkopano te leżące już pod piaskiem oraz postawiono te, które się przewróciły. Ogromna szkoda, że nie przeprowadzono wtedy badań archeologicznych – jeśli coś ciekawego było pod kamieniami – moglibyśmy się czegoś więcej o tym miejscu dowiedzieć.

Ales Stenar – jak dotrzeć na miejsce?

Ales Stenar jest położone na dość stromym zboczu niewielkiej góry – trzeba tam wejść piechotą około 1 kilometra, dobrze oznaczoną ścieżką wśród pastwisk.

Kaseberga – czyli najbliższe miasteczko - to niewielka miejscowość w południowej Szwecji, położona nad Bałtykiem, około 18 km od Ystad. Dojedziemy tam szwedzką droga numer 9.

Stamtąd prowadzi na miejsce malownicza ścieżka rowerowa, więc jeśli chcecie spędzić wakacje na dwóch kółkach - to dobry cel podróży. Ales Stenar pozwoli nam zwiedzić także malowniczą okolicę Ystad. Można do niego dojechać także autobusem z miasteczka za ok 30 SEK – bilet kupimy u kierowcy, albo przyjechać samochodem, jadąc szwedzką drogą nr 9 na wschód od Ystad.

Ales Stenar - jak dotrzeć do Ystad?

Najwygodniejszym transportem do samego Ystad jest rejs promem ze Świnoujścia – nawet z samochodem za około 150 zł w jedną stronę. Jeśli wolimy wygodę udajmy się na jedno z okolicznych lotnisk – na przykład w Malmö oddalone o 58 kilometrów. Gdy podróżujemy samochodem, za przewóz auta wraz z kierowcą i 3 pasażerami zapłacimy już od 148 zł/os.

Ales Stenar
Czas lotu / jazdy samochodem

1h 30 min / 12 h samochodem i promem

Strefa czasowa

UTC+02:00

Waluta

1 korona szwedzka = 100 öre (SEK)

Przykładowe ceny

- butelka wody mineralnej 1,5 l - ok 7 zł
- bułka - 42 gr
- pomidory 1 kg - 7,5 zł

Godziny otwarcia

Całodobowe

Ceny biletów

Bezpłatne

Orientacyjna odległość

1089km

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dd0dllz
dd0dllz
dd0dllz